Robert Choma. Czy czwarty raz zostanie prezydentem Przemyśla?

Norbert Ziętal
Czy do czasu wyborów samorządowych pojawi się kontrkandydat zdolny odebrać Robertowi Chomie czwarte z rzędu zwycięstwo w walce o fotel prezydenta Przemyśla?
Czy do czasu wyborów samorządowych pojawi się kontrkandydat zdolny odebrać Robertowi Chomie czwarte z rzędu zwycięstwo w walce o fotel prezydenta Przemyśla? Norbert Ziętal
Od trzech kadencji prezydentem Przemyśla jest Robert Choma (stowarzyszenie Regia Civitas). Wiele wskazuje na to, że zostanie nim na następne cztery lata.

Już kilka miesięcy temu Choma potwierdził, m.in. w Nowinach, że będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Na pewno będzie kandydatem stowarzyszenia Regia Civitas. Wykluczył startowanie z jakiejkolwiek listy partii politycznej.

- Jednak jeżeli otrzymam poparcie jakiegoś ugrupowania to na pewno będę rozważał jego przyjęcie - twierdzi Choma.

Tylko wybory w 2002 r. sprawiły mu trudność. Doszło wtedy do drugiej tury, w której pokonał kandydata SLD. W 2006 r. wręcz zdeklasował rywali, wyraźnie wygrywając w pierwszej turze. Niespodziankę przewidywano w 2010 r., prognozowano ostrą rywalizację w drugiej turze i być może nawet przegraną prezydenta. Jednak Choma ponownie zakończył wybory na pierwszej turze. Taki wynik i dla niego był wtedy zaskoczeniem. Jak będzie jesienią?

Silnego kontrkandydata nie widać

- Na razie nie ma odpowiedniego kontrkandydata i nic nie wskazuje na to, aby mógł się pojawić. To najlepsza kadencja prezydenta z wszystkich trzech, w mieście coś się zaczęło dziać i ludzie to widzą - mówi doświadczony przemyski samorządowiec, który nie jest obecnie radnym miejskim.

Problemy? A kiedy ich nie było. Pytanie nie jest, czy Robert Choma wygra, ale z kim pójdzie do wyborów albo z kim dogada się po nich. Z PO czy z PiS - dodaje.

To w tej kadencji Roberta Chomy oddano do użytku drogę obwodową. Rozpoczęła się budowa drugiej obwodnicy. Udało się wyremontować i rozbudować budynki dawnego klubu garnizonowego przy Grodzkiej.

Kontrkandydatów na razie jest niewielu. Przemyskie struktury Platformy Obywatelskiej wystawiły Wojciecha Błachowicza, do niedawna zastępcę prezydenta Przemyśla. Jednak PO może mieć kłopoty z prowadzeniem kampanii wyborczej swojego kandydata. Nie może zbyt ostro negować kończącej się kadencji, bo przez ostatnie 3,5 roku ugrupowanie to rządziło miastem wspólnie z Regią. Rozstano się dopiero niedawno, po tym, jak odwołany został Błachowicz i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Bartmiński.

Kandydatura Błachowicza musi zostać zaakceptowana przez regionalne i centralne władze partii.

Radzą się znajomych z facebooka i idą na pielgrzymkę

Kilka miesięcy temu w wewnętrznych prawyborach przemyscy działacze PiS wskazali na Dariusza Iwaneczko, jako swojego kandydata. Obecnie radnego miejskiego z ramienia tego ugrupowania. Iwaneczko jest bezpartyjny. Także w tym przypadku kandydat musi uzyskać akceptację władz regionalnych, a przede wszystkim centralnych.

- W PiS-ie są obecnie dwa obozy. Jeden popierający Iwaneczko i negatywnie oceniający obecną kadencję Chomy. Drugi nie miałby nic przeciw temu, żeby Choma został wspólnym kandydatem, a przynajmniej, aby kandydował z ich poparciem - mówi jeden z radnych.

Inne ugrupowania na razie milczą.

Niedawno na portalu facebook radny SLD Rafał Oleszek zapytał swoich internetowych znajomych, co sądzą o jego ewentualnym kandydowaniu. Otrzymał kilkadziesiąt głosów na tak.

- Jestem bliski podjęcia ostatecznej, wiążącej decyzji, którą chcę jeszcze raz, na spokojnie rozważyć z moimi najbliższymi - twierdzi Oleszek.

- Myślę o wystartowaniu, nawet samodzielnie, bo w tej chwili w Przemyślu nie widzę żadnej osoby, ani siły, która mogłaby ożywić to miasto. Połączyć siły jego mieszkańców, stworzyć współpracujący kolektyw - twierdzi Artur Gerula, bardziej znany jako Asterix.

O prezydencki fotel ubiegał się już podczas poprzednich wyborów. Startował jako kandydat Wolnego Miasta Przemyśl. Zajął piąte miejsce, pokonał kandydata środowisk gospodarczych.

- Wyruszam na pielgrzymkę do Częstochowy, aby prosić o siły - twierdzi Gerula.

Nie udzielili absolutorium

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, przemyscy radni nie udzielili Robertowi Chomie absolutorium z wykonania budżetu. Za udzieleniem głosowało 8 radnych, 5 było przeciw, 7 wstrzymało się. Za głosowali radni prezydenckiej Regii oraz dwóch radnych PO. Tymczasem konieczne było poparcie 11 radnych. Jednak na cztery miesiące przed końcem kadencji, brak absolutorium nie rodzi skutków prawnych.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 62

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pepe

Wszystko tylko nie Choma, nie dość że Ukrainiec podobno, to same oferty pracy są właśnie kierowane do ukraińców. Tak nie może być do jasnej cholery.

k
kadrowy
W dniu 06.07.2014 o 17:43, dariusz napisał:

Tak się składa że mam firmę , ale nie jest tak jak bym chciał, bo nasze miasto to same sklepy, markety i kościoły i trudno zdobyć potencjalnego klienta a co uderzyłem w czuły punkt, że tak bardzo obstajesz za Ch. Moze masz z tego korzyści, wolny kraj mogę pisać co chcę

Masz rację Darek.

Bo ja piszę co chcę.

Nikogo nie obrażam.

A że Choma powinien siedzieć - no normalne zgodne z Prawem.

K
Koscielny
W dniu 29.06.2014 o 20:26, Gość napisał:

Ludzie kochani ,drobny apel do was wypędźcie tego kogoś ze stanowiska i niech wreszcie zasiądzie ktoś taki jak FERENC w Rzeszowie bo on ma głowę na swoim miejscu i JAJA!!!!! a Rzeszów kwitnie Przemyśl pod rządami tego czegoś zdycha!!!!!

Zaproponujmy Panu Ferencowi drugi etat w Przemyslu.

d
dariusz

Tak się składa że mam firmę , ale nie jest tak jak bym chciał, bo nasze miasto to same sklepy, markety i kościoły i trudno zdobyć potencjalnego klienta a co uderzyłem w czuły punkt, że tak bardzo obstajesz za Ch. Moze masz z tego korzyści, wolny kraj mogę pisać co chcę

M
Marek

Dobra, Choma nie wygra, a jego miejsce zajmie

1. Iwaneczko? Zadufany w sobie bufon pozujący na "wielkiego" naukowca i ynteligenta który uważa że jego racja jest najracniejsza?! Facet, któy pojęcia nie ma o funkcjonowaniu samorządu!!

2. A może zwolennicy Korwina, których widać na zdjęciu ze spotkania? Sosnowski, Zapałowski czy Majkowski? To dopiero bylaby "zabawa" amtorów-politykierów?

3. Błochowicz? Wystarczy że PO rządzi w kraju, tutaj nie musi....

 

Robert, wygraj w I turze i zamknij gęby malkontentom!!! :)

G
Gość
W dniu 03.07.2014 o 19:02, życzliwy obserwator napisał:

  Popieram wpis jest rzetalny , dodam jedynie : coroczne dopłaty z naszych podatków do deficytowego stoku , nieszczęsna buda - wiata za ok.3 mln, spieprzone boisko Czuwaju ok. 4 mln zł , brak zwykłego otwartego basenu , brak w mieście widowiskowej hali sportowej (jest jedynie duża sala)dziadostwo i amatorszczyzna w przebudowie tzw. zielonego rynku , przeokropny brud na ulicach i chodnikach (obsrane przez psy i gołębie ) , sypiące się elewacje kamienic , a te wyremontowane to raczej dzieło Woj.Konserwator Zabytków Grażyny Stojak , Jeśli chodzi o inwestycje w przemyskiej podstrefie to szkoda pisać w przeciągu 8 lat - 1 (jeden)niewielki inwestor producja okien. Dla porównania tarnobrzeska podstrefa - dane z NOWIN - ponad 266 inwestorów kwoty inwesytycji idą w miliardy , zatrudnienie ok. 27 tys. podobnie w strefie mieleckiej. A co z placami w centrum : przy ul. Jagiellońskiej od 15 lat wisi napis "tu powstanie Galeria a powstało wielkie g. , podobnie ze sprzedanym półtora roku temu za 1 mln placem Św.Floriana , w chwili obecnej oprócz wyrzucenia ławek i koszy na śmiecie ,totalna ruina , trawa po pas , brud , śmietnisko.To są fakty a pan jest ponoć gospodarzem miasta , niech pan się tam przejdzie i zobaczy swoje dzieła przecież z ulicy Reja jest niedaleko, jak panu nie wstyd to ja zwykły obywatel tego miasta wstydzę się za pana . A jak panie Choma z obiecywamym prze 3 kadencje poszerzeniem miasta , czyżby na części Kruchelu sie skończyłoPanie Choma jeśli jest to nieprawda proszę o sprostowanie i wyrażenie swojej opinii , ale przedtem należy czytać wpisy.

Panie życzliwy,

ma Pan rację, ale On nie czyta takich naszych wpisów.

Olewa nas i miasto.

DLATEGO MY JEGO OLEJEMY CIEPŁYM MOCZEM !

Ten facio powinien siedzieć za ### tak jak mówił Pan Palikot.

I taki człowieczek ma czelność pisać że będzie startował ?

ż
życzliwy obserwator

 

W dniu 29.06.2014 o 10:12, Lesiu napisał:

Raz na jakiś czas nawet należy odświeżyć urząd miejski i wszystkie urzędy... Jak tu ktoś napisał, żeby się za bardzo nie zagnieździli. Przypomnę państwu, że projekt obwodnicy ma około 25 lat! i łaski nikt nie zrobił, że powstała! Gdyby prezydentem był ktoś inny, też by powstała! Oprócz czysto kostmetycznych zabiegów w mieście nic się nie zmieniło! Wszystko co zrobiono to za sprawą dotacji UE. Jeśli ta pempowina nagle zostanie odcięta to gryziemy tynk ze ścian!Strefa Ekonomiczna, 3 kadencje - porażka, zero inwestorów z zewnątrz, totalne zero, pieniądze w błoto i to dosłownie!Pawilon na stoku - porażka ,Rewitalizacja fortów- porażka ( miały być gotowe przed 100 rocznicą I wojny),MZK - porażka, (tureckie Otokary, miliony w błoto),Aqua Park - porażka, 2 kadencje to obiecywał. Lawirował od oczek wodnych poprzez kryte pływalnie a teraz chce oddać gniota o nazwie "wodny plac zabaw", nie myśląc o potrzebach miasta a o własnej du***... (teraz powie, że spełnił obietnicę wyborczą),Podejrzenia korupcji i powiązań z firmą od okien, z firmami od kanalizacji, z Panem Baczykiem, (podkreślam podejrzenia), dla mnie jednak bardzo wiarygodne.od 2002 r. z miasta zniknęło 7 tys mieszkańców... Niech mi ktoś nie mówi, że tak jest we wszystkich miastach Polski, dla porównania w mielcu liczba m. wzrosła!Chcecie zmian? Chcecie dobrze wybrać? Zainteresujcie się sprawami miasta, czytajcie! Nie sugerujcie się nowymi chodnikami i elewacjami!

 

Popieram wpis jest rzetalny , dodam jedynie : coroczne dopłaty z naszych podatków do deficytowego stoku , nieszczęsna buda - wiata za ok.3 mln, spieprzone boisko Czuwaju ok. 4 mln zł , brak zwykłego otwartego basenu , brak w mieście widowiskowej hali sportowej (jest jedynie duża sala)dziadostwo i amatorszczyzna w przebudowie tzw. zielonego rynku , przeokropny brud na ulicach i chodnikach (obsrane przez psy i gołębie ) , sypiące się elewacje kamienic , a te wyremontowane to raczej dzieło Woj.Konserwator Zabytków Grażyny Stojak , Jeśli chodzi o inwestycje w przemyskiej podstrefie to szkoda pisać w przeciągu 8 lat - 1 (jeden)niewielki inwestor producja okien. Dla porównania tarnobrzeska podstrefa - dane z NOWIN - ponad 266 inwestorów kwoty inwesytycji idą w miliardy , zatrudnienie ok. 27 tys. podobnie w strefie mieleckiej. A co z placami w centrum : przy ul. Jagiellońskiej od 15 lat wisi napis "tu powstanie Galeria a powstało wielkie g. , podobnie ze sprzedanym półtora roku temu za 1 mln placem Św.Floriana , w chwili obecnej oprócz wyrzucenia ławek i koszy na śmiecie ,totalna ruina , trawa po pas , brud , śmietnisko.To są fakty a pan jest ponoć gospodarzem miasta , niech pan się tam przejdzie i zobaczy swoje dzieła przecież z ulicy Reja jest niedaleko, jak panu nie wstyd to ja zwykły obywatel tego miasta wstydzę się za pana . A jak panie Choma z obiecywamym prze 3 kadencje poszerzeniem miasta , czyżby na części Kruchelu sie skończyło
Panie Choma jeśli jest to nieprawda proszę o sprostowanie i wyrażenie swojej opinii , ale przedtem należy czytać wpisy.
s
sledik z Przemysla

Niedawno prezydent Przemysla Robert Choma pojechal z wizyta do Lwowa na Ukraine i na wiecu ulicznym poprzez swoj niewyparzony jezyk podburzal miejscowa ludnosc Ukrainska przeciwko parawomocnie wybranemu Rzadowi Ukrainskiego w demokratycznych wyborach. Za takie naganne postepowanie tacy ludzie powinni zostac pociagnieci do odpowiedzialnosci poniewaz nie mieli upowaznienia od naszych sluzb dypolmatycznych do zabierania glosu w wewnetrznych sprawach Ukrainy.

 

O
Obywatel
W dniu 01.07.2014 o 08:41, Gość napisał:

Fakt ! Choma to zdrajca !! wynocha z Przemyśla !!

„Bojownicy” „Prawego Sektora” wymordowali w Odessie ponad 100 osób - strzelali ofiarom w głowę, dusili, skręcali karki, a zwłoki podpalali. Obecne tam kobiety przed zastrzeleniem, lub uduszeniem, gwałcili.  Oficjalne dane według których, było to 46 agentów rosyjskiej GRU, są tak samo wiarygodne, jak „latopisy UPA”. Winę za ten mord ponoszą również wszyscy ci, którzy wspierali Euromajdan – pamiętajcie, macie krew na rękach!

 

Panie CHO-ma, byłeś Pan tam i masz Pan też krew na łapach !

G
Gość
W dniu 28.06.2014 o 19:46, jolek napisał:

a ja zagłosuję na Roberta Chomę. Nie widzę lepszego kandydata. Krzykacz Iwaneczko, co on takiego jako radny dokonał poza darciem mordy? A może kandydat PO? Oni już wystarczająco się skompromitowali. A może jakiś dziwoląg obieszony tablicami chodzący po mieście? Nie widzę lepszego kandydata. Pewnie, że wszystkiego nie udało się zrobić, ale wiele w mieście się zmieniło.

Jak się nie ma argumentów do dyskusji to używa się każdej broni, ten mały ten duży, ten już rządził ten nie płaci podatków, jeden się przemeldował a drugi nie mieszka w mieście i tak dalej, jeden Polak drugi Żyd ------ ale to jest miecz obustronny, na taką strategie będzie identyczna, na początek pooglądamy ciekawy filmik  pt." kto kogo skopał w parku" rok produkcji 2010

a
anty chomik

No to za ile chomik puści Rybi Plac? A ile weżmie pod stołem?

w
wyborca
W dniu 01.07.2014 o 12:31, Gość napisał:

Jak tak czytam wypowiedzi zwolenników i przeciwników Chomy, to już wiem, że Choma wygra. Ten szowinizmem jego przeciwników jest nie do zniesienia. Ludzie mieszkamy, przy takiej a nie innej granicy i nic tego nie zmieni. Trzeba się w końcu z tym pogodzić. Czy obecny prezydent jest dobry czy zły to sprawa złozona. Dużo mu sie udało, ale tez jest się do czego przyczepić. Jedno jest pewne z obecnych kandydatów nikt nie jest dla niego zagrożeniem

Ty się możesz z tym pogodzić,

bo stary zrobił cię na próbę, a stara zapomniała utopić.

Spadaj razem z tym Chomą

G
Gość

Jam jest!!!

G
Gość

Jak tak czytam wypowiedzi zwolenników i przeciwników Chomy, to już wiem, że Choma wygra. Ten szowinizmem jego przeciwników jest nie do zniesienia. Ludzie mieszkamy, przy takiej a nie innej granicy i nic tego nie zmieni. Trzeba się w końcu z tym pogodzić.

 

Czy obecny prezydent jest dobry czy zły to sprawa złozona. Dużo mu sie udało, ale tez jest się do czego przyczepić.

 

Jedno jest pewne z obecnych kandydatów nikt nie jest dla niego zagrożeniem

z
zex

Najwyższy czas  aby ludzie zrozumieli że  wszystkich polityków mających  swoje korzenie w byłym systemie poprzez członkostwo w  PZPR, ormo, donoszenie,kapusiostwie   sbecji itd.  należy odsunąć  od stanowisk.Sa to ludzie wyłącznie nastawieni na swój interes,interes  rodziny , budują   wykorzystując  władzę   swoje  zaplecze polityczne,budują zależności i układy    dając to co dzisiaj jest cenne  czyli  pracę  czy stwarzając możliwości . Takich osobników należy pozbyć się raz na zawsze.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3