MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu 2024. Jaka będzie frekwencja? Tak było od początku obecności Polski w UE

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 7 lat
Aż 81 proc. mieszkańców UE uważa, że obecne głosowanie w wyborach jest bardzo ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej. Polacy nie są aż tak skorzy do pójścia do urn. Jak zatem Polacy podchodzą do wyborów 9 czerwca 2024 r.? Jak było z tym od początku członkostwa w UE?

Spis treści

9 czerwca 2024 wybory do Parlamentu Europejskiego

Przed nami kolejne już wybory do Parlamentu Europejskiego. Urzędnicy z Brukseli przekonują, że głosowanie w 2024 r. jest jednym z najważniejszych od lat.

Fakt. 9 czerwca czeka nas ważne głosowanie. Wybierzemy 53 europosłów. Prognozowana frekwencja w Polsce nie napawa optymizmem. Dlaczego?

Otóż według najnowszych badań w Polsce, tylko 41 proc. ma zamiar głosować 9 czerwca.

W 2019 r. do urn poszło 45,68 proc. uprawnionych do głosowania. Wybraliśmy wtedy 52 eurodeputowanych.

20-lecie Polski w UE

Urzędnicy w Brukseli zwracają uwagę na fakt, że wokół wspólnoty, sytuacja nie jest, delikatnie mówiąc, stabilna. Ich zdaniem, tylko zjednoczona Unia Europejska, jest w stanie sprostać zagrożeniu ze strony Władimira Putina.

Polska świętuje właśnie 20-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. 9 czerwca Polacy pójdą wybierać swoich przedstawicieli do parlamentu w Brukseli i Strasburgu po raz piąty w historii.

Jak pokazuje poniższe zestawienie frekwencji, nie wyglądała ona na początku zbyt dobrze.

Ostatnie wybory do PE w 2019 r. miały lepszą frekwencję niż wcześniejsze. Jednak porównując te liczby do frekwencji w wyborach do Sejmu i Senatu, porównanie nie wygląda najlepiej. Przypomnijmy, że frekwencja w wyborach do parlamentu w Polsce jesienią 2023 r. wyniosła rekordowe 74,38 proc.

Frekwencja w Polsce w wyborach do PE w latach 2009-2019

 • 2004 - 20,87 proc. (54 europosłów)

 • 2009 - 24,53 proc. (50 europosłów)

 • 2014 - 23,83 proc. (51 europosłów)

 • 2019 - 45,68 proc. (52 europosłów)

 • 2024 - prognozowana frekwencja 41 proc. (9 czerwca wybierzemy 53 europosłów).

canva.com

Kto może głosować?

Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować. Przy spełnieniu określonych warunków można również głosować, będąc poza granicami kraju.

W 2024 roku w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Jaki próg wyborczy w Polsce?

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc.

Nie ma prawnego obowiązku głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat.

Obywatele Polski głosujący w Polsce

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania. Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Jeśli jednak w ostatnim czasie zmienił się Twój adres zamieszkania, sprawdź we właściwym urzędzie gminy, czy znajdujesz się w rejestrze wyborczym. Na podstawie rejestru wyborczego sporządzany jest spis wyborców, czyli lista osób uprawnionych do głosowania w danej okręgowej komisji wyborczej.

Osoba, która chce głosować poza miejscem stałego zamieszkania, ma dwie możliwości: może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania - wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców, najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów.

Gdzie głosować?

Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub elektronicznie. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju. Możesz również złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będziesz przebywać w dniu wyborów. Wniosek należy złożyć w urzędzie giny najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów.

Podczas wyborów do PE w Polsce głosowanie przez internet nie jest możliwe.

Podział okręgów w Polsce

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wyborcy mogą głosować na różnych kandydatów, jeśli ci startują z ramienia tych samych krajowych partii politycznych.

 • Okręg 1: województwo pomorskie

 • Okręg 2: województwo kujawsko-pomorskie

 • Okręg 3: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie

 • Okręg 4: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński)

 • Okręg 5: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4

 • Okręg 6: województwo łódzkie

 • Okręg 7: województwo wielkopolskie

 • Okręg 8: województwo lubelskie

 • Okręg 9: województwo podkarpackie

 • Okręg 10: województwa małopolskie i świętokrzyskie

 • Okręg 11: województwo śląskie

 • Okręg 12: województwa dolnośląskie i opolskie

 • Okręg 13: województwa lubuskie i zachodniopomorskie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory do europarlamentu 2024. Jaka będzie frekwencja? Tak było od początku obecności Polski w UE - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24