Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy czekają na darmowe leki. Zobacz wstępną listę

Ewa Kurzyńska
123RF
Ministerstwo Zdrowia wylicza, że w związku z darmowymi lekami w kieszeniach osób po 75. roku życia zostanie ponad 300 mln zł.

Farmaceuci przyznają, że od kilku dni seniorzy licznie i bardzo często pytają o darmowe leki dla osób po 75. roku życia.

- Starsi pacjenci wiążą z tym programem ogromne nadzieje. Dopytują, które leki trafią na listę „S”, chcą wiedzieć, ile zostanie im dzięki temu w portfelach. Często słyszę, że ważna będzie każda zaoszczędzona złotówka - przyznaje Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Wstępna lista liczy ponad 1000 pozycji

Tzw. lista „S” ma wejść w życie 1 września. Jej wstępny projekt Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło. Ostateczny ma być gotowy do 15 sierpnia. W obecnym wykazie znalazło się 68 substancji czynnych, które znajdują się w 1129 lekach. Farmaceutyki te obecnie są wydawane pacjentom w aptekach za odpłatnością ryczałtową, 30- lub 50-procentową. Gdy będą za darmo, pozwoli to zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł. Szacunki resortu zdrowia powstały na podstawie obecnego zużycia leków.

Darmowe leki na ponad 20 schorzeń

Załączone pliki:

Lista zawiera leki stosowane w ponad 20 chorobach, najczęściej występujących w podeszłym wieku. To m.in.: nadciśnienie, zaburzenia poziomu cholesterolu (dyslipidemie), cukrzyca, astma, miażdżyca, POCHP, depresja, otępienie, choroba Parkinsona, choroba niedokrwienna serca, choroba Alzheimera.

W wykazie znalazły się leki zawierajace m.in. amlodypinę (substancję obniżającą ciśnienie), atorwastatynę (regulującą poziom poszczególnych frakcji cholesterolu), budesonid (stosowany w astmie), chlorowodorek buspironu (działający przeciwlekowo), karwedilol (obniża ciśnienie krwi, zwalnia także tętno), chlorowodorek donepezilu (poprawia zdolności poznawcze), maleinian fluwoksaminy (przeciwdepresyjny), insulina glargina (obniża poziom cukru we krwi).

Lekarz rodzinny wystawi receptę

Tylko na Podkarpaciu mieszka blisko 150 tysięcy osób po 75. roku życia. W jaki sposób uprawnieni pacjenci otrzymają leki? Apteki i punkty apteczne będą je wydawały na podstawie recepty, wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Aptekarze przypuszczają, że dzięki dostępowi do darmowych leków pacjenci będą sumienniej zażywali farmaceutyki zlecone przez lekarzy.

Nie pytamy na co jest lek, tylko ile kosztuje

- Dziś często zdarza się, że starsi pacjenci rezygnują z wykupienia niektórych leków albo biorą np. tylko jedno z trzech zleconych opakowań. Kiedyś pytania kierowane do nas dotyczyły najczęściej tego, na co jest dany lek. Dziś pacjenci chcą przede wszystkim wiedzieć, ile on kosztuje? - dodaje Lucyna Samborska.

Trudno się dziwić takiej dociekliwości, bo seniorzy borykają się zwykle z 2-3 chorobami przewlekłymi, w leczeniu których stosuje się nawet 5-6 leków. To, w skali miesiąca, generuje spore wydatki.

Lekarze podkreślają, że leczenie na własną rękę, modyfikowanie dawek leków lub zastępowanie jednych farmaceutyków innymi, może mieć katastrofalne skutki. Jakie? Zaostrzenie objawów choroby lub gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24