MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straty poniósł nawet Warren Buffett.

Józef Lonczak
Grzegorz Ochab
Grzegorz Ochab
Zawirowania na światowych rynkach finansowych sprawia, że nie tylko zwykli ludzie, ale także przedsiębiorcy zaczynają się gubic w meandrach spadków, wzrostów i prognoz na najbliższą i dalszą przyszłość.

Banki w Polsce wykazują coraz słabsze wyniki,a jak wygląda sytuacja w innych krajach?

- Publikowane wyniki finansowe także rozbudzają obawy o kondycję całego sektora bankowego. Największy bank w Europie HSBC ogłosił, że jego roczny zysk netto spadł o 70 proc. w porównaniu z 2007 r. Wielką stratę pokazał Royal Bank of Scotland. W centrum uwagi w dalszym ciągu znajdują sie akcje pogrążonego w problemach Citigroup – odpowiada Grzegorz Ochab, kierownik Punktu Obsługi Klientów w Rzeszowie, KBC Securities N.V. Oddział w Polsce.

Zdaniem analityka ten bank rozpaczliwie szuka sposobów na poprawę swojej pozycji kapitałowej a rynek coraz głośniej spekuluje, że do ratowania banku przystąpi amerykański rząd, który może zwiększyć swoje zaangażowanie w kapitale Citigroup.

Kolejną instytucją finansową, która wręcz zaszokowała inwestorów najwyższą wysokością straty netto w historii kwartalnych wyników amerykańskich spółek był American International Group (AIG).

Nastroje są nie najlepsze....

Złe nastroje dodatkowo rozbudzają opinie osób uznawanych za autorytety w świecie finansów na temat sektora bankowego i gospodarki USA.

- Na przykład Warren Buffett stwierdził, że gospodarka USA to w tej chwili ,,jeden wielki bałagan". Kolejny guru inwestorów Jim Rogers stwierdził, że należy pozwolić upaść tym firmom, które są w trudnej sytuacji, gdyż ,,trzymanie przy życiu AIG jak i innych chorych spółek finansowych zrujnuje tylko amerykańską gospodarkę". Twierdzi, że ratowanie banków nakręca tylko spiralę długów i ostatecznie może doprowadzić do destrukcji największej gospodarki świata – dodaje Grzegorz Ochab.

Noblista też nie wygrał

Czyli tracą nie tylko ,,drobni" inwestorzy ale również Ci,, wielcy". - Robert Merton, zdobywca nagrody Nobla z dziedziny ekonomii w 1997 r. piastujący funkcję doradcy w Trinsum Group poniósł spektakularną porażkę na rynku opcji, którymi się zajmował. W efekcie spółka, w której był uważany za guru zmuszona została do wystąpienia o ochronę przed wierzycielami – zauważą analityk.

Z kolei wspomniany Warren Buffett w swoim corocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway przyznaje, że zdarzyły mu się ,, głupie decyzje inwestycyjne w 2008 roku." - ,,Popełniłem błędy polegające na zaniechaniu, co spowodowało, że ,,ssałem kciuka" kiedy nowe fakty wyszły na jaw. Powinienem wtedy dokonać zmian w sposobie myślenia i podjąć właściwe działania" - napisał legendarny inwestor.

- Jako błędną decyzję Buffett wskazuje m.in. kupno znacznej ilości akcji ConocoPhillips w momencie kiedy cena ropy zbliżała się do szczytu. Podsumowując Buffet m.in. napisał, że na koniec 2008 roku ,,wszelkiego rodzaju inwestorzy byli poranieni i zdezorientowani jak małe ptaki, które zbłądziły na turniej badmintona". Jak widać jego inwestycje

nie są typu - kupiłem idealnie w dołku, sprzedałem idealnie na szczycie, nie uprawia daytrading'u ani żadnych kosmicznych strategii, ba, zdarza mu się tracić na wartości w pewnych okresach czasu a sam przyznaje, że zdarza mu się popełniać błędy. A mimo to jest najbogatszym inwestorem na świecie – przypomina G. Ochab.

A jak wygląda sytuacja z polskimi spółkami?

Ocena wyników publikowanych przez polskie spółki generalnie pozostawia fatalny wydźwięk. Trzeba pamiętać, że jeśli nawet znajdziemy spółkę, która po ocenie sprawozdania finansowego i ,,całokształtu" biznesu prezentuje się bardzo ciekawie to kurs giełdowy takiej spółki nie ma wręcz

nic wspólnego dzisiaj z jej kondycją. Dzisiaj o wycenie giełdowej decydują emocje inwestorów, które są na skraju załamania lub nawet po nim. O hossie i bessie decyduje strumień finansów płynący na lub z giełdy a o nim na razie nie można powiedzieć, że płynie na rynek szeroko. Trzeba po prostu umieć oddzielić w obecnej sytuacji dwie rzeczy - notowania giełdowe i wartość firmy – komentuje Grzegorz Ochab, kierownik Punktu Obsługi Klientów w Rzeszowie, KBC Securities N.V. Oddział w Polsce.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24