MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trochę egzotyki w szarym życiu

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Mieszkańcy Podkarpacia coraz częściej montują w swoich mieszkaniach terraria i umieszczają tam egzotyczne zwierzęta takie jak jaszczurki, żółwie, żaby, czy węże. Zakup wyjątkowego pupila należy jednak dobrze przemyśleć.

Posiadanie takich zwierząt kojarzy nam się z tym, że mogą być niebezpieczne i trudne w utrzymaniu na dłuższą metę.

- Rzeczywiście tak jest. Musimy wiedzieć jakich wymaga warunków, czym się żywi, czy wymaga posiadania dokumentów oraz rejestracji. Potem trzeba przemyśleć czy na pewno jesteśmy w stanie stworzyć odpowiednie warunki. Przemyślany i świadomy zakup nie jest już tak niebezpieczny i trudny - przekonuje lek. wet. Piotr Pawlikowski z gabinetu weterynaryjnego "Rzekotka" w Żurawicy.

Posiadaczy wyjątkowych okazów fascynuje ich odmienność.

- Szczególnie sposób życia, zdobywania pokarmy, zachowania, rozmnażania, ale także barwa, wielkość i kształt ciała. Podglądanie ich w środowisku zbliżonym jak najbardziej do ich naturalnego miejsca bytowania, sprawia ogromną przyjemność - powiedział Pawlikowski, który posiada m.in. kilka drzewołazów niebieskich z Brazylii (na zdjęciach).

- W przypadku żab, terrarium zwane paludarium jest bardzo efektowne, przypomina fragment równikowego lasu, w którym rośnie dużo tropikalnych roślin, jest basen i strumień, a co kilka godzin pada deszcz. To taki mój prywatny las deszczowy. Cieszy oko, zwłaszcza zimą kiedy za oknem biało i mróz.

Koszt niebieskiej żabki to 100 złotych. Żyje kilka lat i wymaga sporego przygotowania jeszcze przed zakupem. Je często i dosyć sporo; głownie mrówki, muszki owocówki, mszyce i małe świerszcze. Nie można sobie pozwolić na kilka dni głodówki. Do tego dochodzi nie tanie terrarium. Kupować należy najlepiej bezpośrednio u hodowcy, mamy wtedy pewność, że zwierzęta są z wiadomego źródła i że są zdrowe.

- Trzeba też wiedzieć, że żabki te są objęte konwencją Waszyngtońską CITES, a więc kupując sprzedawca musi przekazać nam dokument legalności. Na podstawie tego dokumentu musimy zarejestrować naszego podopiecznego w lokalnym wydziale ochrony środowiska - wyjaśnia weterynarz.

Są oczywiście inne egzotyczne zwierzęta, które nie mają aż tak dużych wymagań finansowych (już od 40 złotych), czasowych i nie wymagają rejestracji. Mowa o jaszczurkach (agamy brodate, gekony płaczące), wężach zbożowych i żółwiach (stepowe, greckie, czerwonolice, żółtolice). Stanowią one dobrą alternatywę dla osób chcących rozpocząć przygodę ze zwierzętami egzotycznymi w domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24