Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce, na południowych obrzeżach Przemyśla, od którego swoją nazwę wzięło złoże. Jest największe w Polsce i ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Trwają prace na największym złożu gazu ziemnego w Polsce. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce koło Przemyśla.

Jak informuje PGNiG, tzw. otwory kierunkowe, Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach, sięgną głębokości około 2750 metrów. Prace wiertnicze potrwają ponad miesiąc. Po ich wykonaniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych.

– Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. Gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i chcemy, aby tak pozostało także w przyszłości

– mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld metrów sześciennych, przez co złoże uznawano za będące w fazie schyłkowej.

Jednak zastosowanie przez PGNiG nowoczesnych technologii poszukiwawczych oraz "pogłębione analizy geologiczne i złożowe" wykazały możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych tzw. horyzontów gazonośnych. Ich udostępnienie pozwoli na utrzymanie wydobycia na dotychczasowym poziomie.

Według szacunków PGNiG w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld metrów sześciennych rocznie. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju i dodatkowe korzyści dla regionu.

Działania w ramach koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Przemyśl nr 100/94 prowadzi Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG SA, a prace wiertnicze Exalo Drilling SA, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG. Wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat został złożony do Ministerstwa Środowiska 31 stycznia 2019 r.

Zobacz także: Kierowca volkswagena koziołkował na drodze krajowej nr 77 w Żurawicy pod Przemyślem. Poszkodowane zostały 2 osoby

POPULARNE NA NOWINY24: