Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierć na przejeździe kolejowym. Co z montażem szlabanów przy ul. Borowej w Rzeszowie?

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Chociaż od tragedii na przejeździe kolejowym w rejonie ulicy Borowej w Rzeszowie minął już ponad rok, kolej wciąż nie zamontowała tu szlabanów. Mieszkańcy obawiają się, że w każdej chwili może dojść do podobnego wypadku.

Przypomnijmy. Do tragedii doszło 19 grudnia 2018 roku. Przed godziną 15 volkswagen passat skręcający z ul. Warszawskiej w ulicę Borową wjechał na tory kolejowe wprost przed rozpędzony szynobus jadący z Rzeszowa do Stalowej Woli. Siła uderzenia była tak duża, że samochód został zmiażdżony i przepchnięty po torach na odległość kilkuset metrów o przejazdu.

Na skutek odniesionych obrażeń ciała, śmierć na miejscu poniósł 27-letni kierowca samochodu oraz 19-letnia pasażerka. Trzecia osoba podróżująca samochodem osobowym, 19-letnia pasażerka, została przewieziona do szpitala z ciężkimi obrażeniami ciała i w ich następstwie, 28 grudnia zmarła.

Jak ustalili śledczy, wjeżdżając na tory kierowca zignorował czerwone światło oznaczające zakaz przejazdu przez szyny. Zaraz po wypadku okoliczni mieszkańcy i właściciele firm działających po sąsiedzku zawnioskowali o montaż szlabanów przed przejazdem. Ich stanowisko poparła policja. Analizując okoliczności tragedii, Komisja Badania Wypadków Kolejowych zajęła jednak zupełnie inne stanowisko w tej sprawie. Zarekomendowała likwidację przejazdu i zastąpienie go przejściem dla pieszych.

Tragedia na przejeździe kolejowym przy ul. Warszawskiej w Rzeszowie. Volkswagen, którym podróżowały trzy osoby, wjechał wprost pod nadjeżdżający szynobus. Zdjęcia i film z miejsca tragedii.

Szynobus staranował volkswagena na przejeździe kolejowym prz...

- Jako zarządca infrastruktury jesteśmy gotowi do wykonania rekomendacji. Czekamy jednak na decyzję zarządcy drogi w tej sprawie – mówili wówczas Nowinom przedstawiciele PKP PLK S.A. Na takie rozwiązanie nie zgodziło się jednak miasto, do którego zaczęły napływać protesty od właścicieli okolicznych firm. Ustalono więc, że przedstawiciele kolei i Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie zastanowią się nad wspólnym rozwiązaniem, które umożliwi montaż szlabanów.

Mistrzowie parkowania są wciąż w znakomitej formie. Z animuszem blokują chodniki i rozjeżdżają miejskie zieleńce. Wyczynem nie z tej ziemi popisał się jednak kierowca cysterny, którą sfotografowaliśmy na tyłach centrum handlowego Millenium Hall. Mistrz kierownicy wjechał ważącym kilkanaście ton pojazdem na drogę dla rowerów.Potężna ciężarówka została zaparkowana na drodze pieszo-rowerowej za Millenium Hall w poniedziałek po godz. 17.

Tego jeszcze nie było. Wjechał tirem - cysterną na drogę dla...

- Niestety chociaż od wypadku minęło już ponad rok, szlabanów nie ma, a pociągi wciąż pędzą po torach, na które w każdej chwili może wjechać auto. Czyżby z pomysłu montażu szlabanów się wycofano? – pyta nasz czytelnik. Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. tłumaczy, że obecny układ drogowy przy przejeździe na ul. Borowej nie pozwala na żadne działania związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa na samym przejeździe.

- Pozwoli na to dopiero przebudowa tego układu, polegająca na dobudowie pasów do prawoskrętów. Jesteśmy w stałym kontakcie z lokalnym samorządem w tej sprawie. Po wstępnych rozmowach ustalono, że miasto zmodernizuje drogę w sąsiedztwie przejazdu, co umożliwi później kolei na podjęcie działań na samym skrzyżowaniu torów z drogą. W najbliższym czasie okaże się, w jakiej formie miasto zaproponuje modernizację drogi. Do tej pory PLK będą utrzymywać ograniczenie prędkości do 60 km/h dla pociągów w tym miejscu – mówi Piotr Hamarnik.

W ratuszu zapewniono nas, że przygotowania do przebudowy drogi trwają. - Planujemy budowę prawoskrętu dla samochodów jadących od strony Miłocina, w ulicę Borową. Dodatkowy pas kosztem pasa zieleni chcemy dobudować także od strony miasta, dla pojazdów skręcających w lewo w kierunku przejazdu – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Termin przebudowy jezdni nie jest jednak jeszcze ustalony. Urzędnicy zastanawiają się, czy wykonać ją jako osobną inwestycję, czy połączyć z zaplanowanym na ten rok poszerzeniem ul. Warszawskiej na odcinku 700 metrów, od zwężenia do dwóch pasów, po granicę miasta.

1. Audi 80. Silnik 1,9 diesel, rok produkcji 1994, cena 3500 zł.Około 500 samochodów wystawiono do sprzedaży podczas niedzielnej giełdy w Rzeszowie. Najciekawsze z nich obejrzyj w naszej galerii.

Niedzielna giełda samochodowa w Rzeszowie. Ceny i zdjęcia [9...

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24