Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie opłatkowe podkarpackich terytorialsów i nominacje żołnierzy Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

luks
Podczas spotkania opłatkowego były życzenia tradycyjnych wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w nowym 2019 roku.
Podczas spotkania opłatkowego były życzenia tradycyjnych wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w nowym 2019 roku. Paulina Lęcznar
W przededniu Wigilii odbyło się spotkanie opłatkowe w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Gości przywitał płk Dariusz Słota,dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który uczcił minutą ciszy poległych żołnierzy na misjach pokojowych poza granicami kraju. Słowa Ewangelii odczytał kapelan 31. Batalionu Lekkiej Piechoty ks. ppor. OT Łukasz Węglowski. Podkarpaccy harcerze przekazali na ręce dowódcy Betlejemskie Światło Pokoju. Życzenia składali parlamentarzyści, wojewoda, samorządowcy, kombatanci i żołnierze AK.

Kulminacyjnym punktem było wspólne dzielenie się opłatkiem i życzenia tradycyjnych wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w nowym 2019 roku.

Spotkanie opłatkowe poprzedzone zostało uroczystymi nominacjami żołnierzy Armii Krajowej, członków Korpusu Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Poczet sztandarowy wystawiła kompania dowodzenia 3. PBOT, który występował z repliką historycznego sztandaru bojowego Inspektoratu Rzeszów Armii Krajowej.

Do stopnia majora awansowali kpt. w st. spocz. Stefan Michalczak oraz kpt. w st. spocz. Władysław Kamecki. Nominacje wojskowe podpisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystość wręczenia aktów mianowań odbyła się nowo otwartej Sali Tradycji dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

Czytaj także: Chcesz wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej? Wniosek o powołanie możesz złożyć przez internet

Na opłatku obecni byli także inni żołnierze Armii Krajowej: kpt. w st. spocz. Julian Pawełek - Prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK, szer. w st. spocz. Antoni Barnat - członek Prezydium Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK, por. w st. spocz. Władysław Koziarz członek Zarządu Koła Rzeszów ŚZŻAK oraz kpt. w st. spocz. Edward Sarna - członek Koła Rzeszów ŚZŻAK, żołnierze Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i 3. Podkarpackiej Brygady OT.

Biogramy nominowanych do stopnia majora żołnierzy Armii Krajowej:

Major w st. spocz. Władysław Kamecki ps. "Żuraw", rocznik 1923, w Armii Krajowej służył w latach 1943- 1944, zaprzysiężony przez plut. Bolesława Płachcińskiego na Placówce Kańczuga, Inspektorat Przemyśl, Podokręg AK Rzeszów, Okręg AK Kraków. W organizacji pełnił funkcję łącznika, po przeszkoleniu prowadził wywiad wojskowy i był kolporterem tajnej prasy. Brał udział w akcji :Burza” na terenie placówki Kańczuga.

Egzamin praktyczny żołnierzy Obrony Terytorialnej w Buszkowiczkach koło Przemyśla.

Zobacz egzamin praktyczny żołnierzy Obrony Terytorialnej. Te...

Mjr Kamecki od 1968 r. był członkiem Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie, a od 1989 r. pracuje społecznie na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego, odznaczając się wielkim zaangażowaniem w sprawach organizacyjnych ŚZŻAK. Był członkiem Prezydium Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK, bierze czynny udział pracach zarządu. Od 1989 r. do dziś mjr Kamecki pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, Odznaczeń i Awansów. Od 28 lat z godną podziwu pieczołowitością i oddaniem zajmuje się weryfikacją deklaracji przyjęcia na członków zwyczajnych i nadzwyczajnych ŚZŻAK. Mjr Kamecki z ogromnym zaangażowaniem wypełnia obowiązek pamięci wobec bohaterów Armii Krajowej propagując wiedzę na temat ich działalności niepodległościowej.
Jest szczególnie zasłużony dla ocalenia i przechowana dla współczesnych i przyszłych pokoleń świadectwa działalności Żołnierzy AK i ich heroicznych walk, poprzez opracowanie autorskiej mapy Podokręgu AK Rzeszów „Ogniwo”- „Woda” upamiętniającej 136 miejsc pamięci narodowej. Mapa ta stanowi ceny eksponat Sali Tradycji w 3.PBOT. W latach ubiegłych był zaangażowany w popularyzowanie zagadnień dotyczących problematyki historycznej w formie publicystyki, jako recenzent biorąc udział w pracach komitetu redakcyjnego „Biuletynu Informacyjnego Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK”. Za swoją działalność patriotyczną został odznaczony i wielokrotnie uhonorowany odznaczeniami państwowymi, wojskowymi, resortowymi i związkowymi.

Major w st. spocz. ps. "Brzoza", "Jodła", rocznik 1921 r. Swoją działalność patriotyczną rozpoczął
w 1939 r., w strukturach Związku Walki Zbrojnej. W 1943 wstąpił do Armii Krajowej, zaprzysiężony przez plut. Bolesława Papi ps. "Czerw". W AK pełnił funkcję łącznika w drużynie dywersyjno-sabotażowej działającej na terenie radomsko-kieleckim, podokręg Iłża, Inspektorat Iłża"Baszta", placówka Starachowice.

W Zaleskiej Woli k. Jarosławia, odbyły się ćwiczenia żołnierzy 34. Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzącego  w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi wspierali strażaków, policję i straż leśną. - Pododdział OT zabezpieczał zagrożony rejon, przeszukiwał teren w celu odnalezienia zaginionych osób. Żołnierze byli w gotowości do udzielenia wsparcia jednostkom ratowniczo-gaśniczym. W sytuacji rozprzestrzeniania się ognia żołnierze byli przygotowani do zorganizowania ewakuacji lokalnej społeczności z zagrożonego terenu - powiedział por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.Obecnie w WOT w całym kraju służbę pełni 13,4 tys. żołnierzy, w tym 11,1 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 r. w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.Zobacz także: "Jest ciężko, ale nie żałujemy". Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczą w Białej Podlaskiej

Ćwiczenia żołnierzy obrony terytorialnej z 34. Batalionu Lek...

Mjr Michalczak swoją działalność w strukturach AK ujawnił w 1966 r. Po wojnie przez 2 lata był inwigilowany i przesłuchiwany przez UB. Od 1992 r. pracuje społecznie w ŚZŻAK pełniąc w kadencji 2018-2021 Prezesa Koła Rzeszów ŚZŻAK. Przy Zarządzie Okręgu działał także w specjalistycznych komisjach: Komisji Weryfikacyjnej, Komisji Awansów i Odznaczeń, Komisji Socjalno-Bytowej.
W działalność związkowej szczególnie angażuje się w propagowanie historii walk o niepodległość oraz tradycji wojskowych, skierowanej do młodzieży szkolnej, uczniów klas mundurowych i imienia Armii Krajowej oraz płk. Łukasza Cieplińskiego. Major Michalczak bierze czynny udział w uroczystościach patriotyczno- niepodległościowych upamiętniających wydarzenia związane z działalnością Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, a także przysięgach wojskowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i związkowymi.


Zobacz także: Żołnierz zmarł na poligonie na Podkarpaciu. "Nie był to ani wypadek, ani zdarzenie nagłe"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24