Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka uliczna wejdzie do Jarosławia. Są pieniądze na TEATRoBRUK

Roman Kijanka
Artyści wchodzą między widzów, ktoś żongluje, inny porusza się na szczudłach. Obserwujemy taniec z kulami ognia, pełno ekspresji – tak pokazywana sztuka szybciej dociera do młodych widzów. A tu mamy jeszcze możliwość brania w niej udziału – Sylwia Gawura zapewnia, że w jarosławskim święcie sztuki ulicznej nie zabraknie młodych artystów amatorów z Jarosławia.
Artyści wchodzą między widzów, ktoś żongluje, inny porusza się na szczudłach. Obserwujemy taniec z kulami ognia, pełno ekspresji – tak pokazywana sztuka szybciej dociera do młodych widzów. A tu mamy jeszcze możliwość brania w niej udziału – Sylwia Gawura zapewnia, że w jarosławskim święcie sztuki ulicznej nie zabraknie młodych artystów amatorów z Jarosławia. Fot. Roman Kijanka
Teatry uliczne wracają do miasta. Minister dał pieniądze na "TEATRoBRUK" - Jarosławski Szlak Edukacji Teatralnej - projekt, który nie tylko ma pokazać ulicznych artystów, ale też zachęcić mieszkańców do udziału w takiej formie ekspresji.

Przez pięć lat na bruku Starego Miasta w Jarosławiu można było podziwiać teatry uliczne i plenerowe. Ostatni taki występ był w 2002 r. Teraz dzięki staraniom Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu i wsparciu burmistrza uliczni artyści znowu pojawią się w okolicach rynku. Projekt Zofii Kolasy z jarosławskiego MOK - Jarosławski Szlak Edukacji Teatralnej "TEATRoBRUK" otrzymał również dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Na występach teatrów ulicznych nudzić się nie można. To nie tylko moje zdanie. Tak myślą moi rówieśnicy. Sztukę uliczną trzeba promować, a nawet samemu ją tworzyć - uważa Sylwia Gawura, uczennica jarosławskiego plastyka.

Młoda artystka ma już za sobą spore doświadczenie i sukcesy w prezentacjach teatralnych. Na "teatrobruku" chce razem z zespołem teatralnym Plaster działającym przy MOK pokazać spektakl "Przeźroczystość".

Kulminacyjnym punktem "brukowego" podejścia do sztuki, którego podjęła się Zofia Kolasa razem z całym zespołem MOK będą występy teatrów ulicznych zaproszonych z całego kraju.

Nie mniej ważne będą warsztaty. Na nich każdy chętny, niezależnie od wieku, będzie mógł poznać elementy towarzyszące sztuce ulicznej. Będzie m.in. nauka żonglowania, posługiwania się ogniem jako formą przekazu artystycznego, sztuka malowania i ozdabiania ciała, warsztaty capoeira - afrobrazylijskiej sztuki walki połączonej z tańcem oraz nauka tańców ulicznych - street dance, b-boying, hip hop dance i house dance.

Najważniejsze wydarzenia "TEATRoBRUK" odbędą się na początku września i zbiegną się z jarosławskim jarmarkiem.

- Dawniej na jarmarkach pełno było różnego rodzaju kuglarzy, teraz pojawią się uliczni artyści - mówi Zofia Kolasa, zapewniając, że instruktorzy MOK chcą by Jarosławski Szlak Edukacji Teatralnej zapisał się na stałe w planie miejskich imprez. - Niech będzie sposobem na zetknięcie się amatorów z zawodowcami. Sztuka wyjdzie do widzów, wciągnie ich, a potem to już oni sami zaczną tworzyć - uważają organizatorzy.

Na tegoroczny projekt przewidziano kwotę ponad 60 tysięcy zł. Dofinansowanie ministra wyniosło 35 tysięcy, burmistrz dodał 20 tysięcy zł.

"TEATRoBRUK" będzie obejmował ponad 20 wydarzeń kulturalnych. Będą to pokazy, akcje uliczne, happeningi oraz występy ulicznych teatrów. Towarzyszyć im będą warsztaty skierowane do chętnych w każdym wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24