Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć osób podtruło się czadem na Podkarpaciu. Czujnik może uratować życie

Beata Terczyńska
Czujniki czadu to niewielkie (ok. 10 cm średnicy) urządzenia na baterie. Donośnie zawyją, kiedy "wyczują” tlenek węgla.
Czujniki czadu to niewielkie (ok. 10 cm średnicy) urządzenia na baterie. Donośnie zawyją, kiedy "wyczują” tlenek węgla. Fot. Krzysztof Łokaj
Aż sześć osób podtruło się wczoraj w nocy czadem. W ich domach były nieprawne piecyki gazowe i przewody kominowe. Pięć ofiar tlenku węgla, w tym dwoje malutkich dzieci, trafiło do szpitala.

Na szczęście wszystkie udało się uratować.

Strażacy załamują ręce: Tyle razy ostrzegaliśmy przed śmiertelnym czadem, a ludzie wciąż lekceważą zakładanie czujników, sprawdzanie przewodów i piecyków gazowych. Nadal zapychają kratki wentylacyjne.

- Dopiero mówiliśmy o dwójce dzieci z Woli Dalszej podtrutych czadem, a już są kolejni poszkodowani - mówi Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Nawaliły piecyki w łazienkach

Czad nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Jest nieco lżejszy od powietrza, więc łatwo przenika przez ściany, stropy i ziemię. Piecyk gazowy w małej łazience, bez lub z niedrożnym przewodem kominowym, może w minutę wytworzyć śmiertelną dawkę czadu. Śmierć jest błyskawiczna - już po kilku oddechach. Nie ma żadnych sygnałów ostrzegawczych. Co gorsza, osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają ucieczkę. Tlenek węgla dostaję się z krwią matki do krwi płodu i może spowodować śmierć dziecka, nawet, jeśli matka przeżyje.

We wtorek, po godz. 17, strażacy pojechali do Strzyżowa. W mieszkaniu socjalnym przy ul. Łukasiewicza czadem podtruła się matka z dzieckiem. W łazience był niesprawny piecyk gazowy.

Niespełna dwie godziny później w Leżajsku, w bloku przy ul. Kołłątaja, tlenkiem węgla podtruła się 15 - latka. Tu też piecyk był niesprawny.

Kolejne wezwanie strażacy odebrali wczoraj rano. W domu jednorodzinnym przy ul. Paderewskiego w Rzeszowie z powodu cofnięcia spalin, podtruła się 30 - latka i jej malutki syn. Oboje trafili do szpitala.

Papiery w kratkach, zatkane kominy

Eksperci radzą

1. Absolutnie nie zatykaj kratek wentylacyjnych!
2. Zamontuj czujnik czadu!
3. Pamiętaj o przeglądach kominiarskich!
4. Wietrz mieszkanie!

Choć przed czadem ostrzegają strażacy i kominiarze, wiele osób lekceważy bezpieczeństwo.

- Tragedia to pozatykane kratki wentylacyjne. Podczas wizyty w szkole, pół klasy przyznało się, że w domach w kratkach wentylacyjnych tkwią papiery albo szmaty. Przerażające - dodaje rzecznik Betleja.

- Nie wszyscy robią też regularne przeglądy ciągów kominowych i wentylacyjnych - mówi Stanisław Szala, mistrz kominiarski z Rzeszowa. - Trzeba to zrobić przynajmniej raz w roku, choć, im częściej, tym lepiej. Przegląd kosztuje ok. 50 - 100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24