Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Burmistrz miasta: Pragnę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia

Norbert ZiętalZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
"Pragnę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Wręcz żałosnym i skrajnie nieodpowiedzialnym jest fakt, iż do inscenizacji zaangażowano dzieci" - twierdzi Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika. Podkreśla, że Urząd Miejski nie wydawał zgody na przeprowadzenie tego wydarzenia.

- W związku z zaistniałym w Wielki Piątek zdarzeniem, polegającym na zorganizowaniu tzw. „Sądu nad Judaszem” przez niewielką grupę osób informuję, że nikt z Urzędu Miejskiego nie organizował, ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie — twierdzi w oświadczeniu Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika.

W ub. piątek grupa osób zorganizowała "Sąd nad Judaszem". Duża kukła "Żyda" zawisła na słupie, przy głównej ulicy w Pruchniku. Tuż obok budynku Urzędu Miejskiego oraz kościoła. Kukła miała olbrzymi, garbaty nos, brodę i pejsy. O godz. 15 rozpoczął się sąd. Kukła była okładana kijami przez dzieci, później wleczono ją ulicami miasteczka. Potem kukła została spalona.

Wydarzenie wywołało burzę w Polsce i za granicą. Zaprotestowało wiele środowisk, m.in. Światowy Kongres Żydów. Dawniej w Pruchniku odbywały się tego typu widowiska, jednak kilka lat temu zaprzestano ich organizacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: W Pruchniku znów spalili kukłę Judasza. "Ten zwyczaj jest barbarzyński" - komentuje Forum Polskich Żydów

Dzisiaj na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Pruchniku ukazało się oświadczenie burmistrza.

"Faktem jest, że w przeszłości odbywał się taki „Sąd”, jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków. Społeczność Pruchnika przez dziesięciolecia żyła zgodnie ze społecznością Żydowską, niejednokrotnie ukrywając sąsiadów przed hitlerowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej, a na naszych terenach występowały liczne przykłady odwagi, poświęcenia i bohaterstwa w przeciwstawianiu się zbrodni Holokaustu." - twierdzi w oświadczeniu burmistrz Szkoła.

I dalej:
"Pragnę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Wręcz żałosnym i skrajnie nieodpowiedzialnym jest fakt, iż do inscenizacji zaangażowano dzieci. Odczytuję to wręcz jako prowokację niektórych środowisk lub osób, które – nie wiedzieć dlaczego – za nic mają dobre imię Pruchnika jak i całej naszej Ojczyzny. Zapewniam, iż zostaną podjęte wszelkie możliwe działania, aby w przyszłości podobne wydarzenia nie miały miejsca."

CZYTAJ TEŻ: Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Jest komentarz biskupa Konferencji Episkopatu Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Burmistrz się boi żyda wstyd

zgłoś
G
Gość
, Brzeszczotunio:

Nie należy tej sceny odczytywać w taki sposób, w jaki sugerują bohaterowie tej notki prasowej. To jest nasza polska i katolicka tradycja nawiązująca do zdrady Judasza nie mająca nic wspólnego z antysemityzmem, z Holokaustem, Izraelem Katzem, Tomaszem Grossem, czy Światowym Kongresem Żydów. Okładanie kukły Judasza kijami symbolizuje walkę Dobra ze złem i szatanem. Ale jednak niektórzy widzą to, co chcą widzieć. Są to głównie osoby nie mające nic wspólnego z naszym Świętym Kościołem Rzymskokatolickim.

Prawda jest taka że Judaszem buł ŻYD. A Żydom to ne pasuje że zdradził Jezusa Tą prawdę trzeba im przypominać bo za jakiś czas powiedzą że to Polska była winna.

zgłoś
O
Obserwator

Wczoraj Daniels powiedział „– Przy takim gównie zastanawiasz się, jak ludzie zyskują złe imię. ”

Rozumiem, że Daniels mówił do siebie i swoich współbraci w wierze!!

A tu zobaczycie, jak kler żydowski obecnie uczy dzieci wieszać człowieka na żydowskiej religii:

https://nczas.com/2019/04/21/robert-winnicki-odpowiada-danielsowi-lider-konfederacji-sklada-zydom-propozycje-video/

Rozumiem, że Daniels mówił do siebie i swoich współbraci w wierze!!

zgłoś
G
Gość

Może wyprzedzę niektóre fakty. Politycznie odpowie Burmistrz i może proboszcz. Burmistrz niezły gospodarz, ale przypomni się mu, że tradycją tą od kilknastu lat wpaja mieszkańcom antysemityzm, a uprzednio angażował się w komunistyczne pochody pierwszomajowe i tak jak w filmach.....

zgłoś
G
Gość

JUDASZ Z PRUCHNIKA

Od wieków tradycja teraz tyle krzyku,

Że kukłę Judasza spalono w Pruchniku.

Obrażonych Ży.. w już się kongres zbiera,

Popatrzcie na Pruchnik ale tam afera.

Musimy rozwiązać szybko te kłopoty,

Niech z nad Palestyny wrócą samoloty.

W Palestynie wojna problem mamy mniejszy,

Lecimy do Polski Pruchnik jest ważniejszy.

Tam zdrajcę Judasza bito i spalono,

Tego co tak łatwo szybko przekupiono.

Gdy sprzedał Jezusa Nasi krzyżowali,

Musimy go bronić by go nikt nie palił.

Wprowadzimy prawo co wszystko pozmienia,

Nie dla Zmartwychwstania - Nie dla Narodzenia.

Jedyną tradycją jest tradycja nasza,

Można wieszać Goja - Nie palić Judasza.

Zawsze z Nas się śmieją Nosy długie mamy,

Chyba że dlatego wszędzie je wpychamy.

Ja wam dobrze powiem i chyba mam racje,

Jak macie gdzieś wsadzać - To w dupę ich wsadźcie...

Pitula

zgłoś
k
katolik

Dokad ten Motloch zmierza

zgłoś
G
Gość

Piękna tradycja. Powinna być kontynuowana.

zgłoś
p
prawie Pruchniczanin

W każdym takim miasteczku jest elita, która powinna dbać o dobre imię miejscowości, Burmistrz, radni, ksiądz, dyrektor szkoły, lokalni politycy, urzędnicy miejscy.

Okazuje się, że wykolegowała ich grupka jak się teraz twierdzi - idiotów ze swoimi przygłupimi dziećmi.

Kukła - czyli duży worek ze słomą - czyli środkiem łatwopalnym wisiał wysoko na słupie energetycznym 10 metrów od wejścia do Ratusza.

Idioci przyszli worek zawiesili i poszli, dobrze, że poszli bo mogli go jeszcze na tym słupie oblać benzyną i podpalić. W imieniu mieszkańców Pruchnika składam na ich ręce szczere podziękowania, że tego tam Judasza nie podpalili na tym słupie. Rodzina Ulmów też by się dołączyła do tych podziękowań - gdyby żyła.

zgłoś
k
katolik z fary
, kk:

To nie jest katolicka tradycja. Katolicyzm to jest miłość bliźniego i przebaczenie. Katolik w Wielki Pątek łączy się z Panem Jezusem i Jego ofiarą.

Jest to jak najbardziej katolicka i polska tradycja. Okładanie pałami i kijami kukły Judasza symbolizuje walkę Dobra ze złem. Nie chodzi tutaj o bicie Żyda, komunisty, złodzieja, czy strajkującego nauczyciela. W ten sposób Polak Katolik łączy się z Panem Jezusem i Jego ofiarą za wszystkich ludzi bez wyjątku na ich wyznawaną wiarę, pochodzenie i wykonywany zawód.

zgłoś
G
Gość

Katolik z fary nie martw sie Bog poradzilby sobie bez niego.

zgłoś
G
Gość

A mi tam sie podobało palenie zyda... Judasz był żydem prawda ? Sprzedał za 30 srebrników ? O co kaman wobec tego ? Święta Rasa przewrazliwona na swoim punkcie .

zgłoś
k
kk

To nie jest katolicka tradycja. Katolicyzm to jest miłość bliźniego i przebaczenie. Katolik w Wielki Pątek łączy się z Panem Jezusem i Jego ofiarą.

zgłoś
k
katolik z Fary

Gdyby Judasz nie wypelnil woli Bozej to moglo dojsc do tragedi.

Oprawcy zlapali by niewlasciwego czlowieka i smierc poniosl by kto inny

i NIE BYLO BY ODKUPIENIA SWIATA.

Judasz perfekcyjnie zrobil co do niego nalezalo i za to nalezy sie Judaszowi szacunek, a nie przeklenstwo od ludzi.

Kto tego nie potrafi zrozumiec to znaczy ze brak mu rozumu i godzien jest pogardy za jego glupote.

zgłoś
G
Gość
, Brzeszczotunio:

Nie należy tej sceny odczytywać w taki sposób, w jaki sugerują bohaterowie tej notki prasowej. To jest nasza polska i katolicka tradycja nawiązująca do zdrady Judasza nie mająca nic wspólnego z antysemityzmem, z Holokaustem, Izraelem Katzem, Tomaszem Grossem, czy Światowym Kongresem Żydów. Okładanie kukły Judasza kijami symbolizuje walkę Dobra ze złem i szatanem. Ale jednak niektórzy widzą to, co chcą widzieć. Są to głównie osoby nie mające nic wspólnego z naszym Świętym Kościołem Rzymskokatolickim.

Kpiny. To kajanie się przed Żydami urąga naszej godności. No i co, że słomianą kukłę okładali. Ludzie nie dajmy się zwariować i kontynuujcie polskie piękne tradycje. Judasz to Judasz i nie jest naszą winą, że Żydzi się z nim utożsamiają !

zgłoś
n
nawetRYDZYKwasZDRADZIŁ

nikt was Polacy nie będzie szanował, skoro sami się nie szanujecie - plują wam w twarz, a wy mówicie że deszcza pada

JUST ACT 447 - poczytajcie sobie o notatce jaka wypłynęła z jednego z resortów obecnego rządu!

PiS (przy biernym współudziale PO i PSL) zrobi z Polski Ukrainę, kraj rozszarpywany od 30 lat przez wiadomo kogo i doprowadzony na skraj przepaści...

btw. wiecie chyba, że przez tzw. "błąd" w ustawie 13-emerytura trafi do Ukraińców (każdego miesiąca ZUS wypłaca na Ukrainę ponad 115 tysięcy świadczeń emerytalno-rentowych). Wystarczy że Ukrainiec przepracuje w Polsce jeden okres składkowy (miesiąc legalnej pracy) i po uzyskaniu wieku emerytalnego należy mu się polska minimalna emerytura...

a ty Polko i Polaku musisz na nią tyrać latami...

to też zasługa PO-PiSu....

Miejcie godność do jasnej cholery, Polacy! Wyrzekacie się tradycji wielopokoleniowej, za niedługo będzie przepraszali, że w ogóle żyjecie, jak Palestyńczycy...

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3