MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza komisja ds. wpływów rosyjskich. Premier Donald Tusk poinformował, że jej szefem zostanie gen. Jarosław Stróżyk

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 7 lat
Premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów poinformował, że wydał zarządzenie w sprawie powołania komisji ds. wpływów rosyjskich. Już wiadomo, kto będzie jej przewodniczącym.

Spis treści

Kto szefem komisji ds. wpływów rosyjskich?

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że na szefa komisji – na wniosek – ministra sprawiedliwości – powołany zostaje szef SKW – gen. Jarosław Stróżyk.

– To był w swojej bogatej karierze i dyplomata, oczywiście dowódca wojskowy, wiceszef wywiadu NATO, a także naukowiec, doktor od spraw nauki o bezpieczeństwie, człowiek bardzo kompetentny. Jego zadaniem będzie koordynacja komisji, która będzie składała się, o czym rozstrzygniemy ostatecznie w przyszłym tygodniu, z 9 do 13 uczestników – powiedział Donald Tusk.

Premier dodał, że kandydatów przedstawią ministrowie. Poinformował, że szef MSWiA Tomasz Siemoniak będzie rekomendował dwie osoby do komisji. Ponadto szef rządu wymienił ministrów obrony narodowej, finansów, spraw zagranicznych, aktywów państwowych, informatyzacji oraz kultury i dziedzictwa narodowego. – Żeby uprzedzić znaki zapytania i spekulacje, będziemy chcieli zbadać także ewentualny wpływ na media. Nic nowego, wiemy dobrze, że ta rosyjska i białoruska dywersja w Polsce i w Europie, ona także dotyczy także kwestii szeroko pojętej komunikacji społecznej – mówił szef rządu.

– Będę oczekiwał pierwszego raportu na pewno po wyborach, żeby nie mieszać pracy komisji z kampanią wyborczą. Komisja będzie działała dyskrecjonalnie. Nie będą to medialne przesłuchania, nie będzie mediów w czasie prac tej komisji, natomiast będziemy systematycznie informować o efektach pracy. Latem będziemy mieli pierwszy raport cząstkowy. Mam nadzieję, że do końca roku większość tych spraw, które bulwersowały opinię publiczną, znajdzie swój opis, niekoniecznie wyjaśnienie, bo to nie będzie komisja śledcza – zapowiedział.

Donald Tusk dodał, że efektem prac komisji „najprawdopodobniej będą wnioski do prokuratury i opinie, dlaczego zaniechano badania tych spraw w uprzednich latach”.

Kiedy komisja rozpocznie pracę?

Z informacji przekazanych wcześniej przez premiera Donalda Tuska wynikało, że rządowa komisja do spraw badania wpływów rosyjskich prawdopodobnie rozpocznie pracę od przyszłego tygodnia. Swój raport końcowy ma przedstawić w ciągu dwóch miesięcy. Premier podkreślił, że w komisji nie będzie polityków, ale urzędnicy, eksperci i przedstawiciele służb.

Tomasz Siemonik, szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych informował, że komisja będzie działać przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Komisja ds. wpływów rosyjskich. Jakie jest stanowisko prezydenta?

Wcześniej prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do kwestii powołania komisji, podkreślał, że jest zwolennikiem tego pomysłu. Dodał, że bardzo chciałby, by zapowiadana przez obecny rząd komisja powstała, ale ma nadzieję, że w jej ramach będą „odbywały się poważne przesłuchania i że wszystkie sprawy, gdzie potencjalnie mogą być rosyjskie wpływy, będą w tej komisji bardzo rzetelnie i wnikliwie wyjaśnianie”.

Zdaniem prezydenta w skład komisji powinni wchodzić eksperci powołani przez „podmioty z różnych stron sceny politycznej”. Prezydent liczył również na to, że podczas prac komisji będą padać „trudne pytania”, które dla wielu osób „mogą być niewygodne”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza komisja ds. wpływów rosyjskich. Premier Donald Tusk poinformował, że jej szefem zostanie gen. Jarosław Stróżyk - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24