Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów i cała gmina Krasne jednym miastem? Tym razem to może się udać. Bo przyłączenie samej Malawy to zły pomysł

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Mieszkańcy gminy Krasne pikietują pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie w celu przyłączenia do miasta całej gminy. Zdjęcie z 2018 roku.
Mieszkańcy gminy Krasne pikietują pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie w celu przyłączenia do miasta całej gminy. Zdjęcie z 2018 roku. Krzysztof Kapica
Przyłączenie do Rzeszowa samej Malawy to zły pomysł, ale połączenie miasta z całą gminą Krasne jest słusznym kierunkiem. Takim wnioskiem zakończyło się piątkowe spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z wiceministrem Pawłem Szefernakerem o przyszłości Rzeszowa rozmawiali wojewoda Ewa Leniart, prezydent Tadeusz Ferenc, senator Stanisław Ożóg i Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne.

Byli także przedstawiciele mieszkańców Malawy i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który w ostatnich wyborach dostał się do Sejmu z rzeszowskiej listy prawicy. To z jego inicjatywy zorganizowano spotkanie.

Rzeszów musi się rozwijać

- Spotkanie było bardzo owocne. Wszyscy zgadzają sie co do tego, że jako stolica województwa Rzeszów musi się rozwijać. A do tego są potrzebne kolejne tereny inwestycyjne

– mówi wiceminister Warchoł.

Podczas spotkania przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wynika z nich, że 9 na 10 osób mieszkających na terenach przyłączonych do Rzeszowa ocenia zmiany bardzo pozytywnie i nie chciałoby wracać do gmin.

Prezydent Tadeusz Ferenc wylicza, że od 2006 roku miasto zainwestowało w przyłączone tereny ponad 2,2 mld zł. I chce rozwijać je dalej. Zależy mu także na kolejnych zmianach granic, bo Rzeszów musi być dużym miastem.

- Z małymi ośrodkami nikt się nie liczy, dlatego póki ja jestem tu prezydentem, nie spocznę w dążeniu do kolejnych zmian – mówi prezydent Tadeusz Ferenc.

POLECAMY: Rzeszów plus Krasne to szansa na rozwój i 100 milionów złotych

Uczestnicy piątkowego spotkania zgodzili się co do potrzeby dalszego rozwoju Rzeszowa. Mają jednak odmienne wizje tego, jak ma on następować. Wojewoda Ewa Leniart jest przeciwna przyłączaniu do miasta pojedynczych sołectw, bo to jej zdaniem zbyt mocno obciąża gminy, które tracąc kolejne tereny stają się słabsze. A w przypadku Malawy to szczególnie istotne, bo jest ona dużą i ważną częścią gminy Krasne.

Trzeba połączyć Rzeszów z całą gminą Krasne

Jak relacjonuje wiceminister Warchoł, podczas spotkania ustalono więc, że trzeba przygotować połączenie Rzeszowa z całą gminą Krasne. Wniosek o taką zmianę radni z Rzeszowa i Krasnego mieliby złożyć do końca marca przyszłego roku, a fuzja jest możliwa od początku 2022 roku.

Dobrowolne połączenie gmin dałoby nowemu samorządowi około 100 mln zł ministerialnego bonusa, który prezydent Tadeusz Ferenc chciałby w całości przeznaczyć na rozwój osiedli powstałych z gminy Krasne.

Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się we wrześniu w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Aby połączenie miasta z sąsiednią gminą było możliwe, trzeba jednak zgody radnych z obu jednostek samorządowych. O ile w Rzeszowie zgoda powinna być formalnością, w Krasnem do tej pory radni sprzeciwiali się takiej zmianie.

Wójt gminy Krasne: potrzeba konkretów

Jak przekonuje Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne, zgoda jest możliwa tylko w przypadku wypracowania konkretnego planu i wizji działania nowego samorządu.

- Nie jestem przeciwnikiem Rzeszowa, ale aby doszło do połączenia miasta z naszą gminą, trzeba wypracować wspólną wizję zmian i inwestycji. Krasne jako nowa część miasta powinna mieć swój okręg wyborczy, przedstawiciela w radzie miasta, a także gwarancję inwestycji w nasze tereny

– mówi Wilhelm Woźniak.

I zwraca uwagę, że takich ustaleń należy dokonać podczas spotkań u wojewody i zawrzeć je w dokumencie, który będzie obowiązywał przez kolejne lata.

- Tym bardziej, że fuzja oznaczałaby wybory na prezydenta i do rady miasta. Mieszkańcy muszą mieć gwarancję, że gdyby władze miasta się zmieniły, złożone im obietnice zostałyby dotrzymane – mówi wójt gminy Krasne.

Według najnowszych danych Rzeszów ma 195 031 mieszkańców i 126,6 km kw. powierzchni, a od 2021 roku powiększy się o sołectwo Pogwizdów Nowy, które ma około 1150 mieszkańców.

Gmina Krasne to z kolei 39,1 km kw. powierzchni i 11 514 osób. Po połączeniu nowe miasto miałoby zatem ponad 207 tysięcy ludzi i ponad 166 km kw. powierzchni. Do tego należy dodać jeszcze około 25 tysięcy studentów, którzy mieszkają w Rzeszowie w czasie roku akademickiego.


Stacja Rzeszów Główny z trzecim peronem i przejściem podziemnym

Remont dworca PKP w Rzeszowie. Przejście podziemne gotowe [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24