Siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie akademickimi mistrzyniami Polski. Wiktoria Makarewicz MVP turnieju w Poznaniu

bell, inf. pras.
Obronić tytuł to duża sztuka. Krośnianki to zrobiły...
Obronić tytuł to duża sztuka. Krośnianki to zrobiły... Paweł Jaskółka
Siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz siatkarze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyli w finałach Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce, które były rozgrywane w Poznaniu. Dla krośnianek był to drugie z rzędu złoto tej imprezy.

Wśród kobiet bez porażki do ćwierćfinałów awansowały obrończynie tytułu z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, a także wicemistrzynie z Akademii Nauk Stosowanych – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz siatkarki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. W ćwierćfinałach najwięcej emocji przyniosły pojedynki siatkarek PG Gdańsk z WSZiA Opole, a także siatkarzy UWM Olsztyn z Politechniką Rzeszowską. Ostatecznie opolanki i olsztynianie potrzebowali trzeciego seta (gra do dwóch zwycięskich), aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

W półfinałach pań triumfowały ubiegłoroczne finalistki – mistrzynie z Krosna pokonały bez straty seta Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie, a wicemistrzynie z Opola w identycznych rozmiarach poradziły sobie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. W wielkim finale kobiet była więc okazja do rewanżu za zeszły rok. Spotkanie lepiej rozpoczęły krośnianki, wygrywając pierwszą partię 25:19. W kolejnych dwóch setach opolanki z Oliwią Sieradzką i Adrianą Adamek na czele od pierwszych akcji były bezlitosne dla obrończyń tytułu, oddając rywalkom ledwie 14 i 17 punktów. W czwartej partii długo byliśmy świadkami wyrównanego boju. Opolanki, mimo iż przegrywały 16:20 czy 20:23, wybroniły setbole i miały nawet dwie piłki meczowe. Krośnianki wytrzymały jednak ciśnienie i zachowały więcej zimnej krwi w końcówce seta. Napędzone wyrównaniem stanu gry zawodniczki z Podkarpacia poszły za ciosem w tie-breaku, dzięki czemu obroniły mistrzowski tytuł.

Miałyśmy świadomość, że czeka na nas najtrudniejszy z przeciwników. Nastawiałyśmy na walkę. Złoto w takim meczu, przy tylu emocjach, smakuje najlepiej. Jesteśmy po prostu szczęśliwe

– nie ukrywa Małgorzata Kuczyńska z PANS Krosno.

Trudniej jest obronić tytuł, bo miałyśmy już nałożoną presję po zeszłorocznym występie. Byłam drugi raz na AMP-ach i mam nadzieję, że nie ostatni.

Po zakończeniu niedzielnych spotkań o medale nie zabrakło indywidualnych wyróżnień. Podczas finałowych imprez AZS przypomina wybitne postaci ze swojej bogatej historii, a w Poznaniu wręczone zostały nagrody upamiętniające Romualda Wirszyłłę, ojca polskiej siatkówki i wielkiego azetesiaka. MVP męskiego turnieju został Karol Borkowski (AGH Kraków), a najlepszą zawodniczką wybrano Wiktorię Makarewicz (PANS Krosno)

Wyniki fazy pucharowej finałów Akademickich Mistrzostw Polski w siatkarek w Poznaniu