MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O mandaty do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu walczy 69 osób [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
32 kobiety i 37 mężczyzn staruje w województwie podkarpackim w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W całej Unii Europejskiej wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się od 6 do 9 czerwca. Każdy kraj członkowski może wybrać sobie któryś z tych dni na przeprowadzenie głosowania. W Polsce odbędzie się ono w niedzielę, 9 czerwca. Do zdobycia w naszym kraju będą 53 mandaty, o jeden więcej niż w obecnej, kończącej się kadencji.

- To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy wspólnie zadecydować o przyszłości Unii Europejskiej. Głosowanie zawsze ma znaczenie, bez względu na to, czy chodzi o wybory lokalne, krajowe czy europejskie. Wybory są doskonałą okazją, by wypowiedzieć się w ważnych dla każdego kwestiach - do udziału w głosowaniu zachęca Parlament Europejski.

Część osób sądzi, że europarlament to coś bardzo odległego, niemającego znaczenia dla przeciętnego Europejczyka. Nie jest to prawda.

- Łatwo można zapomnieć, że wyniki wyborów europejskich wpłyną na życie wielu osób. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które dotyczą nas wszystkich: mają wpływ na duże kraje i małe społeczności, potężne przedsiębiorstwa i start-upy, kwestie globalne i lokalne. Prawodawstwo UE zajmuje się sprawami, które dla większości obywateli są bardzo ważne, takimi jak środowisko, bezpieczeństwo, migracja, polityka społeczna, prawa konsumentów, gospodarka, praworządność i wiele innych - przypomina biura PE.

Całe województwo podkarpackie znalazło się w jednym, dziewiątym okręgu wyborczym. Do "naszego" okręgu nie są dołączone tereny z sąsiednich regionów.

Ile mandatów jest do zdobycia na Podkarpaciu? W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych lub samorządowych, w eurowyborach liczba mandatów przypadające na dany okręg, nie jest znana przed przeprowadzeniem głosowania. Uzależniona jest ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu. Im więcej osób weźmie udział w wyborach, tym więcej mandatów zdobędzie dany okręg.

Województwu podkarpackiemu prawdopodobnie przypadną dwa lub trzy mandaty, jak to jest obecnie.

Apetyt na ich zgarnięcie łącznie ma 69 osób, w tym 32 kobiety i 37 mężczyzn. Swoich kandydatów wystawiło siedem komitetów wyborczych. Kto kandyduje? Przedstawiciele różnych zawodów. Są prawnicy, ekonomiści, socjolodzy, nauczyciele (od tych z nauczania początkowego po wykładowców akademickich), lekarze, przedsiębiorcy. Ponadto menedżerowie, rolnicy. Jest bibliotekarz, dziennikarz, kapitan statku morskiego, stewardesa, pielęgniarka, mediator sądowy, agent ubezpieczeniowy, organizator imprez rozrywkowych, emeryt wojskowy, woźny.

Mocne nazwiska wystawiły dwie główne siły polityczne w Polsce: Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

  • Z listy KO kandydują: obecna europosłanka Elżbieta Łukacijewska, Jolanta Kaźmierczak, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, Jacek Wiśniewski, Zbigniew Trębacz, Antoni Pikul, Marek Przywalny, Marcin Piotrowski, Józef Podyma i Renata Butryn.
  • Z listy Lewicy: Wiktoria Barańska, Grzegorz Budzik, Agnieszka Chmiel, Jakub Skiba, Monika Kurek, Wiesław Woś, Magdalena Szczepańska, Przemysław Róg, Iwona Urban i Gabriel Zajdel.
  • Z listy Trzeciej Drogi Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: Elżbieta Burkiewicz, Wiesław Lada, Krzysztof Stańko, Błażej Borowiec, Dariusz Dubis, Małgorzata Dachnowicz, Iwona Lewek, Barbara Lubas, Małgorzata Dymek-Armata, Zbigniew Micał.
  • Z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość: Tomasz Buczek, Karolina Pikuła, Adam Berkowicz, Tomasz Jaworski, Ewelina Szczutko, Milena Górska-Hołyst, Alicja Zając, Wojciech Zboch, Piotr Pomykała i Andrzej Słodyczko.
  • Z listy Polexit: Grzegorz Rykała, Bartłomiej Wesołowski, Mariusz Kruczek, Magdalena Wieszczek, Rafał Baran, Paulina Fronczak, Elżbieta Adamek, Magda Sajdak i Teresa Hapka.
  • Z listy Prawa i Sprawiedliwości: Daniel Obajtek, Bogdan Rzońca, Władysław Ortyl, Marcin Warchoł, Teresa Pamuła, Rafał Weber, Maria Kurowska, Jolanta Sawicka, Ewa Leniart i Marek Kuchciński.
  • Z listy Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie: Paweł Frankiewicz, Małgorzata Zych, Jacek Kotula, Lucyna Kulińska, Daniel Hausner, Alicja Zając, Anna Szymańska, Dariusz Szczepanik, Anna Mazur, Andrzej Duda.

O mandaty do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu walczy ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24