Część uchodźców z Ukrainy, uciekając do Polski przed wojną w swoim kraju, zabiera ze oba różne zwierzęta. Najczęściej koty i psy, ale zdarzają się również chomiki, świnki morskie i egzotyczne ptaki. Normalnie, aby przewieźć takie zwierzęta przez granicę, należy dopełnić szereg formalności. Obecnie zostały one skrócone do niezbędnego minimum. Chodzi nie tylko o skrócenie czasu przebywania zwierząt na granicy, ale przede wszystkim transportujących ich ludzi.
- Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska opracowały i wdrożyły na przejściach granicznych z Ukrainą awaryjny tryb postępowania w przypadku przywozu do Polski przez obywateli z Ukrainy okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) - informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
W przypadku przywozu gatunków bez zezwoleń CITES, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej spisują informacje o przewożonym okazie, dane osoby przewożącej i informacje o miejscu docelowym pobytu w Unii Europejskiej. Wszystkie inne formalności zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie.
- W przypadku planowania takiego transportu lub posiadania o nim wiedzy (np. dużej ilości zwierząt pochodzących z ogrodów zoologicznych Ukrainy), należy o tym powiadomić służby graniczne - informuje podkarpacka KAS.
W celu skrócenia do minimum czasu pobytu zwierząt na granicy, można wcześniej przygotować się na odprawę i przygotować informację dla służb. Powinna ona zawierać dane dotyczące gatunków przewożonych zwierząt, ich liczbę oraz przez jakie przejście graniczne planowany jest przejazd.
- Niedopuszczalne jest prowadzenie działań na własną rękę, czyli sprowadzanie takich zwierząt bez uprzedniego powiadomienia służb. Takie działanie zagraża bezpieczeństwu uchodźców, służb na granicy oraz naraża na niepotrzebne cierpienie zwierząt - podkreśla Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Zwierzętami z Ukrainy, w tym m.in. porzucanymi, chcą zajmować się różne organizacje społeczne. W sprawę zaangażował się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Przy tym zadaniu współpracuje z innymi organizacjami z Polski, m.in. Dolnośląskim Inspektoratem Ochrony Zwierząt DIOZ, Schroniskiem Pegasus, Fundacją dla Szczeniąt Judyta. Organizowane są miejsca, do których będą trafiać zwierzęta.
Prowadzona jest zbiórka różnych rzeczy, które będą przydatne w opiece nad zwierzętami. Szczegóły zbiórki pod nr tel. +48 733 300 021.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót