Dziś po raz pierwszy dziennikarze mogli zobaczyć stan przygotowań do otwarcia 26 listopada szpitala tymczasowego. Został on stworzony w nowo wybudowanym skrzydle szpitala MSWiA przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie.
Pierwotnie plan był taki, że miała tu zostać przeniesiona część oddziałów ze starego budynku placówki. Miały tu funkcjonować - i tak się stanie w przyszłości - oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym, chirurgia z ortopedią oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy, odciążający SOR w szpitalu przy Lwowskiej.
Tak wygląda szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 w Rz...
Nowe skrzydło szpitala MSWiA dla zakażonych koronawirusem
Sytuacja pandemiczna sprawiła, że zmieniły się priorytety. Nowy budynek trzeba było przekształcić na covidowy szpital tymczasowy, zgodnie z decyzją ministra zdrowia.
- Na ten moment posiadamy już 80 procent sprzętu, o który zabiegaliśmy. Każdego dnia przychodzą dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych
- mówi Piotr Wańczura, pełnomocnik dyrektora szpitala MSWiA ds. szpitala tymczasowego.
A co z kadrą?
- Mamy własny zespół, a także kadry, które zostały do nas skierowane z urzędu wojewódzkiego. W grupie ponad 60 osób mamy 8 lekarzy, m.in. 5 anestezjologów, którzy chcą podjąć pracę w charakterze dyżurów covidowych. Cały czas poszukujemy specjalistów w zakresie chorób wewnętrznych, pulmonologii i anestezjologii intensywnej terapii. Na zakaźników nie liczymy, bo wiemy, że na rynku ich w tym momencie nie ma.
Słyszymy, że osoby te przyszły z różnych ośrodków.
- Większość personelu preferuje umowy zlecenie, ale proponujemy też umowy kontraktowe. Jesteśmy skłonni pójść na daleko idący kompromis i zaoferować kandydatom formy najbardziej przez nich do zaakceptowania - tłumaczy doktor Wańczura.
Piotr Wańczura: mamy bardzo doświadczony personel
60-osobowa kadra w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie jest wystarczająca?
- Na uruchomienie pierwszego poziomu z 20 łóżkami dla chorych na COVID-19, tak - zapewnia Piotr Wańczura. - Mamy bardzo doświadczony personel, także ze szpitala, przygotowany aby rozpocząć działalność. W najbliższych dniach autoryzowany serwis ma uruchomić respiratory i kardiomonitory. Dziś ma być zamontowany dodatkowy zbiornik na 13 ton tlenu.
Doktor Wańczura tłumaczy, że szacowali, iż na start będą potrzebowali ok. 52 osoby z personelu średniego, czyli pielęgniarki i ratowników medycznych.
- W godzinach przedpołudniowych delegujemy tu pracowników oddziału chorób wewnętrznych, którzy będą stanowili nadzór merytoryczny nad oddziałem covidowym. Natomiast w godzinach popołudniowych będą pracować lekarze przychodzący na dyżur. W zależności od liczby łóżek będziemy szacowali nasze dalsze zapotrzebowanie na kadrę.
Ewa Leniart: aktualnie sytuacja epidemiczna w naszym regionie jest stabilna
Docelowo w nowym skrzydle na czterech poziomach może zostać ustawionych 160 łóżek, w tym dodatkowo 30 lub więcej respiratorowych.
- Aktualnie sytuacja epidemiczna w naszym regionie jest stabilna, co daje nam pewien oddech i spokój w organizowaniu szpitala tymczasowego - przyznała wojewoda Ewa Leniart, co potwierdził Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu, podliczający, że o ile pierwszą fale przeszliśmy bardzo łagodnie to druga mocno dotknęła nasz region. Bywały momenty, że mieliśmy czwarte miejsce w kraju pod względem zachorowalności. Dziś to siódma pozycja.
- Drugi tydzień obserwujemy spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem. Przypomnę, że jeszcze 3 tygodnie temu mieliśmy ponad 10 tys. zachorowań tygodniowo. Tydzień temu ponad 7, w tej chwili nieco ponad 5,3
- mówi Adam Sidor.
Koronawirus. W tych podkarpackich powiatach zmarło najwięcej...
Duża ilość zgonów na Podkarpaciu
Dlaczego na Podkarpaciu obserwujemy tak zatrważająco dużą liczbę zgonów? Aż 8 z 20 powiatów w Polsce, które w październiku odnotowały największy procentowy wzrost śmiertelności, leży w naszym województwie.
Wojewoda zaznacza, że nie jest znawcą tematu, ale ma takie refleksje:
- Kilka rzeczy należy wziąć pod uwagę. Zapewne mniej osób zgłaszało się do szpitali i przychodni z innymi, poważnymi schorzeniami z obawy, że mogą się zarazić i kończyło się to tragicznie. Druga rzecz: Podkarpacie jest regionem o najdłuższym okresie życia. Wśród zmarłych mamy wiele osób o znacznym zaawansowaniu wiekowym. Ważną rzeczą jest też sytuacja epidemiczna z początku października, kiedy byliśmy w tej niechlubnej czołówce pod względem liczby zachorowań w kraju.
Podczas konferencji padło też pytanie, kiedy będziemy testowani na obecność koronawirusa? Bo przypomnijmy, Podkarpacie będzie jednym z trzech regionów w Polsce, obok Małopolski i Śląska, gdzie zaplanowano badania przesiewowe testami antygenowymi na koronawirusa. Taką decyzję podjął rząd. Wojewoda tłumaczyła, że nie ma jeszcze konkretnej daty, kiedy takie badania się rozpoczną.
- Możliwe są dwa warianty badań. Przez POZ-y lub istniejące Drive Thru. Zobaczymy, które z rozwiązań zostanie zastosowane. Takie informacje będziemy mieli w najbliższym czasie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót