Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skaza białkowa u niemowlaka i dorosłych. Jakie są jej objawy? Jaka dieta będzie dobra, a czego nie jeść?

KD
Skaza białkowa u dzieci to nieprzyjemny koszmar każdego rodzica. Patrzenie na cierpienie swojego dziecka nie jest proste. Niestety, objawy skazy białkowej są bolesne i trudne do prawidłowego zdiagnozowania. Czym jest ta skaza białkowa u niemowląt i jak pomóc dzieciom dziecku w cierpieniu. Czy skaza białkowa występuje też w dorosłym życiu?

Ta okropna, cywilizacyjna choroba atakuje coraz większą liczbę osób. Skaza białkowa atakuje nie tylko dzieci, ale coraz częściej nawet dorosłych. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku w walce ze skażą białkową.

Skaza białkowa u niemowlaka – co to jest?

Skaza białkowa u niemowlaka i dorosłych. Jakie są jej objawy? Jaka dieta będzie dobra, a czego nie jeść?
pixabay.com

Skaza białkowa bez wątpienia jest chorobą cywilizacyjną. Dotyka coraz w większej liczby dorosłych i dzieci. To alergia, która przekazywana jest genetycznie. Skaza białkowa u niemowlaka nie musi leczona lekami farmakologicznymi. Wystarczy, aby odstawić mleko krowie, bo to ono jest głównym winowajcą wysypki. Przez to kobieta, która karmi piersią musi usunąć ze swojej diety wszystkie produkty mleczne. Oprócz tego ważna jest pielęgnacja skóry dziecka ze skazą białkową. Należy ją natłuszczać, nawilżać aptecznymi kremami. Takie działanie pomoże w ograniczeniu świądu i eliminacji wysypki. Dzięki temu ulżymy naszemu maluszkowi
w cierpieniu.

Skaza białkowa u niemowląt – jakie objawy?

Skaza białkowa u niemowlaka i dorosłych. Jakie są jej objawy? Jaka dieta będzie dobra, a czego nie jeść?
pixabay.com

Objawy skazy białkowej są zwykle zbliżone do objawów atopowego zapalenia skóry. Organizm dzieci dotkniętych skazą białkową nie jest w stanie całkowicie rozbijać spożywanego białka na aminokwasy. W rezultacie białko jest traktowane jak zbędny produkt przemiany materii. Skaza białkowa ustępuje zazwyczaj samoistnie. Niestety, mimo przeprowadzonych badań, nie wiadomo do końca, dlaczego niektóre noworodki i niemowlęta mają skazę białkową. Do skazy białkowej mogą przyczynić się również inne alergie, na przykład uczulenie na pyłki oraz roztocza.

Bardzo rzadko w skazie białkowej u dzieci pojawia się wstrząs anafilaktyczny - reakcja alergiczna zachodzi w ciągu kilku lub kilkunastu minut od spożycia pokarmu, na który jest się uczulonym. Objawem skazy białkowej jest:

  • obrzęk twarzy,
  • ust,
  • języka,
  • pokrzywka,
  • świerzbiąca wysypka,
  • zaczerwienienie skóry
  • gwałtowne wymioty,
  • łuszczenie się płatów skóry,
  • znaczne wysuszenie skóry,
  • krew w stolcu
  • problemy z przybraniem na wadze mimo wzorcowego karmienia.
  • biegunka.

Co więcej, u niemowląt na policzkach pojawiają się błyszczące i czerwone zmiany skórne. W zależności od wieku stopnia zaawansowania choroby, objawy skazy białkowej pojawiają się na:

  • szyi,
  • tułowiu,
  • nóżkach,
  • rączkach.

Dzieci drapią zwykle zmiany skórne, które są silnie świerzbiące i bolesne. Problemy ze skórą mogą nasilać się pod wpływem potu, podrażnienia skóry lub stresu, na przykład z powodu ząbkowania. Oczywiście każdy reaguje inaczej.

Skaza białkowa u dorosłych – jakie objawy? Co wyłączyć z diety?

Skaza białkowa u niemowlaka i dorosłych. Jakie są jej objawy? Jaka dieta będzie dobra, a czego nie jeść?
pixabay.com

Skaza białkowa u dorosłych nie występuje tak często, jak u dzieci, bo alergia ta pojawia się w wieku niemowlęcym i zazwyczaj samoistnie zanika lub łagodnieje około drugiego, trzeciego roku życia. Czasami jednak objawy uczulenia zostają na całe życie, wtedy konieczna jest dieta eliminacyjna.

Skaza białkowa u niemowlaka i dorosłych. Jakie są jej objawy? Jaka dieta będzie dobra, a czego nie jeść?
pixabay.com

Wiele niemowląt wyrasta z alergii na białko, ale wiek, w którym można bezpiecznie włączyć nabiał do jadłospisu dziecka różni się u poszczególnych dzieci.Skaza białkowa u dorosłych, tak samo jak u dzieci, to nic innego, jak rodzaj alergii pokarmowej na białka. Warto zdawać sobię sprawę, że skazę białkową u dorosłych może powodować nie tylko białko zwierzęce, ale także białko roślinne.

Dieta przy skazie białkowej. Co jeść przy alergii na białko?

W skazie białkowej ważna jest dieta. Czym zastąpić produkty mleczne? Dieta przy skazie białkowej to okresowe lub stałe usunięcie z menu produktów zawierających białko. Należy też uważać na inne pokarmy, które mogą być potencjalnymi alergenami. Mogą to być:

  • orzechy,
  • kakao,
  • czekolada mleczna,
  • orzeszki ziemne,
  • pistacje.

Taka dieta eliminacyjna powinna trwać od 6 miesięcy do roku. Po tym okresie należy wprowadzać produkty potencjalnie alergizujące do diety stopniowo i obserwować, czy po zjedzeniu pojawia się reakcja uczuleniowa. Osoby cierpiące na skazę białkową mogą sięgać po mięso drobiowe i królicze. Na obiad dobrze jeść kasze, ryż i makaron. Powinniśmy też sięgać po warzywa. Przy skazie białkowej jedzmy marchewkę, kalafior, brokuły, brukselkę oraz kapustę. Możemy wprowadzić do menu także żółtka jaj i owoce. Zapomnijmy jednak o owocach cytrusowych i truskawkach.

Zobacz więcej: Alergia chorobą XXI wieku
Źródło: Tarnowskie Media

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24