Tajemnica sukcesu to dobre geny. SHiUZ Bydgoszcz partnerem EFR

Strefa Agro
nadesłane/pixabay
Udostępnij:
Wyższa produkcja mleka i zdrowotność, skrócenie odstępu między pokoleniami, większa ostrość selekcji, możliwość oznaczenia markerów u obu płci oraz lepszy wybór jałówek na remont stada. Jak zaznacza Wiesław Drewnowski – prezes zarządu SHiUZ Bydgoszcz, polskiego lidera genetyki i rozrodu zwierząt oraz technologii stosowanych w inseminacji, dzięki stosowaniu wyceny genomowej hodowcy mogą przyśpieszyć postęp hodowlany. Najnowsza i precyzyjna genetyka zapewnia również lepszy wybór jałowic na remont stada, nowe rodziny bydła do hodowli i, co bardzo ważne, spowolnienie wzrostu inbredu.

SHiUZ Bydgoszcz, która w 2004 roku stworzyła pierwszy w Polsce bank DNA buhajów oraz wyposażyła laboratorium genotypowania bydła, podczas Europejskiego Forum Rolniczego zaprezentuje innowacyjne rozwiązania z zakresu wdrażania selekcji genomowej.

„Naszą misją jest propagowanie polskiej hodowli, która już osiągnęła światowy poziom. Znamy jej realia i dla niej szukamy najlepszych rozwiązań oraz rozwijamy swój potencjał. Posiadamy zorganizowaną sieć sprzedawców i grupę ok.3000 punktów unasieniania w całej Polsce. Podczas Forum, chcemy zaprezentować nasze innowacje, które wprowadzamy już od 2004 roku wraz z certyfikowaniem własnego laboratorium genotypowania bydła. Właściwe prace nad wdrożeniem technologii selekcji genomowej, sfinansowane całkowicie samodzielnie, rozpoczęliśmy już w 2007 roku. Jako pierwsza i jedyna w Polsce firma zajęliśmy się tym zagadnieniem. Obecnie wszystkie nasze buhaje posiadają ocenę wartości hodowlanej na podstawie genomu,” mówi Wiesław Drewnowski – prezes zarządu SHiUZ Bydgoszcz.

Embriotransfer oparty na polskiej hodowli

SHiUZ Bydgoszcz jest także prekursorem i liderem masowego zastosowania embriotransferu do realizacji programu hodowli bydła i jako jedyna spółka inseminacyjna posiada swój własny dedykowany temu Ośrodek w Piątnicy. Prowadzony w niej program oceny i selekcji buhajów oparty jest na polskiej hodowli – większość buhajów wchodzących do programu pochodzi od polskich hodowców. Realizowanie programu oceny i selekcji rozpłodników pozwala spółce oferować nasienie posiadające wysoką wartość hodowlaną na światowym poziomie i jednocześnie sprawdzone w warunkach krajowych.

W 2015 roku SHiUZ rozpoczął realizację projektu dotyczącego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej pod nazwą European Breeding Program (EBP). To unikalne w skali kraju przedsięwzięcie ma na celu: zapewnić polskim hodowcom dostęp do najlepszej i najnowszej genetyki, ułatwić współpracę w zakresie wymiany nasieniem oraz wykorzystanie wieloletnich doświadczeń w zakresie embriotransferu. Współpraca obejmuje wiodące ośrodki hodowlane w całej Polsce i Europie – a to, aby pozyskać jak największą ilość nowych linii genetycznych o jak najlepszych parametrach genomowych.

„Program EBP to kluczowa inwestycja - oddaliśmy do użytkowania nowy ośrodek w Sztumie, który wspiera nasze hodowle w dziedzinie rozrodu zwierząt. Pomagamy również w pozyskiwaniu wysokiej klasy zarodków, po najlepszych na świecie parach rodzicielskich oraz namnażanie jak największej ilości super jałowic i buhajków w oborach hodowców biorących udział w Programie Oceny i Selekcji Buhajów. To właśnie jest przyszłość i ambicja naszej firmy” – mówi Drewnowski.

Nowe technologie, które pomagają w hodowli

Jedną z technologii wspomagających produkcję nasienia buhajów ras mlecznych i mięsnych oraz nasienia knurów są komputerowe systemy oceny nasienia – C.A.S.A. (Computer Assisted Semen Analysis). Umożliwiają one precyzyjną i obiektywną ocenę jego jakości. SHiUZ Bydgoszcz jest również prekursorem wprowadzenia na rynek Polski technologii unasieniania loch – katetera GEDIS oraz jej najnowszej odsłony – SelFix. Technologia ta – kateter i pojemnik na nasienie, stanowiące jedną całość, daje możliwość samodzielnego unasieniania loch przez hodowcę zapewniając wysoką skuteczność, bioasekurację, oszczędność czasu i wygodę stosowania.

SHiUZ Bydgoszcz jest partnerem Europejskiego Forum Rolniczego, które odbędzie się w dniach 23-24 marca 2018 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Jakie rozwiązania będą wpływać na poprawę funkcjonowanie, konkurencyjność i zrównoważony rozwój rolnictwa? W ramach ekspozycji Europejskiego Forum Rolniczego zostaną zaprezentowane najnowsze technologie oraz innowacje m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Forum to również okazja, aby zapoznać się z prezentacjami producentów nasion rolniczych, hodowców bydła i trzody, dostawców usług i sprzętu dla rolnictwa, firm z sektora finansów i ubezpieczeń oraz branży nawozowo-chemicznej. Więcej informacji: www.forum-jasionka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie