Rzeszowska Diagnoza Społeczna. Większość mieszkańców Rzeszowa podziwia swoje miasto

Józef Lonczak
Józef Lonczak
- Dobre opinie o Rzeszowie cieszą, ale mam świadomość, że w mieście jest jeszcze wiele do zrobienia - tak wyniki Rzeszowskiej Diagnozy Spolecznej ocenił prezydent Konrad Fijołek
- Dobre opinie o Rzeszowie cieszą, ale mam świadomość, że w mieście jest jeszcze wiele do zrobienia - tak wyniki Rzeszowskiej Diagnozy Spolecznej ocenił prezydent Konrad Fijołek Krzysztof Kapica
Dorośli mieszkańcy odczuwają silną więź z Rzeszowem. Nie tylko go podziwiają, ale są dumni ze swego miasta. Ba, kochają Rzeszów i uważają, że Rzeszów to jest ich miejsce na Ziemi. Studenci i uczniowie też darzą Rzeszów pozytywnymi uczuciami, ale już trochę mniej – wynika z najnowszych badań.

Socjolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawili we wtorek kolejną Rzeszowską Diagnozę Społeczną „Miasto młodych. Miasto rodzin”. To wynik szerokich badan, bo przeprowadzonych na ponad 4,3 tys. mieszkańców Rzeszowa.

– Były to bardzo szerokie badania, bo wzięło w nich udział: 2230 rodziców, 1193 uczniów szkół ponadpodstawowych i 896 studentów. Dla porównania w badaniach tego typu robionych we wcześniejszych latach uczestniczyło znacznie mniej osób, bo 600 - 800 mieszkańców Rzeszowa – wyjaśniali dr Hubert Kotarski i dr Krzysztof Piróg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorzy najnowszej Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej. - Naszym celem było zbadanie postaw wobec miasta z perspektywy młodzieży szkół ponadpodstawowych, studentów oraz rodziców i opiekunów - dodali socjolodzy UR.

Stosunek mieszkańców do miasta

Badania potwierdziły bardzo silne przywiązanie rzeszowian do swego miasta, bo aż dwie trzecie rodziców zdenerwowałoby się, gdyby usłyszało, że ktoś mówi źle o Rzeszowie. Młodzież w tym względzie jest już bardziej powściągliwa, bo tylko 33,8 proc. studentów Politechniki Rzeszowskiej i 33,5 proc. studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, odczuło by zdenerwowanie słysząc złe opinie nt. Rzeszowa. Młodzież szkół ponadpodstawowych jest tylko ciut bardziej patriotyczna od studentów, bo tylko 34,7 proc. z nich wzburzyłyby złe opinie o stolicy woj. podkarpackiego.

Socjolodzy zapytali także ankietowanych czy Rzeszów im jest obojętny. "Tak" odpowiedziało: 22,4 proc. studentów PRz, 18,3 proc. studentów UR i 23,3 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych. Tu rodzice podtrzymali swój pozytywny stosunek do Rzeszowa, bo tylko 8,3 proc. z nich odparło że, to miasto jest im obojętne.

Jednak socjolodzy byli wnikliwi w tym zakresie i zapytali respondentów – „Czy się wstydzę za Rzeszów? „Tak” odpowiedziało tylko: 5 proc. studentów PRz, podobnie - bo 5,2 proc. studentów UR i nieco więcej rodziców - 5,4 proc. Tylko uczniowie szkół ponadpodstawowych się tu wyróżnili, bo 12,2 proc. z nich uważa, że ma powody, aby się wstydzić za Rzeszów.

Miasto czyste i przyjazne

Natomiast mieszkańcy są przekonani, że Rzeszów jest miastem czystym. „Tak” uważa 37,8 proc. studentów PRz, 37,9 proc. studentów UR, 26,6 uczniów szkół ponadpodstawowych i 53,9 proc. rodziców.

Rzeszów jest miastem raczej czystym? „Tak” - odpowiedziało odpowiednio 51,8 studentów PRz proc., 51,6 studentów UR proc., 25,8 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych i 36,7 proc. rodziców.

A czy Rzeszów jest miastem przyjaznym? – „Tak” odpowiedziało 29,8 proc. studentów PRz, 35,8 proc. studentów UR, 25,8 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych i 36,7 proc. rodziców.

Na pytanie czy Rzeszów to miasto raczej przyjazne – „Tak” odparło 51,5 proc. studentów PRz, 48,6 proc. studentów UR, 45,9 uczniów szkół ponadpodstawowych i, 51,1 proc. rodziców.

Również zdecydowana większość ankietowanych mieszkańców miasta stwierdziła, że Rzeszów jest bezpieczny i raczej bezpieczny.
Podobnie ankietowani w zdecydowanej większości uważają, że Rzeszów jest miastem nowoczesnym i raczej nowoczesnym (licząc łącznie).

Jest jeszcze sporo do zrobienia

Zaprezentowane badania - o wiele większe niż zaprezentowany tu ich wycinek -pokazują opinie i mieszkańców. Naukowcy z UR wyrazili nawet opinię, iż obawiali się, że wyniki będą jednoznacznie pozytywne i taki wyłoni się z tych badań obraz miasta. Jednak okazuje się, że opinie są zróżnicowane, chociaż w większości pozytywne. Po prostu oczekiwania mieszkańców się zmieniają i jednocześnie rosną.

Sekretarz miasta Rzeszowa Marcin Stopa zapewnił, że wyniki tych badań będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących miasta i przy planowaniu rozwoju Rzeszowa.

- Oczywiście bardzo cieszą mnie pozytywne opinie mieszkańców na temat Rzeszowa. Jest to miasto otwarte i ciągle się zmienia. Mam świadomość, że trzeba się też starać, aby takie opinie wśród mieszkańców podtrzymać. W mieście jest jeszcze sporo rzeczy do zrobienia i jak się je zrobi, to może w niektórych aspektach te opinie uda się nawet jeszcze poprawić – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Mniej plastiku na owocach i warzywach

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mojżeszowiak
Wstyd mi na mój Rzeszów, siedlisko czerwonej zarazy :(
G
Gość
Niestety to jedno z brzydszych miast wojewódzkich.
Dodaj ogłoszenie