Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka sieć internetowa coraz bliżej Podkarpacia

Bartosz Gubernat
Liliana Kosakowska/Krzysztof Łokaj
W ciągu trzech lat dziewięciu na dziesięciu mieszkańców regionu otrzyma dostęp do superwydajnej sieci internetowej. Jej budowa w pięciu województwach polski wschodniej ruszy za rok. Pochłonie prawie 1,4 mld zł.

- Chcemy, aby dzięki tej inwestycji internet był codziennością, a nie jak bywa teraz - luksusem. Sieć powstanie w województwach podkarpackim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, i świętokrzyskim. Koszt inwestycji to 300 mln euro - mówi Iwona Wendel, wiceminister Rozwoju Regionalnego.

Na Podkarpaciu przygotowania do inwestycji idą bardzo szybko. W ubiegłym tygodniu prowadzący ją marszałek podpisał umowę na obsługę prawną projektu. Najpóźniej na początku przyszłego roku chce wyłonić firmę, która zaprojektuje, wybuduje i będzie zarządzać siecią szkieletową. Co to takiego?

- Chodzi o 2 tys. kilometrów światłowodów, które doprowadzą sygnał internetu w niedostępne dotychczas miejsca. Do powstałej w ten sposób sieci będą mogli podpinać się dostawcy komercyjni, którzy sprzedają internet do domów i firm. To tzw. operatorzy ostatniej mili - mówi Sławomir Cynkar, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

Dzięki budowie sieci szkieletowej internet dotrze do 90 procent mieszkańców oraz wszystkich firm i instytucji. Sprzedawcy podepną się do niej w 189 punktach w całym regionie. To oni zdecydują np. czy do odbiorców wysyłać internet drogą tradycyjną, czy bezprzewodowo. Chociaż swoje usługi będą świadczyć na zasadach komercyjnych, urzędnicy przewidują spadek cen dostępu do sieci. Powód? Większa konkurencja na rynku i walka o dostęp do sieci szkieletowej.

Większy zasięg i niższe ceny dostępu to jednak nie wszystko.

- Nowoczesna infrastruktura pozwoli odbiorcom bez przeszkód wymieniać się dużymi plikami, czy oglądać w sieci filmy jakości HD. Bez problemu będzie można organizować także telekonferencje w czasie rzeczywistym. O przycinaniu obrazu nie będzie mowy, bo technologicznie wyprzedzimy dzisiejsze realia o 10-15 lat - uważa Sławomir Cynkar.

Warta 300 mln euro inwestycja przez specjalistów jest określana mianem największego przedsięwzięcia teleinformatycznego w Europie. Unia Europejska sfinansuje 85 procent przedsięwzięcia. 10 procent kwoty będzie pochodzić z budżetu państwa. Z kasy województwa na sieć wydamy ok. 12 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24