Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia wybieraj mądrze

Ewa Kurzyńska
Wybierając studia można rozpocząć od przeczytania ulotki.
Wybierając studia można rozpocząć od przeczytania ulotki. Fot. Krystyna Baranowska
Wybór uczelni i kierunku ma wpływ na resztę życia. Dlatego decyzji w tych sprawach nie można podejmować pochopnie.

Masz nie najgorsze stopnie, wiesz, że matura poszła ci dobrze. Czujesz, że możesz próbować dostać się wszędzie. Problem w tym, że nie do końca wiesz, co chcesz w życiu robić. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z doradca zawodowym, który pomoże określić, jakie masz predyspozycje. Taką pomoc maturzystom oferuje coraz więcej szkół.

Ważne są zainteresowania

Gdy jednak jesteś zdany sam na siebie zacznij od wstępnej selekcji kierunków. Pomyśl, co cię interesuje. To, że modne jest akurat prawo i idą na nie twoi koledzy, to za mało, by złożyć podanie. W końcu zawód, jaki zdobędziesz podczas studiów, być może będzie wykonywać aż do emerytury.

Sprawdź, jak będą wyglądały studia. Większość uczelni publikuje na swoich stronach internetowych dokładny program nauczania. Dowiedz się także, czy na rynku pracy jest zapotrzebowanie na absolwentów interesującego się kierunku. I nie ograniczaj się tylko do Polski. Kto wie, może za kilka lat zechcesz pracować na zachodzie?

Jak się wybiera uczelnię w USA

Jak się wybiera uczelnię w USA

Wybierając uczelnię młodzi Amerykanie korzystają z internetowych stron edukacyjnych. Na www.educationusa.state.gov znajdują m. in. dokładne informacje na temat systemu edukacji. Na www.chea.org można sprawdzić, czy uczelnia posiada akredytację, czyli potwierdzenie przez niezależnych ekspertów programy nauczania i odpowiednie warunki nauki.

Jaka uczelnia?

Gdy wiesz już, co chcesz studiować, nadszedł czas na wybór uczelni. Nie dziel szkół na publiczne i prywatne, ale na dobre i złe. Jak rozpoznać dobrą szkołę wyższą?

Najważniejsze kryterium to poziom nauczania. Jeśli więc szkoła może pochwalić się m. in. akredytacją Państwowej Komisji Akredytacyjnej, kadrą, w której aż "roi" się od profesorów i przoduje w rankingach, możesz być spokojny. Nie zmarnujesz czasu na studiach.

O opinię pytaj też starszych kolegów i absolwentów. Koniecznie zajrzyj na stronę Państwowej Komisji Akredytacyjnej (www.pka.edu.pl), gdzie znajdziesz wykaz ocenionych uczelni i kierunków oraz "oceny", jakie wystawiła im komisja.

Sprawdź, gdzie zamieszkasz

Jeśli wybierasz się na studia do innego miasta dowiedz się, jakie masz szanse na otrzymanie miejsca w akademiku. Bywa, że niektóre szkoły mniej zamożnym studentom oferują dopłaty do zakwaterowania. Mogą oni liczyć także na stypendia socjalne.

Decydującym kryterium przydziału pieniędzy jest dochód, jaki przypada na jednego członka rodziny. Jeśli wybierasz się do szkoły prywatnej sprawdź, czy masz szanse płacić mniejsze czesne. Taką możliwość mają zwykle osoby osiągające wyróżniające wyniki w nauce.

Dobrze jest zawczasu sprawdzić także warunki, w jakich będziesz się uczyć. Doskonałą do tego okazją są tzw. Dni Otwarte na uczelniach. W tym czasie możesz obejrzeć sale wykładowe, laboratoria, bibliotekę. Masz szansę porozmawiać z przyszłymi wykładowcami. I, co nie jest bez znaczenia, poczuć klimat miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24