Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samoloty z Mielca w amerykańskiej armii

Józef Lonczak
Fot. Archiwum
Cieszące się znakomitymi opiniami użytkowników samoloty M-28 Skytruck produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu będą służyć w amerykańskich wojskach lotniczych.

Jak podał "Nasz Dziennik" Amerykańskie Dowództwo Lotniczych Operacji Specjalnych (AFSOC) już w czerwcu br. zacznie użytkować pierwsze samoloty dostawczo-pasażerskie, M-28 Skytruck wytwarzane przez PZL w Mielcu.
Mielec nie może mówić

Ile samolotów i kiedy trafi do amerykańskiej armii?

- Proszę mnie zrozumieć, nie mogę na ten temat mówić, bo takie są ustalenia z kontrahentami mówi Olga Ratusińska, rzecznik prasowy PZL Mielec. - Jestem zaskoczona nagłym i dużym zainteresowaniem tym tematem ze strony mediów.

Tymczasem według "Naszego Dziennika" Skytrucki będą kursować w małych grupach na tereny, do których dotarcie jest trudniejsze, bo brakuje utwardzonych pasów startowych - poinformował J.D. Clem, zastępca dyrektora AFSOC do spraw planów, programów, wymagania i oceny.

- Samoloty zostaną umieszczone w bazie Cannon Air Force w Nowym Meksyku, tak jak inne niestandardowe jednostki, włączając PC-12 Pilatus - powiedział Clem.

Zwierzchnik amerykańskich sił powietrznych zasugerował, że polskie samoloty lepiej od tych posiadanych przez amerykańskie lotnictwo nadają się do transportowania niewielkiej liczby ludzi na tereny, gdzie lądowanie jest utrudnione.

Mniejsze i tańsze

Zakup mieleckich maszyn dla będzie się opłacał Amerykanom. Tak wynika z wypowiedzi zastępcy dyrektora AFSOC, którą cytuje "ND".

- Jeśli będę potrzebował dostarczyć 6 ludzi w jakieś miejsce, nie muszę wysyłać C-130 - stwierdził Clem. - Gdy 6 ludzi będzie musiało wylądować na tereny z nieutwardzonymi pasami, również PC-12 nie będzie samolotem, którego użyję - dodał. Clem zapowiedział, że AFSOC planuje kupować skytrucki w ciągu następnych kilku lat.

Podniebne ciężarówki

Samoloty M28 SKYTRUCK to dwusilnikowe górnopłaty konstrukcji pół-skorupowej, całkowicie metalowe. Posiadają, dwa usterzenia pionowe i solidne. Mocnym atutem tej maszyny jest trzykołowe podwozie stałe (nie chowane), ze sterowanym kołem przednim, które umożliwia eksploatację samolotu nawet na krótkich, prowizorycznych lądowiskach polowych.

Skytrucki mogą być także użytkowane w warunkach wysokich temperatur i na dużych wysokościach lądowiska. M28 jest świetnie przystosowany do przewozów pasażerskich i/lub towarowych.

Napęd samolotu stanowią dwa silniki turbośmigłowe PT6A-65B o mocy 1100 KM napędzające metalowe, pięciołopatowe śmigła o stałych obrotach, z rewersem ciągu, z możliwością przestawiania w chorągiewkę.

Samolot może zabrać na pokład 19 osób lub 2300 kg ładunku handlowego z maksymalną wagą podczas startu wynoszącą 7500 kg. Może on latać maksymalną prędkością do 355 km/h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24