MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rekrutacja do szkół średnich

BeataTerczyńska
Uczniowie "mleczaka” uważają, że dobrze wybrali. - Przede wszystkim można tu znaleźć ciekawe kierunki, po których jest praca. A przy okazji zaletą jest fajna atmosfera - mówi Anna Filip, z 2 bT, czyli klasy uczącej technologów żywności.
Uczniowie "mleczaka” uważają, że dobrze wybrali. - Przede wszystkim można tu znaleźć ciekawe kierunki, po których jest praca. A przy okazji zaletą jest fajna atmosfera - mówi Anna Filip, z 2 bT, czyli klasy uczącej technologów żywności. FOT. WOJCIECH ZATWARNICKI
Od dziś uczniowie kończący gimnazja mogą składać podania do wybranych szkół średnich. Mogą wskazać maksymalnie trzy. Na decyzje mają dwa tygodnie.

Nabór potrwa do 29 maja. Pierwsze ogłoszenie listy przyjętych kandydatów planowane jest 26 czerwca.

Informator o szkołach, planowanych pierwszych klasach i konkretnych wymaganiach od kandydata (w tym o przeciwwskazaniach do niektórych zawodów) dostępny jest na stronie kuratorium oświaty: www.ko.rzeszow.pl

Informacje o rzeszowskich szkołach dostępne są pod adresem: https://rzeszow.edu.com.pl/Kandydat/kseon.php

Choć uczniowie nie znają jeszcze wyników egzaminów (poznają je w połowie czerwca), to już teraz muszą wybrać, gdzie chcą się dalej uczyć. Typując "na oko", ile uda im się uzbierać punktów za testy i świadectwo. Kto będzie ich miał więcej, ten ma większe szanse na wymarzoną, obleganą szkołę.

Kandydat może złożyć dokumenty najwyżej do trzech szkół, ale w każdej może wskazać dowolną liczbę klas. W Rzeszowie młodzież będzie wybierać przez internet.

- Mamy ponad 5 tys. miejsc dla pierwszoklasistów. Najwięcej w ogólniakach i technikach, bo te są najbardziej oblegane - mówi Zbigniew Bury, dyr. rzeszowskiego wydz. edukacji.

Nie wybieraj na chybił trafił

- Przed nami bardzo trudne zadanie. Wybierając konkretny profil klasy, nastawiamy się od razu na to, co będziemy zdawać na maturze. A od tego znów zależą studia. Tak naprawdę powinniśmy więc już wiedzieć, co chcemy w życiu robić - mówi Daria z Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie.

Jakie błędy popełniają najczęściej uczniowie przy podejmowaniu decyzji?

Wybierają cokolwiek, byle tylko mieć to z głowy, nie konsultują się z dorosłymi, idą tam, gdzie ich koledzy.

Wybierając technikum lub zawodówkę młodzi nie wiedzą też, jakie wymagania stawia dany zawód. A największe wymagania dotyczą zawodów przygotowujących do pracy w przemyśle, rolnictwie i niektórych usługach. Np. choroba reumatyczna wyklucza pracę w złych warunkach klimatycznych. Odpada więc zawód ogrodnika, leśnika, czy budowlańca. Alergik powinien unikać pracy w pyle, kurzu, wilgoci, oparach, przy chemikaliach oraz niektórych artykułach spożywczych..
Szkoły przygotowały nowe klasy

Szkoły zabiegają o chętnych. Stąd nowości w ofercie. Rzeszowski "gastronomik" na kierunku technik żywienia i gospodarstwa domowego, planuje specjalizację dietetyka. W Zespole Szkół Spożywczych nowością w ofercie jest hotelarska klasa technikum. "Mleczak" chce też przyjąć przyszłych specjalistów przetwórstwa mleczarskiego.

POBIERZ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24