Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodko-gorzka Roksana

STANISŁAW SIWAK
Krówki mleczne w strzyżowskiej Roksanie wytwarza się ręcznie
Krówki mleczne w strzyżowskiej Roksanie wytwarza się ręcznie STANISŁAW SIWAK
STRZYŻÓW. Słynna Cukiernicza Spółdzielnia Roksana obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Świętowanie zakłóca obawa związana z oszczędnościowym programem wicepremiera Hausnera, przez który wielu pracowników zakładu może stracić pracę.

Fabryka od lat cieszy się dobrą kondycją ekonomiczną. Zatrudnia 250 pracowników. Załogę w większości stanowią osoby niepełnosprawne, które często są jedynymi żywicielami rodzin. Średnia zarobków znacznie przekracza średnią w województwie. Dzieje się tak dlatego, że nie słabnie popyt na słodką produkcję zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznych.
Zakład wytwarza ponad 2 tysiące ton wyrobów cukierniczych. Co roku zwiększa sprzedaż słodkich rarytasów.
- W produkcji jesteśmy elastyczni, ciągle wprowadzamy rynkowe nowości, staramy się reagować na wszystkie sygnały, jakie otrzymujemy od naszych dystrybutorów oraz sprzedawców z kraju i świata. W zeszłym roku wprowadziliśmy też system zarządzanie jakością ISO, co bardzo pomaga w rozmowach handlowych z odbiorcami zagranicznymi - zaznacza Jan Lubaś, prezes zarządu Roksany.
W tym roku eksport bezpośredni wzrósł aż o 80 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym. Było to możliwe dzięki dynamicznemu dystrybutorowi wyrobów cukierniczych z Popradu. Słowacy polubili strzyżowskie lizaki dropsiki., landrynki, krówki i karmelki twarde i nadziewane. Słodkości z Roksany znane są również w Czechach, Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii, Anglii i Kanady, a także na Litwę i Ukrainę.
Mimo dobrej kondycji finasowej zakładu, pracownicy obawiają się zwolnień.
- Od nowego roku ma się zmienić system, który od lat obowiązywał w takich zakładach jak nasz i zostaną przekreślone ulgi, które mieliśmy w postaci zwrotu podatku VAT. Mają być zastąpione niewielkimi dotacjami na osobę niepełnosprawną - mówią pracownicy.

JAN LUBAŚ, prezes Rosany:

Jesteśmy zaniepokojeni. Jeśli ulgi i preferencje zostaną nam odebrane, stworzy to zagrożenie zwolnień kilkudziesięciu pracowników, osób niepełnosprawnych, które utrzymują siebie i rodziny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24