MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Równy wiek emerytalny w Polsce? Rząd wie, że to nieuniknione, ale nie widzi przyzwolenia społecznego

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wielu ekspertów uważa, że wiek emerytalny w Polsce powinien być wprowadzony i doprowadziłby do wyraźnego wzrostu emerytur - przede wszystkim wśród kobiet.
Wielu ekspertów uważa, że wiek emerytalny w Polsce powinien być wprowadzony i doprowadziłby do wyraźnego wzrostu emerytur - przede wszystkim wśród kobiet. 123rf.com/bryljaev
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi „brak przyzwolenia społecznego na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn”. PAP informuje, że jest to odpowiedź na interpelację poselską, która trafiła do resortu rodziny.

Spis treści

Równy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn? Ministerstwo odpowiada

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie dysponuje właściwymi ekspertyzami, które wyjaśniałyby skutki ewentualnego zrównania wieku emerytalnego w Polsce dla wydolności systemu emerytalnego w naszym kraju. Mówi się o propozycjach zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63 lub nawet 64 lat.

Należy jednak wskazać, że brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie - pisze resort rodziny w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie.

Zobacz także: Szybka podwyżki emerytury bez waloryzacji i dodatków? Ponowne przeliczenie emerytury

Wyższe emerytury po zrównaniu wieku emerytalnego?

Ministerstwo nie prowadzi również prac odnośnie dokładnych wyliczeń, dlatego nie ma oficjalnych danych mówiących, o ile wzrosłaby średnia emerytura w Polsce, gdyby wiek emerytalny kobiet mężczyzn był równy.

Biorąc jednak pod uwagę dziesięcioprocentową przewagę populacji kobiecej nad męską w grupie wiekowej 60-65 lat i występującą różnicę wynagrodzeń na niekorzyść kobiet (lukę płacową), dłuższy okres odprowadzania składek przez kobiety nie musiałby zrekompensować straty spowodowanej obniżeniem wieku emerytalnego mężczyzn - dodaje ministerstwo.

To oznacza przede wszystkim wyższe emerytury kobiet i niewielkie różnice w wysokości świadczeń mężczyzn. Na ten efekt uwagę zwracała także minister ds. równości:

Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić, w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać i w którą stronę należałoby zrównać wiek emerytalny - mówiła Katarzyna Kotula w RMF FM w styczniu 2024.

Problemem jest bowiem także fakt, że co roku rośnie w Polsce liczba osób po 60. roku życia. To oznacza, że wzrastać będzie liczba emerytów i maleć ilość osób pracujących na ich świadczenia. Starzenie się społeczeństwa to także czyste liczby. W 2022 roku 9,8 mln osób stanowiły osoby w wieku powyżej 60. roku życia. To wzrost o blisko 68 tys. osób zaledwie w ciągu jednego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Równy wiek emerytalny w Polsce? Rząd wie, że to nieuniknione, ale nie widzi przyzwolenia społecznego - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24