MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w programie 800 plus. Świadczenie będzie powiązane z obowiązkiem szkolnym? Ekspert: to dobre rozwiązanie

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Eksperci wskazują, że powiązanie otrzymywania 800 plus przez obywateli Ukrainy z realizacją obowiązku szkolnego jest dobrym rozwiązaniem.
Eksperci wskazują, że powiązanie otrzymywania 800 plus przez obywateli Ukrainy z realizacją obowiązku szkolnego jest dobrym rozwiązaniem. Paweł Dubiel/ Polska Press
Nowy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który powiązuje otrzymywanie świadczenia 800 plus z realizacją obowiązku szkolnego, zdobywa poparcie ekspertów. Chodzi o potencjalne korzyści dla dzieci, rodziców oraz systemu społecznego. Dr Katarzyna Huczek, adiunkt w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej wskazuje, że tego typu rozwiązanie pozwoliłoby m.in. na uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń.

Spis treści

Wypłata 800 plus powiązana z obowiązkiem szkolnym

Eksperci zauważają, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest dobrym krokiem do uporządkowania sytuacji obywateli Ukrainy w Polsce.

Jest formą uporządkowania pewnej sytuacji, z którą mamy do czynienia – powiedział analityk w Instytucie Spraw Publicznych Dominik Owczarek.

Według projektu, świadczenie wychowawcze przysługuje obywatelowi Ukrainy, jeżeli zamieszkuje z dzieckiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jeżeli dziecko, na które ubiega się o świadczenie wychowawcze lub otrzymuje świadczenie wychowawcze, realizuje obowiązek nauki. Owczarek przypominał, że wszystkie dzieci w wieku szkolnym mają obowiązek szkolny i są też odpowiednie instytucje powołane do tego, żeby dopilnować przestrzegania tego obowiązku.

Powiązanie otrzymywania 800 plus z obowiązkiem szkolnym może przynieść szereg korzyści. – Nałożenie tego obowiązku na dzieci ukraińskie wydaje mi się czymś naturalnym, a jednocześnie może prowadzić do sytuacji, w której unikamy szeregu innych problemów – powiedział Owczarek.

Ekspert zwraca uwagę na możliwe niepewności ukraińskich rodziców. – Nie wiadomo, jak długo wojna potrwa i to może sprawić, że rodzice nie są przekonani co do tego, czy dzieci należy posyłać do polskich szkół czy nie, czy jednak uczestniczyć w systemie edukacji online, który jest zapewniany przez Ukrainę – tłumaczył.

Unikanie negatywnych skutków po obu stronach. Kooperacja z Rządem Ukrainy

Owczarek zauważa, że uporządkowanie sytuacji ma na celu zapobieganie potencjalnym negatywnym konsekwencjami.

– Jeśli nadal będą pozostawiać w takim stanie i nie będą funkcjonować w systemie edukacji, to może powodować nie tylko negatywne konsekwencje dla samych dzieci, dla ich rozwoju, dla edukacji, ale także też w dłuższym horyzoncie może prowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji społecznych, po obu stronach, po stronie polskiej i po stronie ukraińskiej – ocenił Owczarek.

Analityk ISP podsumował, że wprowadzenie takiej regulacji powinno być wypracowane w ścisłej kooperacji z rządem Ukrainy. – Wprowadzenie takiej regulacji powinno być jednak wypracowane w ścisłej kooperacji z rządem Ukrainy, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie praktycznej weryfikacji obowiązku szkolnego ukraińskich dzieci i uzgodnić, czy powiązanie wypłaty świadczenia 800 plus z uczestnictwem w systemie edukacji jest jedyną działającą opcją – podsumował analityk ISP.

Podobnego zdania jest dr Katarzyna Huczek, adiunkt w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, właścicielka Biura Obsługi Cudzoziemców LegalPol. – Prawo do uzyskania świadczenia 800 plus dla dzieci obywateli Ukrainy objętych przepisami specustawy powinno być powiązane z realizacją przez małoletnich obowiązku szkolnego – powiedziała PAP.

Dr Huczek podkreśliła również, że prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw człowieka wskazanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a aktualne przepisy obowiązujące w Polsce i dotyczące obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym tę kwestię potwierdzają. – W obecnym kształcie prawnym dzieci realizujące obowiązek szkolny mogą legalnie przebywać w Polsce do 31 sierpnia 2024 roku – podkreśli

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucja w programie 800 plus. Świadczenie będzie powiązane z obowiązkiem szkolnym? Ekspert: to dobre rozwiązanie - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24