Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SAPARD jeszcze płaci

RYSZARD WAŻNY
Hala przetwórcza w zakładzie S. Orzecha, wybudowana z pomocą SAPARD-owskich pieniędzy, już pracuje.
Hala przetwórcza w zakładzie S. Orzecha, wybudowana z pomocą SAPARD-owskich pieniędzy, już pracuje. JÓZEF LONCZAK
Tylko do 15 bm. samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z programu SAPARD wydatków na budowę infrastruktury. Zakłady przetwórcze mają czas do 29 bm. Rolnikom indywidualnym nie wyznaczono terminu.

- Do tej pory - tłumaczy Stanisław Dubas, dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie - wnioski o dofinansowanie złożyło 58 rolników indywidualnych. Sądzę, że po zakończeniu jesiennych prac, wpłynie ich więcej. Zwłaszcza, że mają być zmienione niektóre zasady przyznawania pomocy: będą się mogli ubiegać o nią także rolnicy ubezpieczeni poza KRUS-em, a wiek ma być przesunięty do 55 lat .

Na co idą pieniądze

ARiMR w Rzeszowie przyjmować będzie wnioski także w najbliższą sobotę - w godz. 8-16, przy ul. Słowackiego.

W dwóch poprzednich "transzach" o pomoc z SAPARD-u ubiegało się 26 zakładów przetwórczych. - Niektóre, jak np. firma Stefana Orzecha z Kolbuszowej już ukończyły inwestycje - mówi dyrektor Dubas.
Podkarpackie samorządy SAPARD-owske pieniądze postawione im do dyspozycji wykorzystały w ponad 90 proc. - Jeśli zrobią za nie wszystko, co zaplanowały - wyjaśnia Dubas - w województwie przybędzie 150 km sieci wodociągowej, 680 km kanalizacyjnej, 120 km dróg gminnych i powiatowych, 15 oczyszczalni ścieków, 5 stacji uzdatniania wody.

Zmiany w SAPARD

W zakresie przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych zmiany obejmują wprowadzenie jednolitego poziomu finansowania - 50 proc. kosztów inwestycji, bez podziału na jej kategorie. Dotychczas inwestycja musiała być sfinansowana ze środków własnych od 30 do 50 proc.
Podwyższony został górny limit produkcji mleka z 350 tys. do 550 tys. litrów na rok i trzody chlewnej z 250 na 600 stanowisk dla tuczników. Jednocześnie zwiększono limity pomocy finansowej: dla gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka z 85 tys. do 130 tys. zł, a trzody chlewnej - z 65 tys. do 150 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24