Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej i wygodniej przez pieszą granicę w Medyce

Norbert Ziętal
Od kilku dni obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego praktycznie bez kolejek mogą korzystać z pieszego, polsko – ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce.
Od kilku dni obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego praktycznie bez kolejek mogą korzystać z pieszego, polsko – ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Norbert Ziętal
Mieszkańcy UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą korzystać z nowych stanowisk odpraw na pieszym, polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Znacznie skróciło to czas odpraw.

Po formalnościach po ukraińskiej stronie, podróżni wchodząc do polskiego terminala odpraw mogą wybrać wejście dla obywateli UE i EOG albo wejście dla osób z pozostałych państw. Podobne rozwiązanie od dłuższego czasu stosowane jest na międzynarodowych lotniskach czy choćby drogowych przejściach granicznych. Od piątku także na pieszym w Medyce.

Obecnie na kierunku wejściowym do Polski, odprawa odbywa się na pięciu stanowiskach. W tym dwóch przeznaczonych tylko dla obywateli UE i EOG.

- Dzięki współpracy ze strażą graniczną i Urzędem Wojewódzkim udało się zmienić sposób organizacji pieszego przejścia na bardziej przyjazny - mówi Piotr Daniel, dyr. Izby Celnej w Przemyślu.

90 proc. podróżnych na pieszym to Ukraińcy

Udogodnienia związane są ze zmianą struktury podróżnych.

- Od pewnego czasu mieliśmy sygnały, że osoby które okazjonalnie przekraczały granicę musiały dłużej oczekiwać na kontrolę celną - mówi Daniel.

Sytuacja na pieszym przejściu zmieniła się pod koniec 2008 r. Wówczas wprowadzone zostały nowe normy ilościowe wnoszenia z Ukrainy do Polski (czyli na teren UE) papierosów i alkoholu. Nowe dopuszczalne ilości są znacznie mniejsze od poprzednich.

- Dało to natychmiastowy rezultat. Po miesiącu od wprowadzenia tych zmian, na pieszym przejściu w Medyce odnotowaliśmy radykalny spadek ruchu podróżnych. Z wcześniej odprawianych 15 tys. osób w ciągu doby do 2 - 3 tys. osób - mówi mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Do dzisiaj ilość osób przekraczających pieszo granicę nie powróciła do tej sprzed 2008 r.

Wcześniej to głównie Polacy przekraczali pieszą granicę w tym miejscu. Obecnie 90 proc. podróżnych to Ukraińcy.
Do niedawna wszyscy musieli czekać w jednej kolejce.

Tax free na pieszym

- Spodziewamy się, że w tym roku ruch odbuduje się do poziomu tego w 2008 r. W ub. roku na przejściach na terenie BiOSG odprawionych zostało 9 mln podróżnych. Tymczasem w 2008 r. było ich 10 mln. Szacujemy, że w tym roku osiągniemy tą liczbę - mówi płk Waldemar Skarbek, komendant BiOSG.

Od miesiąca na pieszym przejściu, na kierunku wyjściowym z Polski, funkcjonuje stanowisko do obsługi dokumentów tax free. Od towarów kupionych w Polsce i wywożonych lub wynoszonych za granicę, podróżni mogą uzyskać zwrot podatku VAT. Warunkiem jest potwierdzenie o wywozie, wyniesieniu tych towarów z Polski. Służby celne zwracają uwagę na rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem.

Na wschodniej granicy Polski, z Rosją, Białorusią i Ukrainą, wciąż jest jednak za mało pieszych przejść. Zaledwie dwa. Portal internetowy Port Europa organizuje akcję, której celem jest zwiększenie ilości pieszych przejść na wschodniej granicy. Na razie inicjatorzy zbierają podpisy pod petycją do władz, m.in. poprzez stronę na facebook'u. Później przekażą ją odpowiednim władzom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24