Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentka Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej laureatką dwóch prestiżowych konkursów

oprac. BT
Beata Terczyńska/Politechnika Rzeszowska
Inż. Kinga Ślusarczyk, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej drugi raz z rzędu została laureatką programu "Talenty Jutra" finansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza. Grant w wysokości 25 tys. zł będzie przeznaczony na rozwój projektu badawczego mającego na celu opracowanie implantu kostnego. To nie jedyne wyróżnienie dla studentki PRz. Kinga zdobyła również 1. miejsce w konkursie na najlepszą pracę inżynierską o tematyce wody, wodoru i węgla.

Druga edycja programu grantowego Talenty Jutra skierowana była do młodych naukowców w wieku 19-25 lat prowadzących badania naukowe w dziedzinach nauk ścisłych i medycynie oraz realizujących projekty badawcze w jednej z sześciu kategorii: biotechnologia, informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne, nauki biologiczne i medycyna, nauki o zdrowiu, nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, nauki fizyczne i astronomia, projekty interdyscyplinarne w zakresie 3W.

Z niemal 100 wniosków komisja konkursowa wyłoniła 23 laureatów, którzy otrzymali nagrodę główną w postaci grantu o wartości 25 000 zł na kontynuację, rozwój lub poszerzenie obszaru swoich projektów badawczych.

Wśród zwycięzców znalazła się Kinga Ślusarczyk, członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group, pełniąca funkcję wice sekretarza Studenckiego i Doktoranckiego Koła Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej "IPSUM". Projekt "Nanokompozyty polimerowe o złożonej strukturze jako rusztowania do wzrostu kości oraz nośniki w miejscowym dostarczaniu leków" będzie realizować pod opieką prof. dr. hab. inż. Pawła Chmielarza, kierownika Katedry Chemii Fizycznej. Celem projektu jest weryfikacja możliwości zastosowania opracowanego wcześniej materiału - polieteroeteroketonu zmodyfikowanego butelkowymi szczotkami polimerowymi w podwójnej roli - implantu stałego zastępującego uszkodzony element kości, a także nośnika do miejscowego dostarczania leków, który zaraz po wszczepieniu uwolni substancję aktywną do otaczającej go tkanki, zmniejszając stan zapalny, jak również przyspieszając proces wzrostu komórek kostnych.

Pierwsze miejsce w II edycji Konkursu 3W

To niejedyne wyróżnienie dla studentki Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Inż. Kinga Ślusarczyk zajęła również pierwsze miejsce w II edycji Konkursu 3W na najlepszą pracę inżynierską o tematyce wody, wodoru i węgla, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Projekt inżynierski "Powierzchniowo inicjowana polimeryzacja rodnikowa z przeniesieniem atomu w skali mikrolitrowej" studentka realizowała również pod opieką prof. dr. hab. inż. Pawła Chmielarza. Celem pracy była popularyzacja idei 3W, łączącej technologie oparte na wodzie, wodorze i węglu i wspierającej naukowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli administracji publicznej w budowaniu lepszej przyszłości.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24