Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły średnie kuszą uczniów nowymi kierunkami

Beata Terczyńska
Absolwent nowej klasy Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie będzie mógł m.in. uczestniczyć w badaniach naukowych dotyczących hodowli koni czy bezpośrednio kierować hodowlą.
Absolwent nowej klasy Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie będzie mógł m.in. uczestniczyć w badaniach naukowych dotyczących hodowli koni czy bezpośrednio kierować hodowlą. Krzysztof Kapica
Technik hodowca koni ze specjalnością jeździectwo - tego zawodu będzie uczyć Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie.

25 kwietnia szkoły ponadgimnazjalne rozpoczną nabór. Aby zachęcić młodzież i odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku pracy, niektóre technika postawiły na nowości.

Technik hodowca koni ze specjalnością jeździectwo to nowa propozycja Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie koło Rzeszowa. Janusz Jakubek, dyrektor szkoły, mówi, że zaczęło się od zakupu koni potrzebnych do kształcenia młodzieży z klasy technik weterynarii ze specjalnością hipoterapia i od urządzenia parkuru.

Najpierw klub, teraz klasa

Później powiat zainwestował 2 miliony złotych w budowę dużej krytej ujeżdżalni. Kupiono też więcej koni. Nie tylko do hipoterapii, ale też jazdy konnej i skoków przez przeszkody. Powstały więc warunki do zarejestrowania szkolnego klubu jeździeckiego i otwarcia klasy kształcącej w nowym zawodzie, czego oczekiwała młodzież.

- Będzie to pierwsza tego typu klasa na Podkarpaciu - podkreśla dyrektor. - Zainteresowanie już jest spore, nawet wśród osób spoza regionu.

To niejedyna nowość w szkole, bo będą też przyjęcia do klasy technik budownictwa z przyszłościową specjalnością: „projektowanie i wykonawstwo wnętrz - inteligentne domy” oraz do klasy w liceum ze specjalnością „zdrowie i farmacja”, w której uczniowie dostaną dodatkową wiedzę, m.in. z rehabilitacji, fizjoterapii, chemii kosmetycznej czy ziołolecznictwa.

Ekologia i ochrona środowiska

Rzeszowski Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości chce z kolei przeprowadzić nabór do klasy technik ochrony środowiska.

- Nie ma drugiej takiej szkoły w mieście, która kształciłaby w tym zawodzie - mówi Krystyna Gutowska, dyr. ZSA w Rzeszowie. - Absolwenci mogą pracować we wszystkich przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami czy oczyszczaniem ścieków.

Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie otwiera dwie nowe klasy uczące zawodów technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz fototechnik.

- Pierwsza propozycja to odpowiedź na zmieniającą się strukturę źródeł energii, jak: energetyka wiatrowa, słoneczna, produkcja biogazu i biomasy, biopaliwa transportowe - tłumaczy Irena Jamróz, dyr. ZSE.

O tym, że młodzież interesuje się nowościami, przekonano się w rzeszowskim ZSE po ogłoszeniu naboru do klas: technik cyfrowych procesów graficznych, gdzie w 3 klasach uczy się 78 uczniów, i technik handlowiec - w 4 oddziałach są 122 osoby.

Na nowości stawiają też krośnieńskie technika.

- Technik przemysłu mody to propozycja technikum nr 1, czyli tzw. „Szczepanika”; technik technologii szkła - technikum nr 2; technik lotniskowych służb operacyjnych - „mechanika”; a technik geodeta i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to oferta budowlanki - wylicza Grażyna Gregorczyk, naczelnik krośnieńskiego wydziału edukacji. - Tego do tej pory w Krośnie nie było - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24