Skoki do wody. Rzeszowianie znów na szczycie

Marcin Jastrzębski
Od lewej: Robert Łukaszewicz Jakub Wasylów, Dominika Bąk, Kaja Skrzek, Kasia Sala, Magda Bem oraz Krystian Maksimek. fot. Archiwum klubowe
W Dreźnie (Niemcy) po raz kolejny odbyły się prestiżowe zawody, w których udział brali zawodnicy z 19 krajów, m. in. z Kanady, Chin, Niemiec, Ukrainy i Włoch.

Reprezentację Polski juniorów prowadzoną przez Andrzeja Kozdrańskiego reprezentowało trzech zawodników z Rzeszowa: Kacper Lesiak, Marcin Kulczycki oraz Artur Cisło.

Klasę pokazał Kacper, który najpierw zajął trzecie (trampolina 3m), a później drugie miejsce (trampolina 1m), ulegając jedynie zawodnikom z Chin. Lesiak okazał się najlepszym Europejczykiem na obu przyrządach.

W kadrze zadebiutował Marcin Kulczycki, który dwukrotnie zakwalifikował się do finału zajmując w nim odpowiednio ósme (trampolina 3m) oraz dziewiąte miejsce (trampolina 1m). Dwukrotnie do finału zakwalifikował się Artur Cisło zajmując jedenaste i dziewiąte miejsce.

Na wyróżnienie zasługuje wynik punktowy Artura (493,75p) z trampoliny 3 m, chociaż należy pamiętać, że Artur uzyskiwał już wyniki na poziomie 535p. Marcin w konkursie trampoliny 3m (kat. B) był czwartym Europejczykiem, natomiast Artur szóstym (kat. A).

Trójka zawodników Stali Rzeszów wypełniła minima kwalifikacyjne i będzie reprezentować Polskę podczas mistrzostw Europy juniorów, które końcem czerwca odbędą się w Belgradzie.

Wcześniej nasi skoczkowie potwierdzili swoją wartość podczas zawodów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Stal Rzeszów zdobyła 10 medali (na 7 reprezentantów): 7 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy oraz wygrała klasyfikację medalową.

Po dwa złota "wyskakali": Magdalena Bem (trampolina 1m i 3m), Skrzek Kaja (trampolina 1m i 3m)oraz Krystian Maksimek (trampolina 1m i 3m), który też został wybrany najlepszym zawodnikiem tych finałów.

Jedno złoto zdobył również Jakub Wasylów (trampolina 1m), który zdobył również srebro (trampolina 3m). Dominika Bąk zdobyła srebro (trampolina 3m) i brąz (trampolina 1m). Miejsca punktowane wyskakali również Sala Katarzyna (6 miejsce na trampolinie 3m i 8 na trampolinie 1m) oraz debiutujący na tej randze zawodów Robert Łukaszewicz, który był 5 na trampolinie 1m.

Pomimo wygrania klasyfikacji medalowej skoczkowie Stali Rzeszów zajęli 2 miejsce w punktacji klubowej i wojewódzkiej.

- Widać wyraźnie, że aby móc w kolejnych latach skutecznie rywalizować musimy wzmocnić pracę z grupą najmłodszych zawodników. Według zmienionych przepisów - zgodnie z którymi punktowane są miejsca 1-12 - trudno jest wygrać klasyfikację punktową wystawiając tylko 7 zawodników - mówili zgodnie trenerzy i działacze Stali.