Trzy metropolie na wschodzie? Tak proponują Rzeszów i...

  Trzy metropolie na wschodzie? Tak proponują Rzeszów i Białystok

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Trzy metropolie na wschodzie? Tak proponują Rzeszów i Białystok

  ©Archiwum

  Prezydenci Rzeszowa i Białegostoku wystąpili do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z prośbą o zmianę rządowej strategii przestrzennego zagospodarowania kraju.
  Trzy metropolie na wschodzie? Tak proponują Rzeszów i Białystok

  ©Archiwum

  Przypomnijmy. Najnowszy dokument przygotowany przez MRR zakłada, że do 2030 roku w Polsce powstanie 10 ośrodków metropolitalnych. Resort widzi je w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy z Toruniem oraz Katowicach wraz z wszystkimi miastami zrzeszonymi w Górnośląskim Związku Metropolitalnym. Jedyny ośrodek planowany we wschodniej części kraju to Lublin.

  Rzeszów i Białystok zaliczono do specjalnej, pośredniej grupy, między metropoliami, a miastami o mniejszym znaczeniu, liczącymi do 300 tysięcy mieszkańców.

  - Bo szybko się rozwijają i mają wiele funkcji metropolitalnych. Przewidujemy, że w najbliższych latach liczba ludności tych miast będzie dynamicznie wzrastać. Są ważnymi węzłami transportowymi w kierunku wschodnim i północno-wschodnim - tłumaczą wybór w MRR.

  Zdaniem władz obu miast to jednak za mało. Dlatego apelują do MRR, aby ująć je w planach sieci metropolii do 2030 roku. Ich zdaniem Polska wschodnia będzie się równomiernie rozwijać tylko wówczas, gdy pełnoprawnymi metropoliami będą także Rzeszów i Białystok.

  - Potrzebujemy wsparcia. Tym bardziej, że brakuje nam np. linii kolejowej na trasie Lublin - Białystok, Rzeszów - Białystok, nie mówiąc już o braku infrastruktury drogowej i kolejowej dużych prędkości. A atuty, jak chociażby lotnisko czy położenie na głównym szlaku handlowym w kierunku Ukrainy są niezaprzeczalne - mówi Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

  W przyszłym tygodniu Rzeszów i Białystok wyślą swoje stanowisko i argumenty zarządowi Unii Metropolii Polskich, która także ma poprzeć nasze działania.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (69)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (69) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie