Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami kultury łemkowskiej

Przemysław Markocki
Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku Anna Koziarz
Kolejną wycieczkę samochodową po naszym regionie proponuje nam pani Anna Koziarz. - Trasę nazwałam "Śladami kultury łemkowskiej" - zachęca.
Cerkiew w Szczawnym
Cerkiew w Szczawnym Anna Koziarz

Cerkiew w Szczawnym (fot. Anna Koziarz)Łączna długość naszej wyprawy to 120 km. Czas przejazdu ok. 3 godz.
- Trasę rozpoczynamy w Sanoku, a kończymy w Krempnej. Po drodze odwiedzimy m.in. Mokre, Szczawne, Rzepedź, Turzańsk, Komańczę, Zyndranową i Olchowiec - tłumaczy autorka.

Pamiątki przeszłości

Motywem przewodnim wycieczki proponowanej przez naszą Czytelniczkę jest rusińska grupa etniczna Łemków.

- Zamieszkiwali oni tereny Beskidu Niskiego oraz część Beskidu Sądeckiego i Bieszczadów. Posiadali odrębne obyczaje, język, tradycje i budownictwo - opowiada pani Anna. - Wycieczka daje nam możliwość obejrzenia pamiątek pozostałych po ludności łemkowskiej.

W samym Sanoku znajduje się jedno z najpiękniejszych w Europie muzeów na wolnym powietrzu.

- To Skansen Budownictwa Ludowego. Zaprezentowano tu m. in. kulturę i dorobek takich grup etnograficznych jak Łemkowie, Bojkowie, Pogórzanie i Dolinianie - dodaje pani Anna.

Cerkiew w Rzepedzi
Cerkiew w Rzepedzi Anna Koziarz

Cerkiew w Rzepedzi (fot. Anna Koziarz)Miejsce internowania

Kolejnym punktem wycieczki są miejscowości Mokre i Szczawne, w którym znajdują się warte zobaczenia cerkwie.

- W Szczawnem podziwiać możemy cerkiew greckokatolicką leżącą na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Ciekawostką jest fakt, że nie ma tam światła, nabożeństwa odbywają się tylko przy świecach - opowiada pani Anna.

Dalej na trasie mamy Rzepedź, Turzańsk i Komańczę.

- W Komańczy znajduje się m.in. klasztor nazaretanek, który był miejscem internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1955-56. Pokój, w którym mieszkał kardynał jest udostępniany do zwiedzania - zachęca autorka.

Tradycje ciągle żywe

Kolejnym punktem wycieczki jest Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej .

- Głównym obiektem skansenu jest chata pochodząca z 1860 roku. Jej wnętrze jest rekonstrukcją biura pisarza wiejskiego, z archiwaliami,
książkami, listami i zdjęciami z terenu Łemkowszczyzny - opisuje nasza Czytelniczka.

W Zyndranowej cały czas żywe są tradycje łemkowskie. - Miejscowa ludność posługuje się typową gwarą łemkowską.

Cerkiew w Olchowcu
Cerkiew w Olchowcu Anna Koziarz

Cerkiew w Olchowcu (fot. Anna Koziarz)Następną wsią na trasie wycieczki jest Olchowiec - tam również podziwiać możemy zabytki z czasów łemkowskich. W południowej części wsi mieści się również Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Wyprawę zakończymy w oddalonej o 13 km dalej Krempnej. - Znajduje się tutaj cmentarz wojenny oraz zabytkowa cerkiew greckokatolicka z 1780 roku - dodaje autorka.

By zagłosować na wycieczkę "Śladami kultury łemkowskiej" wyślij SMS o treści nwycieczka.5 pod numer 71466. Koszt SMS-a 1,23 z VAT

Dziś mija termin zgłoszeń

Zgłoszenia do konkursu "Samochodem po Podkarpaciu" przyjmujemy jeszcze tylko dziś. By wziąć udział w zabawie wystarczy podesłać do nas propozycję wycieczki samochodowej po Podkarpaciu. Powinna ona zawierać nazwę, długość trasy oraz opis ciekawych miejsc mijanych na trasie. Do zgłoszenia można dołączyć autorskie zdjęcia (zwiększa to szanse na nagrodę).

Na Wasze zgłoszenia czekamy pod adresem [email protected]. Do wygrania 6 zestawów głośnomówiących ufundowanych przez firmę Bury Technologies. Dwóch zwycięzców wybierze komisja konkursowach, czterech Czytelnicy w głosowaniu SMS-owy, które potrwa do 30 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24