Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów i mieszkańcy odzyskali działki na Nowym Mieście

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Działki w rejonie ul. Popiełuszki na os. Nowe Miasto w Rzeszowie wracają do miasta. Będzie na nich zieleń urządzona.
Działki w rejonie ul. Popiełuszki na os. Nowe Miasto w Rzeszowie wracają do miasta. Będzie na nich zieleń urządzona. Luiza Lizut
W świątecznym nastroju przebiegła ostatnia w tym roku, dzisiejsza (28 grudnia) sesja Rady Miasta Rzeszowa. Ku zadowoleniu mieszkańców Nowego Miasta prywatny inwestor oddał w drodze zamiany działki w rejonie ul. Popiełuszki.

Większą dyskusję wzbudziła uchwała zezwalająca prywatnemu inwestorowi, firmie Drom, na wybudowanie, na podstawie starych warunków zabudowy i na zasadzie offsetu, na ul. Ceramicznej dwóch budynków wielorodzinnych wraz z garażami. Inwestor ma 6 lat na uzyskanie pozwolenia na budowę. Deklaruje on wydzielenie 26-arowej działki z otrzymanej 80-arowej jako darowiznę na rzecz miasta.

17 radnych zagłosowało za uchwałą (1 był przeciw, 9 wstrzymało się od głosu). Część radnych, w tym przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec (KO), uważała, że choć projekt inwestycji na ul. Ceramicznej jest zgodny z prawem, to nie spełnia wszystkich standardów jakościowych oczekiwanych przez Radę Miasta i prezydenta Rzeszowa. Radni przegłosowali uchwałę, kierując się tym, że w mieście wciąż brakuje mieszkań. Jej wnioskodawcą był urząd miasta. Prezydent Konrad Fijołek przekonywał radnych do wyrażenia zgody na inwestycję mówiąc, że inwestor otrzymał warunki zabudowy przed uchwaleniem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i trudno mu teraz blokować inwestycję. Prezydent poinformował, że takich projektów inwestycji budowlanych w mieście ze starymi wuzetkami jest jeszcze dwa-trzy.

Z czwartkowych obrad została zdjęta uchwała o zamianie działek w Tajęcinie na działkę przy ul. Szpitalnej w Rzeszowie, natomiast została przyjęta uchwała o sprzedaży przez miasto Politechnice Rzeszowskiej bez przetargu i z 99 – procentową bonifikatą zabudowanej działki (ponad 15 arów) przy ul. Podkarpackiej z przeznaczeniem na centrum sportowo-dydaktyczne.

Radni zagłosowali za zdjęciem z obrad przygotowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego projektu uchwały o regulaminie prowadzenia przez ZTM parkingu podziemnego w rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym przed dworcem PKP. Parking ma być całodobowy, czynny 7 dni w tygodniu, zautomatyzowany, płatny. Radni wykazali niedociągnięcia w uchwale, postulowali też, by znieść opłatę do 30 minut postoju. Prezydent Fijołek zgodził się z tym postulatem, ale tłumaczył, że nie wprowadzono takiego zapisu z uwagi, że parking będzie prowadziła jednostka budżetowa, która nie ma możliwości odzyskania VAT-u. Prezydent zaproponował zdjęcie uchwały w celu jej dopracowania. Z parkingu podziemnego przed dworcem głównym PKP w Rzeszowie będzie można korzystać dopiero po uchwaleniu jego regulaminu, co powinno nastąpić w styczniu.

Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę o zamianie dwóch miejskich działek (ponad 70 ar) przy ul. Ropczyckiej, bez dojazdu, na Przybyszówce na 3 działki na Nowym Mieście należące do przedsiębiorstwa budowlanego Besta. Wiceprezydent miasta Jolanta Kaźmierczak poinformowała radnych, że działki na Przybyszówce były kilka razy wystawiane bezskutecznie na przetarg nieograniczony. Zaoferowane przez Bestę działki mają pow. ponad 39 arów.

– Są ta działki, na które w 2017 roku została wydana decyzja wz na budowę budynku wielorodzinnego. Po wydaniu tej decyzji rozpoczęły się protesty mieszkańców i rady osiedla Nowe Miasto. W wyniku protestów skierowano postępowanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, miasto później opracowało plan dla tego terenu, który przyjęła Rada Miasta. Teren ten został przeznaczony na zieleń urządzoną

– przypomniała Jolanta Kaźmierczak. Działki na Przybyszówce będą zatem rekompensatą dla inwestora za zablokowanie jego inwestycji na Nowym Mieście.

Radni nadali prof. nauk medycznych Andrzejowi Urbanikowi tytuł Zasłużonego dla miasta Rzeszowa. Profesor od lat współpracuje z rzeszowskim środowiskiem radiologicznym. W 2013 r. prof. Urbanik utworzył na Uniwersytecie Rzeszowskim nowy kierunek studiów na Wydziale Medycznym - elektroradiologia. Z inicjatywy profesora oraz dzięki jego staraniom zostały utworzone trzy pracownie radiologiczne, wyposażone w aparaty rentgenowskie, system do radiografii cyfrowej pośredniej i fantom, a także pracownie densytometrii oraz modelowania medycznego. W ten sposób udało się stworzyć jedyny w Polsce taki zespół dydaktyczno-uniwersytecki dla elektroradiologii, unikatowy nawet w skali europejskiej. Prof. Urbanik pochodzi z Rzeszowa, pracuje w Katedrze Radiologii Collegium Medicum UJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24