Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa odbudowa jednego z największych cmentarzy wojennych Twierdzy Przemyśl [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Przy ul. Kasztanowej w Przemyślu (dawniej Pikulice) zakończył się pierwszy etap prac przy odbudowie cmentarza wojennego z okresu Twierdzy Przemyśl i I wojny światowej.

Po I wojnie światowej, w wyniku prowadzonej komasacji grobów w Przemyślu i okolicach, tutaj zwożono szczątki ekshumowanych żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, czyli wszystkich uczestniczących w walkach o Twierdzę Przemyśl.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zaniedbany cmentarz przy ul. Kasztanowej przestał być w ogóle widoczny, miejsce przypominało zaniedbaną łąkę. Dopiero kwerendy archiwalne, a następnie prace archeologiczne w terenie potwierdziły istnienie w tym miejscu cmentarza. Obecnie zakończył się pierwszy etap prac, zaplanowane są już następne. Różne prace będą wykonywane również na innych cmentarzach wojennych, a koordynuje je Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

- W czasie pierwszego etapu prac zagospodarowaliśmy pole grobowe. Zostały wykonane krzyże i ustawione na terenie całego cmentarza. Kamienne pomniki żołnierzy węgierskich i rosyjskich wróciły na swoje dawne miejsca, w których pierwotnie się znajdowały - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

W drugim etapie ma zostać wykonane ogrodzenie oraz ścieżka z dojściem do pomnika. Ten również powstanie w tym etapie prac. Będzie poświęcony wszystkim żołnierzom poległym podczas Wielkiej Wojny.

- Oprócz tych prac widocznych namacalnie, wykonaliśmy również badania archeologiczne, w stu procentach potwierdzające istnienie cmentarza przy ul. Kasztanowej. Największego w Twierdzy Przemyśl. Prawie 3500 pochowanych żołnierzy. Znamy ok. 1200 nazwisk - mówi M. Majkowski.

Prowadzone będą prace również w innych miejscach Twierdzy Przemyśl. Jest już gotowa dokumentacja na remont cmentarza w Chałupkach Bełwińskich. Na razie ZGFTP nie udało się zdobyć dofinansowania na wykonanie prac. Jest gotowa dokumentacja do cmentarza z lat 1915 - 1918 przy ul. Przemysława w Przemyślu.

- Kończą się prace przy pierwszym etapie odbudowy polskiego cmentarza z lat 1918 - 1920 z wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej przy ul. Przemysława. Został przebudowany grób nieznanego żołnierza. W następnym etapie chcemy złożyć do Instytutu Pamięci Narodowej wiosek na budowę pomnika, w miejsca, gdzie będą wypisane nazwiska żołnierzy poległych w 1920 roku - dodaje M. Majkowski.

Cmentarz wojenny przy ul. Kasztanowej w Przemyślu.

Trwa odbudowa jednego z największych cmentarzy wojennych Twi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24