Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trawy pylą, alergicy kichają

Ewa Kurzyńska
- Sporo osób zamiast poszukać pomocy specjalisty, próbuje leczyć się na własną rękę. A tabletki dostępne bez recepty można stosować tylko przez krótki okres czasu. W dodatku powodują one senność i opóźniają reakcję, dlatego nie powinny być zażywane przez kierowców – podkreśla doktor Rachel.
- Sporo osób zamiast poszukać pomocy specjalisty, próbuje leczyć się na własną rękę. A tabletki dostępne bez recepty można stosować tylko przez krótki okres czasu. W dodatku powodują one senność i opóźniają reakcję, dlatego nie powinny być zażywane przez kierowców – podkreśla doktor Rachel. Krystyna Baranowska
Kichasz, łzawią ci oczy? Możesz mieć alergię na pyłki traw, od których aż roi się w powietrzu! Uczulenie z tego powodu ma już co czwarty z nas.

Lekarze przyznają, że w przychodniach przyjmują sporo pacjentów, którzy skarżą się na podobne objawy jak pani Halina. Objawy uczuleń dokuczają także dzieciom.

- Na15 małych pacjentów, których przyjęłam, aż 6 miało objawy alergii. Rodzice czasami nawet nie podejrzewają, że katar czy zapalenie spojówek może mieć związek z uczuleniem - mówi lek. med. Alina Szylar, pediatra z Rzeszowa.

Alergolodzy nie pozostawiają złudzeń: z powodu alergii będzie cierpieć coraz więcej osób.

- Szacuje się, że już za mniej niż 10 lat alergików będzie wśród nas więcej niż osób nieuczulonych - mówi dr n. med. Marta Rachel, wojewódzki konsultant w dziedzinie alergologii.

Osobom uczulonym na pyłki obecnie najbardziej dokuczają pylące trawy i żyto. Stężenie tych alergenów w powietrzu już jest wysokie i stale rośnie.

- Pyłki traw, na które uczulona jest, co czwarta osoba, są najczęstszą przyczyną schorzeń alergicznych górnych dróg oddechowych. Objawy uczuleń mogą się nasilać w ciepłe, wietrzne dni. Od słonecznej aury, która towarzyszy nam obecnie, dla alergików lepsza byłaby pogoda z przelotnym deszczem. Opady oczyściłby powietrze z dokuczliwych alergenów - tłumaczy dr Rachel.

Specjaliści podkreślają, że alergia to choroba przewlekła, która wymaga systematycznego leczenia. Chorym można pomóc dzięki odczulaniu. Lekarze dysponują także arsenałem skutecznych leków, które pomagają opanować dokuczliwe objawy.

Aby dostać się do alergologa potrzebne jest jedynie kierowanie od lekarza rodzinnego. W regionie działa 7 poradni alergologicznych dla dzieci oraz 24 dla dorosłych. To w sumie o cztery więcej niż rok temu. Czas oczekiwania na wizytę planową nie przekracza 2-3 tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24