W trakcie tego wyjazdu seniorzy odwiedzili obiekty stanowiące oddziały Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Pierwszym punktem wyjazdu był Zamek w Dębnie, późnogotycka budowla wzniesiona w latach 1470–1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna, gdzie seniorzy wysłuchali ciekawego wykładu na temat rodu Sanguszków oraz rodu Tarłów, a także poznali genezę organizacji corocznego Międzynarodowego Turnieju rycerskiego o Złoty Warkocz Tarłówny.
Kolejnym elementem wyjazdu był pobyt w malowniczej wsi Zalipie, która nazywana jest malowaną wsią i która znana jest ze słynnych malowideł wykonywanych przez lokalnych artystów oraz pięknych malowanych chat. W wiosce tej seniorzy z Kańczugi w Zagrodzie Felicji Curyłowej oraz Domu Malarek wzięli udział w zajęciach tematycznych, dotyczących kultywowania ok. 150 lat tradycji kolorowych malunków chat.
Jak wynika z historycznego przekazu, jedna z Zalipianek wpadła na pomysł przyozdobienia swojego mało atrakcyjnego pieca w białe kwiaty z wapna. Początkowo kobiety tworzyły bardzo nieforemne kleksy, które nie szczególnie przypominały kwiaty, nic dziwnego, skoro najpierw za pędzel służyły im źdźbła zboża, a później patyczki z brzozy i końskiego włosia. Jednak z czasem ich malunki nabierały jednak coraz większego uroku. Po II wojnie światowej drewniane wiejskie chaty rozkwitły kolorowym dywanem barw. Białe zalipiańskie wzory szybko zmieniły się na wielobarwne i soczyste kolorowe kwiaty.
Z reguły ubogie chaty nagle nabierały nowego blasku, stawały się malowniczą kwitnącą łąką i to przez cały rok. Co więcej, każdy z wzorów był zawsze malowany odręcznie, bez użycia szablonów, a co się z tym wiąże, nie znajdziemy w Zalipiu dwóch tak samo ozdobionych chat. Ponadto w Domu Malarek obejrzeli stałą wystawę fotograficzną, pokazującą bogatą twórczość ludową Zalipia, a w sposób szczególny przedstawiono zarys dotyczący talentu ludowej artystki i malarki Felicji Curyłowej, której Budynki malowane przez artystkę we własnej zagrodzie stały się jeszcze za jej życia atrakcją etnograficzną masowo odwiedzaną przez turystów.
- Ostatnim akcentem wyjazdu seniorów był spacer po klimatycznych uliczkach Tarnowa, zwiedzenie Rynku i pomnika generała Józefa Bema, naczelnego wodza powstania węgierskiego 1848–1849, feldmarszałka armii Imperium Osmańskiego Bohatera Narodowego Polski, Węgier i Turcji - relacjonuje Mirosław Hajnosz.
Projekt Akademia Bezpiecznego Seniora dofinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2023. Honorowy patronat nad nim sprawują Anna Schmidt, wiceminister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, oraz Ewa Leniart , wojewoda podkarpacki
Patronat medialny sprawują portal nowiny24.pl oraz Gazeta Codzienna Nowiny.
Seniorzy z Kańczugi uczestniczyli w tematycznym wyjeździe do...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Hakiel miał zbliżyć się do Cichopek już po rozstaniu! Kurzajewski stanął im na drodze
- Tak mieszka Wiesław Nowobilski z "Nasz nowy dom". Jeszcze niedawno nie zamykał drzwi
- Ogłoszono nową parę prowadzących "DD TVN". Pierwsze reakcje widzów mówią wszystko
- Miszczak upokorzony przez szefostwo Polsatu. "Nie wytrwa do lata"