Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryk Sienkiewicza w Przemyślu - laureat w kategorii Szkoła Roku 2022

Artykuł sponsorowany Laureat Plebiscytu Edukacyjnego 2022

Łyk historii.

W artykule Nowy gmach szkoły, który ukazał się w Gazecie Przemyskiej z dnia 11.08. 1908 r., znalazła się następująca wzmianka: „ […] Sumptem miasta Przemyśla stanął na gruncie przy ulicy Ochronek w dzielnicy Podzamcze okazały nowy gmach szkolny. W gmachu szkoły dwupiętrowym znajdują się pomieszczenia: 4 klasy szkoły ludowej męskiej i 4 klasy żeńskie. Parter obejmuje mieszkanie kierownika szkoły, pomieszczenia administracyjne i sale religijne. Na pierwszym piętrze położone są cztery sale wykładowe dla dziewcząt, na drugim piętrze cztery sale wykładowe dla chłopców. Miejsce tam także mają zbiory pomocnicze dla nauki i biblioteki. Wszędzie korytarze obszerne i jasne schody kamienne. W gmachu wiele światła i powietrza”. Od tego roku szkoła działała nieprzerwanie, przechodząc wiele zmian związanych z burzliwymi dziejami naszego kraju. Okres 1908 – 1918 to czas funkcjonowania placówki w oparciu o austriackie przepisy prawne. W dwudziestoleciu międzywojennym szkoła była istotnym ogniwem kształtującym młodych obywateli odrodzonej w 1918 r. Polski, wychowując ich w duchu patriotyzmu. Lata 1939 – 1944, związane z tragicznymi, wojennymi doświadczeniami, stanowią moment edukacyjnego regresu . Od 1944 r. Jedynka przeszła szereg przeobrażeń. W 1957 r. przekazano SP 1 budynek (obecnie nazywany filialnym) mieszczący się po drugiej stronie ulicy H. Sienkiewicza. W 1978 r. w 70. rocznicę działalności przywrócono szkole imię Henryka Sienkiewicza (nie są znane przyczyny zmiany patrona, którym przez pewien czas był Tadeusz Czacki). Te informacje można znaleźć w monografii Piotra Kozłowskiego pt. 100 lat Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu. Książka ukazała się w związku z obchodami 100. rocznicy powstania szkoły. Przez lata mury Jedynki tętniły życiem, słychać w nich było uczniowski gwar, wyczuwało się ducha odnowy.

Do grona znamienitych uczniów i absolwentów należą m.in. Jerzy Bartmiński – polski językoznawca, etnolingwista, folklorysta, slawista, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny w Instytucie Slawistyki PAN, członek Polskiej Akademii Umiejętności; Tadeusz Zdzisław Błoński – artysta, nauczyciel akademicki w Koszycach, w Pradze i w Bratysławie; Marek Kuchciński – poseł na Sejm IV, V, VII, VIII i IX kadencji, wicemarszałek, a następnie Marszałek Sejmu, od 2022 r. minister – członek Rady Ministrów oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Zbigniew Brzeziński – profesor nauk politycznych Columbia University oraz Johns Hopkins University, sowietolog, geostrateg i dyplomata, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera. 27 marca 2023 r. w 95. rocznicę urodzin tego wybitnego rodaka została odsłonięta pamiątkowa tablica, która zdobi frontową ścianę szkolnego gmachu. W niecodziennym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, kościelni hierarchowie oraz, specjalnie przybyły na tę uroczystość do Przemyśla, syn Zbigniewa Mark Brzezinski – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Co słychać w Jedynce?

Jedynka ma niepowtarzalny, kameralny klimat, gdyż wszyscy dobrze się znają, żaden uczeń nie jest anonimowy, a bezpieczeństwo dzieci stawia się na pierwszym miejscu. Szkoła pracuje w systemie jednozmianowym, dzięki czemu każdy znajdzie czas na popołudniowe zajęcia rozwijające pasje i uzdolnienia oraz na wypoczynek. Wysoko wykwalifikowani nauczyciele są otwarci na edukacyjne nowinki a także indywidualne potrzeby każdego dziecka.

Nauczycielki świetnie wyposażonej świetlicy, czynnej od 6:30 do 16:30, pomagają dzieciom przy odrabianiu prac domowych, proponują atrakcyjne zajęcia plastyczne, relaksacyjne, sportowe, językowe, chemiczne – „Moje pierwsze eksperymenty” cieszące się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczniów oraz ich rodziców. Szkolna stołówka oferuje pyszne obiady gotowane ze świeżych warzyw i kupowanych na bieżąco produktów. Menu jest zróżnicowane, dostosowane do zdrowotnych zaleceń oraz preferencji dzieci.

Jedynka dysponuje dwiema salami gimnastycznymi, salą do gimnastyki korekcyjnej, salą zabaw, nowocześnie wyposażoną pracownią komputerową, w której oprócz lekcji informatyki odbywają się zajęcia realizowane w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Uczniowie wykorzystują nowoczesne technologie – obsługują drukarkę 3D, programują roboty, nagrywają filmy udostępniane na szkolnym profilu Facebooka. W każdej sali lekcyjnej znajduje się tablica multimedialna, dzięki której zajęcia stają się atrakcyjniejsze. Przestronne korytarze to bezpieczna, przyjemna strefa spędzania przerw, podczas których uczniowie mają do dyspozycji klocki, gry planszowe i edukacyjne oraz stół do ping-ponga. W ciepłe dni dzieci wszystkich klas chętnie korzystają z wielofunkcyjnego boiska oraz z placu zabaw.

Prężnie działająca Rada Rodziców aktywnie włącza się w przygotowania ważnych, szkolnych wydarzeń. Rodzice organizują świąteczne kiermasze, są współorganizatorami szkolnych dyskotek, zapraszają niezwykłych ludzi z pasją na spotkania z młodzieżą. Dzięki funduszom RR i pracy jej członków w pracowni komputerowej pojawiły się nowe, funkcjonalne stoły, w klasach pomoce naukowe, w salach gimnastycznych sprzęt i sportowe stroje oraz nowe książki w szkolnej bibliotece. Wsparciem dla szkoły jest również działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza zrzeszającego absolwentów, rodziców, pracowników szkoły.

Można i tak.

W Jedynce stawia się na rozwój młodego człowieka zgodnie z jego zainteresowaniami i uzdolnieniami, dlatego szkoła oferuje szeroki wachlarz kół zainteresowań oraz zajęć sportowych. Każdy może wybrać coś dla siebie. Działa kółko szachowe prowadzone przez nauczyciela, instruktora i sędziego szachowego II stopnia. Odbywają się zajęcia naukowe Foton realizujące projekt „Być jak Ignacy” (zainicjowany przez Fundację PGNiG im. Łukasiewicza). Szkolne koło teatralne Artis współpracujące z Przemyską Akademią Talentów rozwija sceniczne umiejętności młodzieży, a Szkoła Patrzenia przyciąga dzieci interesujące się malarstwem, rzeźbą czy grafiką. Uczniowie bardzo chętnie uczęszczają na zajęcia SKS-u, dzięki czemu zajmują wysokie miejsca na podium w wojewódzkich, powiatowych i miejskich zawodach sportowych. Od 14 lat organizowane są Otwarte Mistrzostwa SP1 w Łyżwiarstwie Szybkim o Puchar Dyrektora Szkoły, w których startują reprezentanci przemyskich szkół podstawowych oraz pobliskich gmin. Uczniowie Jedynki dbają o środowisko, w ostatnim czasie samodzielnie wykonali kosze do segregacji odpadów, biorą udział w akcji Sprzątania Świata. Chętnie przygotowują się do konkursów przyrodniczych czy ekologicznych, w których bardzo często zostają wyróżnieni nagrodami.

W SP 1 nie ma miejsca na obojętność, ponieważ głównym zamierzeniem jest wychowanie wrażliwego, odpowiedzialnego człowieka. Efekty widać na pierwszy rzut oka, bo uczniowie aktywnie włączają się w różne akcje o charytatywnym charakterze. Od wielu lat Jedynka bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Aby młode pokolenie mogło zrozumieć, czym był czas pogardy, do czego prowadzi skrajna nietolerancja oraz pogwałcenie wszelkich praw człowieka, cyklicznie na przełomie stycznia i lutego klasy ósme zwiedzają obóz zagłady w Bełżcu.

W tym roku szkolnym klasy IV – VIII miały okazję wziąć udział w warsztatach przeprowadzonych przez edukatorów Centrum GovTech w ramach ministerialnego programu Laboratoria Przyszłości. Była to pigułka świetnej zabawy i nowoczesnego nauczania z wykorzystaniem najnowszych technologii. Uczniowie zapoznali się z działaniem długopisów 3D, przy użyciu drukarki 3D wydrukowali żetony i breloczki, poznali zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu, dowiedzieli się, czym są sztuczne sieci neuronowe oraz zwiedzali świat, wykorzystując okulary VR. „To jest przyszłość!”– skomentował pan ambasador Mark Brzezinski przyglądający się pracującym z zapałem dzieciom.

Uczniowie z klas szóstych i ósmych nawiązali korespondencyjną znajomość z kolegami z włoskiej szkoły w Coccaglio, pisząc tradycyjne listy oraz maile w języku angielskim. Stanowi to niepowtarzalną okazję do zawarcia nowych przyjaźni, poznania włoskiej kultury i włoskiego stylu życia oraz do rozwijania kompetencji językowych. Szkoła umożliwia poznanie Włoch, gdyż po raz drugi została zorganizowana objazdowa wycieczka po słonecznej Italii.

Jedynka od 11 lat organizuje Festiwal Bajki, w ramach którego odbywa się Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny, oprócz tego przygotowywane są występy oraz gry i zabawy dla najmłodszych. W tym roku gala odbyła się na Zamku Kazimierzowskim, natomiast w poprzednich latach gościny udzielała Galeria Sanowa, w której, również w bieżącym roku, wystawiano prace laureatów. Niezwykły charakter miał X Międzynarodowy Festiwal Bajki cieszący się sporym zainteresowaniem dzieci z różnych zakątków świata, m.in. z Chin, z USA. Jednak największe wrażenie zrobiły na wszystkich baśniowe obrazki młodych artystów nadesłane z oblężonego Kijowa i bombardowanej Odessy.

Bez wątpienia Jedynka...

Nie powinno być już żadnych wątpliwości, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza zasłużyła na wyróżnienie. Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkich działań realizowanych w szkole, w której tradycja łączy się z nowoczesnością. Jedynka może pochwalić się wysokimi wynikami nauczania, wieloma zwycięzcami różnego rodzaju konkursów, ale przede wszystkim serdeczną atmosferą. To szkoła mocno zakotwiczona w Przemyślu i w świadomości jego mieszkańców. Często słyszy się: „Moi dziadkowie chodzili do Jedynki”, „Moja mama skończyła Jedynkę”, „Dobrze wspominam naukę w tej szkole”.

Szkoła Podstawowa nr 1
im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu
ul. Sienkiewicza 3
37-700 Przemyśl
www.sp1przemysl.pl
www.facebook.com/SP1Przemysl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24