Rzeszowscy zapaśnicy w kadrze młodzieżowej

Aleksandra Grad
Medaliści OOM Gorlice - od lewej: Mateusz Nowak, Łukasz Grzybowski, Jakub Lęcznar. archiwum klubu
Trzy medale wywalczone przez zapaśników Stali Rzeszów podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży nie pozostały bez echa.

W olimpiadzie brało udział 51 klubów, a zawodnicy z Rzeszowa zajęli drużynowo wysokie 4. miejsce. Indywidualnie Mateusz Nowak wywalczył złoto w kategorii wagowej 100 kg, Jakub Lęcznar zajął drugie miejsce w kat. 85 kg, a z brązowego medalu w kat. 54 kg, mógł się cieszyć Łukasz Grzybowski.

Po olimpiadzie, zapaśnicy przeżywali trudne chwile, ponieważ po ciężkiej chorobie zmarł trener Andrzej Siuta, który szkolił zespół przez 15 lat.

- Dzięki niemu mogliśmy się rozwijać. Gdy chłopcy zdobyli medale poszliśmy wszyscy razem do niego do szpitala, by mógł zobaczyć owoce swojej pracy jako trenera - mówi Krzysztof Nowak, prezes zarządu sekcji zapaśniczej.
Sukcesy odniesione przez młodych zawodników zostały zauważone przez władze Polskiego Związku Zapaśniczego, ponieważ czterech z nich otrzymało powołania na zgrupowanie kadry narodowej kadetów do lat 17.

Dodatkowo, Mateusz Nowak będzie reprezentował barwy Polski na Mistrzostwach Europy Kadetów, które odbędą się w dniach 17-22 lipca w Katowicach.

Może rzeszowska młodzież w przyszłości nawiąże do sukcesów zapaśników ze stolicy Podkarpacia. Dawniej barwy Stali Rzeszów reprezentowali wielokrotni mistrzowie Polski, Europy i Świata m.in. Adam Sandurski, Jan Falandys, Ryszard Długosz i Stanisław Makowiecki.

- Oprócz sztuki zapaśniczej, chcemy nauczyć tych młodych chłopców szacunku do najważniejszych zasad: do uczciwości i sprawiedliwości - dodaje Krzysztof Nowak.