Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy spokrewnione osoby oszukane metodą na BLIKA. Stracili kilka tysięcy złotych

OPRAC.: US/KPP Kolbuszowa
Policjanci przypominają - oszustwo metodą "na BLIKA", jest jednym z częstszych, stosowanych przez przestępców internetowych
Policjanci przypominają - oszustwo metodą "na BLIKA", jest jednym z częstszych, stosowanych przez przestępców internetowych 123rf
Na konto jednego z pokrzywdzonych, znajdujące się na portalu społecznościowym, włamał się oszust, który podszywając się pod niego, wysłał do znajomych prośbę o wygenerowanie kodu BLIK. Dwie osoby uwierzyły, że prośba pochodzi od członka rodziny i wygenerowały kody, potwierdzając płatności na łączną kwotę kilku tysięcy złotych. Jak się okazało pieniądze wybrano w bankomatach w Opolu i Wrocławiu.

W środę do kolbuszowskiej jednostki zgłosiły się trzy osoby - kobieta i dwóch mężczyzn, którzy padli ofiarą oszustów.

Jeden z mężczyzn zawiadomił, że na jego konto na portalu społecznościowym, włamała się osoba, która podszywając się pod niego, wysyłała prośbę do jego znajomych o wygenerowanie kodu BLIK.

Z relacji mężczyzny wynikało, że widomość trafiła w sumie do ośmiu osób. Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów, kiedy zadzwonił do niego jeden ze znajomych i poinformował, że ktoś prawdopodobnie zhakował jego konto. Razem z pokrzywdzonym zgłosiły się dwie inne osoby, członkowie rodziny mężczyzny, które jak się okazało uwierzyły, że to właśnie on prosi ich o BLIKA i przesłały mu kody.

Oszukana kobieta mówiła policjantom, że na prośbę „wujka” wygenerowała trzy kody i zatwierdziła płatności na ponad 2 tys. złotych, aby opłacić mu zamówienia. Kiedy fałszywy wujek poprosił o jeszcze jeden kod, kobieta zadzwoniła do niego, żeby zweryfikować tą informację. Podczas rozmowy z prawdziwym członkiem rodziny wyszło na jaw, że padła ofiarą oszustów.

Jak się okazało, za pomocą wygenerowanych kodów, oszuści wybrali pieniądze z bankomatu na terenie Wrocławia.

Prośbę o wygenerowanie BLIKA spełnił również inny krewny pokrzywdzonego mężczyzny. Zatwierdził on dwie płatności na łączną kwotę 1600 złotych. Chwilę później zadzwonił do niego prawdziwy krewny, informując, że zhakowano jego konto.

W tym przypadku, jak ustalono, pieniądze zostały wybrane w jednym bankomatów w Opolu.

Policjanci przypominają - oszustwo metodą "na BLIKA", jest jednym z częstszych, stosowanych przez przestępców internetowych. Aby uniknąć utraty oszczędności, pamiętajmy, żeby każdorazową prośbę o płatność, poddać weryfikacji. Skontaktujmy się z osobą, która prosi nas o pieniądze za pomocą komunikatora i upewnijmy się, czy rzeczywiście prośba ta pochodzi od osoby, którą znamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24