MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ochotnicy gaszą, ratują oraz promują zdrową i smaczną kuchnię

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Za czynny udział w projekcie „Kuchnia strażacka” wyróżniono wiele jednostek OSP z Podkarpacia.
Za czynny udział w projekcie „Kuchnia strażacka” wyróżniono wiele jednostek OSP z Podkarpacia. fot. Mateusz Romankiewicz/UMWP
- Wspieramy wszelkie inicjatywy, które służą promowaniu potencjału i tradycji naszego regionu - zapewnił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, podsumowując projekt „Kuchnia Strażacka”.

- Projekt kuchni strażackiej jest doskonałym przykładem pielęgnowania patriotyzmu lokalnego w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówił Władysław Ortyl, podczas konferencji nt. Dobrych praktyk patriotyzmu lokalnego i produktowego na przykładzie „Kuchni Strażackiej”.

Poniedziałkowa konferencja była podsumowaniem projektu zainicjowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych Polska Ekologia. „Kuchnia Strażacka” to cykl wydarzeń kulinarnych z udziałem druhów z OSP, w trakcie których można było posmakować najlepszych potraw. Degustowano je m.in. podczas imprez, rocznic, dożynek i wydarzeń strażackich.

- W projekcie „Kuchnia Strażacka” widać zarówno dbałość o propagowanie żywności ekologicznej i tradycyjnej z Podkarpacia, której jakości nie trzeba nikomu zachwalać, bo jest świetnie znana. Jest tu jednocześnie podkreślenie potencjału, jakim dysponują druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo swych wspólnot. Projekt „Kuchni Strażackiej” jest więc doskonałym przykładem pielęgnowania patriotyzmu lokalnego w najlepszym tego słowa znaczeniu - podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Przy okazji podziękował druhom z OSP za ich wysiłki w akcjach gaszenia pożarów, zabezpieczenia mienia w przypadku klęsk żywiołowych oraz ratowania życia i zabezpieczania życia w przypadku wypadków drogowych. Także za codzienny trud na rzecz społeczności lokalnych. Gratulował również włączenia się w ten ciekawy i ceny projekt.

- Mamy bogate tradycje kulinarne, z których jesteśmy dumni. Te wszystkie bigosy, zalewajki, żurki i inne potrawy są doskonałą promocją i podkarpackich wytwórców żywności i tych, którzy je przyrządzają, czyli strażaków. A jednocześnie jest to promocja regionu - wyjaśniał ideę projektu Paweł Krajmas, prezes OSPiP PE Polska Ekologia.

- Kuchnia strażacka przy swojej tradycyjnej prostocie, jest już znana uczestnikom imprez i wydarzeń strażackich. Prezentowano ją w czasie setek imprez każdemu, kto je odwiedził. To świetny sposób na utrwalanie patriotyzmu lokalnego i produktowego, a jednocześnie integrowanie lokalnych wspólnot - podkreślał prezes P. Krajmas.

W województwie podkarpackim funkcjonuje 1033 certyfikowanych producentów ekologicznych, z czego 969 prowadzi produkcję rolną. Na Podkarpaciu działa 48 firm przetwarzających produkty ekologiczne.

W poniedziałkowej konferencji udział wzięli m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, posłowie Zdzisław Chmielowiec oraz Andrzej Szlachta, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś, wicemarszałkowie województwa Ewa Draus oraz Piotr Pilch, prezes WFOŚIGW Adam Skiba, komendant PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz liczni przedstawiciele państwowej i ochotniczej straży pożarnej z Podkarpacia, a także innych województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24