Maturzyści długo nie wiedzieli, czy tegoroczne egzaminy w ogóle się odbędą i kiedy. Wszystko przez koronawirusa. Okazało się, że napiszą je, ale miesiąc później. Napiszą, ponieważ części ustnej nie będzie. Z wyjątkiem dla tych, którzy wybierają się na zagraniczne studia i wynik tego egzaminu jest im niezbędny dla rekrutacji.
Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się o godzinie 9 (potrwa 170 min), ale młodzież pojawi się w szkołach znacznie wcześniej. Zdający zostali powiadomieni, o której godzinie i którymi drzwiami będą wpuszczeni. Mają się nie kumulować, zachować dystans. Wchodząc do budynku obowiązkowo mają użyć środków dezynfekujących na dłonie i mieć zasłonięte usta i nos maseczkami, przyłbicami lub inną osłoną. Zdejmą je z twarzy dopiero po zajęciu miejsca w sali.
Poniedziałkowy egzamin skończy się ok. godz. 12. Tuż po maturze z języka polskiego opublikujemy odpowiedzi i arkusze CKE z pytaniami.
W szkołach wcześniej odkażono pomieszczenia i sprzęty. Ławki zostały porozsuwane tak, by odległość między nimi w każdą stronę wynosiła min. 1,5 m. W trakcie egzaminu sale mają być wietrzone co godzinę.
Około 272 tys. zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2019/2020, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej:
- język polski – na poziomie podstawowym
- matematyka – na poziomie podstawowym
- język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym
- język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).
Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów (absolwentów 2020 r.) egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to:
- język angielski – 162 928 osób (59,9% zdających)
- geografia – 72 461 osób (26,6% zdających)
- matematyka – 65 936 osób (24,2% zdających)
- język polski – 60 555 osób (22,3% zdających)
- biologia – 46 805 osób (17,2% zdających)
- chemia – 25 594 osoby (9,4% zdających)
- fizyka – 21 672 osoby (8,0% zdających)
- historia – 20 430 osób (7,5% zdających)
- wiedza o społeczeństwie – 16 641 osób (6,1% zdających)
- informatyka – 9 151 osób (3,4% zdających)
- język niemiecki – 6 376 osób (2,2% zdających).
Inauguracja roku akademickiego w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?