Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reżyser filmu „W samo południe” - Fred Zinnemann - do wojny mieszkał w Rzeszowie. Będzie przegląd jego filmów

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
W 111. rocznicę urodzin Freda Zinnemanna w Rzeszowie pokazane zostaną jego filmy, które na stałe weszły do kanonu kinematografii światowej. Będą wyświetlane na Rynku i w kinie Zorza. Przyjedzie syn reżysera wraz z rodziną.

Skąd pomysł na to wydarzenie filmowe? - Od pewnego czasu wiemy, że Fred Zinnemann, którego znamy jako wybitnego twórcę filmowego, urodził się w Rzeszowie - tłumaczy Grażyna Bochenek, koordynator projektu „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”, dziennikarka Radia Rzeszów. - Syn reżysera po śmierci ojca znalazł listy pisane w nieznanym mu języku i akt urodzenia z adnotacją Rzeszów i Polska. Było to dla niego wielkim zaskoczeniem, gdyż wcześniej Fred nikomu o tym nie mówił, a za miejsce urodzenia podawał Wiedeń, gdzie studiował.

Grażyna Bochenek dodaje, że istnieją liczne dowody na to, że Zinnemann przyszedł na świat w Rzeszowie i tu mieszkał, chociażby dokumenty zachowane w Archiwum Państwowym.

- Wiadomo, że urodził się w 1907 r. jako dziecko Anny i Oskara. Ojciec był lekarzem i prowadził praktykę w kamienicy przy Rynku 5 (dziś 3), gdzie rodzina mieszkała na pierwszym piętrze. Matka zajmowała się domem. Dziadek ze strony matki był buchalterem, a dziadek ze strony ojca prowadził wytwórnię mydeł i świec, a mieszkał przy ul. Joselewicza 11.

Fred z rodziną pozostali w Rzeszowie do wybuchu I wojny światowej. Matka i ojciec zginęli podczas holocaustu.

Dziennikarka Radia Rzeszów za oceanem, w Los Angeles, w bibliotekach i archiwach odkrywała niedawno fakty związane z życiem reżysera, ponieważ przygotowuje cykl reportaży (emisję pierwszego planuje w połowie sierpnia).
- Nie mogę na razie zdradzić, co udało mi się ustalić. Mogę powiedzieć, że zachowało się mnóstwo listów rodziców Freda do syna,który przebywał wtedy w Hollywood - mówi. - Ta korespondencja zaczyna się jeszcze w latach 30-tych. Rodzina reżysera mieszkała wówczas w Wiedniu.
Rodzice pisali listy do Freda co tydzień, po polsku. Zaczynały się od słów "Kochany Fredku".

- W tym roku przypada 111. rocznica urodzin reżysera. Pomyśleliśmy, że warto ten fakt uhonorować także po to, by mieszkańcy mieli świadomość, że wiele lat temu sąsiadem dziadków, czy pradziadków był późniejszy tak wybitny reżyser - mówi koordynator. - Dlatego chcemy starszym osobom przypomnieć jego filmy, a młodzi pewnie zobaczą je pierwszy raz.

Wybranych zostało 9 tytułów, m.in. „Siódmy krzyż” z 1944 r., film o wymowie antyfaszystowskiej, którym zwrócił na siebie uwagę. Ponadto m.in. „Pokłosie wojny” o problemie weteranów amerykańskich borykających się ze zdrowiem, gdzie zadebiutował Marlon Brando. Będzie też obraz „Oto jest głowa zdrajcy”, nagrodzony Oscarem za najlepszy film. Zinnemann pracował ze Spencerem Tracy, Audrey Hepburn, Seanem Connery, Jane Fondą, Burtem Lancasterem. Debiutowała u niego także Meryl Streep. Widzowie obejrzą dokument „As I See It” syna reżysera - Tima Zinnemanna, także związanego z branżą filmową. Z rodziną po raz pierwszy ma odwiedzić miasto rodzinne ojca.

Pokazy zaplanowane są w Zorzy i na Rynku. Te pierwsze rozpoczynać się będą w samo południe, jak w tytułowym filmie reżysera, uznawanym za klasykę westernu, gdzie główne role zagrali Gary Cooper i Grace Kelly. Seanse na Rynku - o godz. 20. Przegląd zaplanowany jest od 15 do 19 sierpnia. Będzie on też pretekstem do zwrócenia uwagi na społeczność żydowską, która była częścią historii Rzeszowa. Stąd np. wystawa „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju” organizowana przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. - Chcemy pokazać także innych bohaterów rzeszowskich, którzy byli Żydami - mówi Justyna Grzyb z Fundacji SOAR. - To wielkie postaci, światowej sławy.

Marta Kraus, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej zaprasza również na wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty fotograficzne, spacer „Śladami Freda Zinnemanna”. Do kina, Aparat Caffe, Ratusza, na Rynek. Na jednej z rzeszowskich kamienic powstanie mural inspirowany twórczością Zinnemanna. Wykona go Kamil Kuzko związany z krakowską ASP.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, darmowy.

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR i Podkarpacka Komisja Filmowa, a partnerem Urząd Miasta w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska.

Oto dokładny program:

Program

15 sierpnia (środa)
12 - warsztaty fotograficzne „W starym stylu” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
16 - warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
17 - projekcja filmu „Historia zakonnicy”, reż. Fred Zinnemann, 1959, 149 min. (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20 - koncert „Hava Nagila Raysha, czyli Raduj się Rzeszowie” w wykonaniu Stowarzyszenia Sztuk Puk Sztuka (Rynek)
Otwarcie wystawy „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”
Organizator: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej
Instalacja artystyczna poświęcona twórczości Freda Zinnemanna
Autorka: Marika Wato

16 sierpnia (czwartek)
12 - warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
16 - warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
17 - projekcja filmu „Oto jest głowa zdrajcy”, reż. Fred Zinnemann, 1966, 120 min. oraz spotkanie z filmoznawcą dr. Piotrem Kletowskim (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20 - projekcja filmu „Stąd do wieczności”, reż. Fred Zinnemann, 1953, 118 min. (kino plenerowe na scenie Rynku)

17 sierpnia (piątek)
11-15 - wykłady i panele dyskusyjne (sala obrad w Ratuszu, Rynek 1)
12 - projekcje filmów dla dzieci (kino plenerowe na scenie Rynku)
12 - warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
17 - projekcja filmu „Julia”, reż. Fred Zinnemann, 1977, 118 min. oraz spotkanie z filmoznawcą dr. Michałem Oleszczykiem (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20 - projekcja filmu „Pokłosie wojny”, reż. Fred Zinnemann, 1950, 85 min. (kino plenerowe na scenie Rynku)

18 sierpnia (sobota)
12 - spacer "Śladami Freda Zinnemanna" (zbiórka przy studni na Rynku)
17 - projekcja filmu „Po wielkiej burzy”, reż. Fred Zinnemann, 1948, 105 min. oraz spotkanie z Timem Zinnemannem, prowadzenie: Grażyna Bochenek (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20 - projekcja filmu „W samo południe”, reż. Fred Zinnemann, 1952, 85 min. (kino plenerowe na scenie Rynku)

19 sierpnia (niedziela)
12 - spacer "Śladami Freda Zinnemanna" (zbiórka przy studni na Rynku)
12 - projekcja dokumentu „As I See It”, reż. Tim Zinnemann, 1997 (kino plenerowe na scenie Rynku)
17 - projekcja filmu „Siódmy krzyż”, reż. Fred Zinnemann, 1944, 110 min. (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20 - projekcja filmu – niespodzianki (kino plenerowe na scenie Rynku)

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Kot na premierze Zimnej wojny w WDK w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24