Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby graniczne skróciły procedury dotyczące przewozu zwierząt z Ukrainy

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wraz z uchodźcami do Polski trafiają również zwierzęta.
Wraz z uchodźcami do Polski trafiają również zwierzęta. Norbert Ziętal
Na przejściach granicznych z Ukrainą została skrócona procedura dotycząca przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i skrócenie czas przewozu zwierząt.

Część uchodźców z Ukrainy, uciekając do Polski przed wojną w swoim kraju, zabiera ze oba różne zwierzęta. Najczęściej koty i psy, ale zdarzają się również chomiki, świnki morskie i egzotyczne ptaki. Normalnie, aby przewieźć takie zwierzęta przez granicę, należy dopełnić szereg formalności. Obecnie zostały one skrócone do niezbędnego minimum. Chodzi nie tylko o skrócenie czasu przebywania zwierząt na granicy, ale przede wszystkim transportujących ich ludzi.

- Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska opracowały i wdrożyły na przejściach granicznych z Ukrainą awaryjny tryb postępowania w przypadku przywozu do Polski przez obywateli z Ukrainy okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) - informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

W przypadku przywozu gatunków bez zezwoleń CITES, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej spisują informacje o przewożonym okazie, dane osoby przewożącej i informacje o miejscu docelowym pobytu w Unii Europejskiej. Wszystkie inne formalności zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie.

- W przypadku planowania takiego transportu lub posiadania o nim wiedzy (np. dużej ilości zwierząt pochodzących z ogrodów zoologicznych Ukrainy), należy o tym powiadomić służby graniczne - informuje podkarpacka KAS.

W celu skrócenia do minimum czasu pobytu zwierząt na granicy, można wcześniej przygotować się na odprawę i przygotować informację dla służb. Powinna ona zawierać dane dotyczące gatunków przewożonych zwierząt, ich liczbę oraz przez jakie przejście graniczne planowany jest przejazd.

- Niedopuszczalne jest prowadzenie działań na własną rękę, czyli sprowadzanie takich zwierząt bez uprzedniego powiadomienia służb. Takie działanie zagraża bezpieczeństwu uchodźców, służb na granicy oraz naraża na niepotrzebne cierpienie zwierząt - podkreśla Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zwierzętami z Ukrainy, w tym m.in. porzucanymi, chcą zajmować się różne organizacje społeczne. W sprawę zaangażował się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Przy tym zadaniu współpracuje z innymi organizacjami z Polski, m.in. Dolnośląskim Inspektoratem Ochrony Zwierząt DIOZ, Schroniskiem Pegasus, Fundacją dla Szczeniąt Judyta. Organizowane są miejsca, do których będą trafiać zwierzęta.

Prowadzona jest zbiórka różnych rzeczy, które będą przydatne w opiece nad zwierzętami. Szczegóły zbiórki pod nr tel. +48 733 300 021.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24