Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa montaż ogromnych wrót broniących Sandomierz, Tarnobrzeg i okolice przed wielką wodą z Wisły. Zobacz jak powstaje stalowy kolos

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
W prawobrzeżnej części Sandomierza, w rejonie basenu portowego, przy korycie Wisły od kilku dni trwa montaż wrót powodziowych. Więcej na kolejnych zdjęciach.
W prawobrzeżnej części Sandomierza, w rejonie basenu portowego, przy korycie Wisły od kilku dni trwa montaż wrót powodziowych. Więcej na kolejnych zdjęciach. Klaudia Tajs
W prawobrzeżnej części Sandomierza, w rejonie basenu portowego, przy korycie Wisły od kilku dni trwa montaż wrót powodziowych. Stalowy kolos to najważniejsza część bramy portowej, ogromnej konstrukcji, która razem z przylegającymi do niej wałami będzie chronić pobliskie tereny przed wielką wodą.

Brama przeciwpowodziowa to już ostatni element domykający cały system ochrony przeciwpowodziowej realizowanej w ramach inwestycji „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza".

Mieszkańcy prawobrzeżnej części Sandomierza, i ich sąsiedzi z powiatu tarnobrzeskiego i Tarnobrzega obserwując postęp prac przy budowie muru, który już zabezpiecza nasze osiedle i zakład pracy przed wielką wodą mogą się czuć bezpieczniej.

- Liczący ponad dwa i pół kilometra betonowy mur otaczający osiedle mieszkaniowe i hutę szkła, największego pracodawcę w Sandomierzu, jest prawie gotowy. Obecnie budowane są ogromne wrota. Dopięcie inwestycji sprawi, że Sandomierz będzie w 99 procentach zabezpieczony przed powodzią - mówi Andrzej Bolewski, radny prawobrzeżnej części Sandomierza.

Widoczny z daleka mur betonowy ma wysokość ponad dwa i pół metra od korony wału. Jest długi na ponad dwa i pół kilometra. Biegnie od Koćmierzowa, gdzie został podczas ostatniej wielkiej przerwany wał, aż do mostu na Wiśle w Sandomierzu. Mur jest niemal w całości już gotowy. Trwa zagospodarowanie terenu wokół niego.

- Mur zostanie pomalowany i oświetlony, co sprawi, że będzie miał bardzo estetyczny wygląd - przypomina Andrzej Bolewski. - Przy murze będzie biegła ścieżka rowerowa - dodaje.

Gotowy jest już także odcinek muru na ulicy Mostowej od mostu na Wiśle do bazy transportowej, gdzie zamontowano już nowe oświetlenie uliczne i przepusty energetyczne. To właśnie tamtędy można dojść do miejsca, gdzie powstaje brama przeciwpowodziowa ze stalowymi wrotami, w rejonie basenu portowego, przy korycie Wisły.

Ogromny kolos, przy którym pracują dźwigi to brama przeciwpowodziowa. Zadaniem wrót będzie ochrona przeciwpowodziowa osiedla mieszkaniowego imienia Krzysztofa Baczyńskiego, Huty Szkła oraz portu rzecznego na Wiśle. Koszt całej inwestycji to ponad 200 milionów złotych.

Brama przeciwpowodziowa domyka cały system ochrony przeciwpowodziowej realizowanej w ramach inwestycji „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza”. Prace przy jej budowie idę pełną parą.

- Do chwili obecnej wykonano płytę denną, wykonano wszelkie prace żelbetowe związane z budową ścian żelbetowych bramy zaś od strony Wisły wykonano umocnienie dna i skarp kanału przy bramie - informuje Bartosz Jastrzębski starszy specjalista z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. - Trwają także prace związane z budową budynku sterowni. Przystąpiono też do montażu wrót. Zagospodarowany jest także pobliski teren.

Powstające wrota dwuskrzydłowe będą wysokie na ponad 11 metrów i szerokie na 12 metrów. O ich wielkości i masie świadczy fakt, że do ich budowy zostaje zużyta ogromna ilość materiału budowlanego. To ogromne ilości stali zbrojeniowej, 179 ton, stali konstrukcyjnej 152 tony oraz 3 050 metrów sześciennych betonu.

Inwestycja pod nazwą ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza obejmuje realizację sześć zadań. Zakończono realizację robót budowlanych i oddano już do użytkowania pięciu elementów całego projektu. To przepompownie w Koćmierzowie, Nadbrzeziu, Szewcach, Zajeziorzu oraz obustronne obwałowania rzeki Koprzywianki. Budowa przepompowni zakończyła się z końcem 2020 roku. Obiekty już są eksploatowane.

Pozostało do ukończenia zadanie numer 3, w ramach którego realizowana jest między innymi brama przeciwpowodziowa.
Inwestycja jako całość ukończona zostanie wraz z budową bramy przeciwpowodziowej. Planowane zakończenie robót to 30 października 2022 roku.

Andrzej Bolewski zwraca uwagę na fakt, że poza aspektem przeciwpowodziowym, dodatkową korzyścią powstającego muru i bramy przeciwpowodziowej z wrotami jest przebudowa i modernizacja istniejącego układu drogowego, który w znacznej części pozostanie ogólnodostępny dla mieszkańców. - Budowa nowych chodników przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych poruszających się dotychczas nieutwardzonym poboczem dróg - dodaje radny.

Wartość prac realizowanych w ramach projektu „Ochrony przeciwpowodziowa Sandomierza” wynosi prawie 177 milionów złotych. Zleceniodawcą inwestycji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Przedsięwzięcie w 85 procentach zostało sfinansowane z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a w 15 procentach z pieniędzy Banku Światowego.

Zobacz galerię z tej gigantycznej inwestycji na Wiśle

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24