Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. W szpitalu przy ul. Szopena ruszyły badania PET-TK. Można szybciej zdiagnozować raka [ZDJĘCIA]

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Badanie PET-TK w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie
Badanie PET-TK w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie KSW nr 1
7 i 8 lutego w Podkarpackim Centrum Onkologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie (KSW), pierwsi pacjenci zostali przebadani nowoczesnym urządzeniem PET-TK. Specjalistyczne aparatura pozwala wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium raka. Tylko w 2 dni z badania skorzystało 15 osób.

Jak poinformowała Katarzyna Pluta, dyrektor medyczny z firmy Voxel, która prowadzi pracownię PET-TK w KSW, każdy pacjent posiadający skierowanie, zostanie przebadany w najszybszym możliwym terminie.

- W województwie podkarpackim, firma Voxel odpowiada za dwie pracownie toteż pacjent będzie mógł zostać zbadany jak najbliżej miejsca zamieszkania - mówi Katarzyna Pluta.

Duże zainteresowanie

W poniedziałek, 7 lutego, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 nowoczesną aparaturą zostało zbadanych 7 pacjentów, dzień później - 8.

Doktor Janusz Ławiński, dyrektor KSW, mówi, że pracownia PET-TK będzie na początku czynna 2 dni w tygodniu, ale w przyszłości może to się zmienić. Wszystko zależy od napływu skierowań.

- Pracownia gotowa jest wykonywać nawet 30 badań dziennie; posiada potrzebny do tego personel. Dzięki temu, że spółka Voxel dysponuje własnym cyklotronem, to izotop przygotowywany jest zgodnie z zapotrzebowaniem - twierdzi dyrektor Ławiński.

Jak dodaje, w ostatnich dniach coraz częściej pojawiają się pytania od pacjentów, którzy chcą być przebadani. Jakie warunki muszą spełnić?

- Przede wszystkim trzeba mieć skierowanie od specjalisty. Jeżeli pacjent spełnia określone kryteria, badanie będzie w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - odpowiada dr Janusz Ławiński.

Na badanie PET-TK w KSW nr 1 można rejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 pod numer tel. 17 781 30 30.

PET-TK – szansa na powrót do zdrowia

Badanie PET-TK stosowane jest głównie w chorobach onkologicznych, ale także w wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych.

W przypadku niektórych nowotworów daje możliwość postawienia ostatecznego rozpoznania, jeśli inne metody obrazowania wykonane wcześniej nie dały ostatecznej odpowiedzi odnośnie istoty choroby.

Rak - to przerażająca diagnoza, której nikt nie chce usłyszeć od lekarza. Wczesne wykrycie rana i zdiagnozowanie choroby nowotworowej zdecydowanie zwiększa szanse na wyleczenie i przeżycie. Warto poznać kilka oznak, które zdaniem lekarzy mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Te objawy mogą wskazywać, że najprawdopodobniej chorujesz na raka. Oto pierwsze oznaki, na które trzeba zwrócić uwagę - mówią lekarze.Oto 8 najważniejszych oznak, których nie warto lekceważyć >>>>>

Takie objawy to znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać raka [lista]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24