Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów w demograficznej czołówce miast. Ludzie chcą mieszkać w stolicy Podkarpacia

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Rzeszów zaraz po Warszawie odnotował największy przyrost ludności od 2011 roku. Tak mówi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Spis wykazał, że większość głównych ośrodków miejskich w Polsce odnotowuje spadek populacji. Spośród 37 miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców jedynie w ośmiu wystąpił wzrost liczby ludności. Wśród nich są: Zielona Góra, Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Opole i Białystok.

W 2011 roku Rzeszów liczył 179 386 mieszkańców, dziś 195 871 (wzrost 9,2 proc.). Rzeszów w tym rankingu lokuje się zaraz po Warszawie, w której mieszka obecnie 1 860 281 mieszkańców (w 2011 r. 1 700 612, wzrost o 9,4 proc.). Wynik stolicy Podkarpacia jest lepszy niż Wrocławia (wzrost o 6,8 proc.), Krakowa (wzrost o 5,7 proc.) i Gdańska (wzrost o 5,6 proc.).

Socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Hubert Kotarski, tłumaczy sukces Rzeszowa wieloma czynnikami. Po pierwsze, jako jedno z trzech dużych miast Rzeszów mocno poszerzył się nie tylko powierzchniowo, ale też o zasobne w potencjał ludzki gminy. Po drugie, Rzeszów jako centrum regionu przyciąga wielu mieszkańców Podkarpacia łatwością znalezienie pracy oraz ofertą edukacyjną. Pochodzący z mniejszych podkarpackich miast i miejscowości studenci po skończeniu edukacji czy to na uniwersytecie, czy na politechnice z reguły zostają w Rzeszowie. W ten sposób uzupełniają lukę po młodych rzeszowianach, którzy z kolei chętnie studiują w większych ośrodkach akademickich w kraju.

Ludzie chcą mieszkać w Rzeszowie także z powodu wysokiej jakości życia, którą potwierdzają badania miejscowych socjologów.

- Rzeszów relatywnie nie ma pełnych negatywnych cech dużej metropolii. Owszem, mieszkańcy mogą narzekać na korki, ale jeśli popatrzymy na czas dojazdu z jednego punktu do drugiego, porównując np. Rzeszów z najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, czyli Łodzią, to nie jest on tak duży. Rzeszów ma też dobrze rozwiniętą sieć szkół podstawowych, średnich i stosunkowo dobrze rozwiniętą sieć przedszkoli, zmieniającą się wraz z rozwojem miasta - tłumaczy dr Kotarski.

Rozmówca „Nowin” dodaje, że generalnie Rzeszów zawsze był postrzegany jako miasto bezpieczne, czyste, zadbane, z dobrą siecią połączeń komunikacyjnych i z dobrą jakością komunikacji. Mówi, że Rzeszów jest też w czołówce krajowej pod względem rozwoju budownictwa wielorodzinnego. - Jeśli w Rzeszowie jest tylu deweloperów, to znaczy, że jest popyt na ich mieszkania - mówi socjolog.

Pod względem demograficznym dobrze wypada też całe województwo. Spośród 2477 gmin spadek liczby ludności w 2021 roku w stosunku do wyników spisu w 2011 r. miał miejsce aż w 1776 gminach.

Większość gmin, które odnotowały duży spadek liczby ludności (powyżej 10 proc.), znajduje się na tzw. ścianie wschodniej. Wyjątek stanowi nasze województwo, w którym odsetek gmin o znacznym spadku ludności jest stosunkowo niewielki. Spadek odnotowano jedynie w kilku gminach na Roztoczu, Pogórzu Przemyskim, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Generalnie nasze województwo odnotowało niewielki spadek ludności (przedział w skali od - 3,0 do - 0,1 ).

Socjolog dr Hubert Kotarski tłumaczy sukces Rzeszowa wieloma czynnikami, m.in. dużym poszerzeniem granic.
Socjolog dr Hubert Kotarski tłumaczy sukces Rzeszowa wieloma czynnikami, m.in. dużym poszerzeniem granic. ur.edu.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24