Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy województwa na "Drewnianym Szlaku"

MARIAN STRUŚ
Sygnatariusze porozumienia, od lewej: Waldemar Jędrusiński (woj. śląskie), Bogdan Rzońca (woj. podkarpackie) i Jan Wieczorkowski (woj. małopolskie) podczas zwiedzania skansenu.
Sygnatariusze porozumienia, od lewej: Waldemar Jędrusiński (woj. śląskie), Bogdan Rzońca (woj. podkarpackie) i Jan Wieczorkowski (woj. małopolskie) podczas zwiedzania skansenu. AUTOR
SANOK. Przedstawiciele trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego podpisali porozumienie o współdziałaniu przy tworzeniu Szlaku Architektury Drewnianej.

- Pokażmy te cuda światu. Niech się dowie jakie posiadamy skarby dziedzictwa kulturowego i narodowego w postaci zabytków architektury drewnianej. Pokażmy je przez pryzmat ich piękna i różnorodności - apelował Bogdan Rzońca, marszałek woj. podkarpackiego, inicjator porozumienia podczas spotkania w sanockim skansenie.
Inicjatorem Szlaku Architektury Drewnianej jest Małopolska Organizacja Turystyczna (MOT). dzięki której wpisany on został do strategii woj. małopolskiego. Pomysł od razu zyskał sojuszników w sąsiednich województwach, śląskim i małopolskim. Najbardziej do przodu wysunęła się Małopolska. Tam SzAD ma już wytyczonych 6 tras (pętli), liczy 1500 km, a na nich 232 obiekty, w tym 123 kościoły. Koło Gorlic szlak łączy się z woj. podkarpackim, w okolicach Oświęcimia z woj. śląskim. Już oznakowane są trasy i wszystkie obiekty. Projekt realizowany jest ze środków pochodzących z kontraktu wojewódzkiego.
- Liczymy na to, że "Szlak..." spowoduje wzrost ruchu turystycznego, rozwój infrastruktury turystycznej, a także aktywizację obszarów - głównie wiejskich oraz powstanie nowych miejsc pracy - stwierdził Jan Wieczorkowski, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
W ubiegłym roku w woj. śląskim został opracowany projekt szlaku z czterema pętlami, od Suchej Beskidzkiej poczynając, na granicy woj. opolskiego kończąc. Obecnie trwają przymiarki do znakowania obiektów i przygotowywania wydawnictw promocyjnych.
Na Podkarpaciu inicjatywę Szlaku Architektury Drewnianej w 1999 roku podjęła Podkarpacka Agencja Turystyki. Dziś gotowy jest już jego ostateczny projekt z 9 trasami. Są to trasy: krośnieńsko-brzozowska, sanocko-dynowska, ustrzycko-leska, sanocko-dukielska, przemyska, lubaczowska, rzeszowsko-jarosławska, jasielsko-dębicko-ropczycka i tarnobrzesko-niżańska. Cały szlak liczy 1202 km., a znajduje się na nim 121 obiektów. Realizacja przedsięwzięcia znalazła się w strategii województwa i jest ujęta w kontrakcie wojewódzkim.
- Nasze dziedzictwo narodowe w dziedzinie architektury drewnianej jest tak bogate, że moglibyśmy sami tworzyć taki szlak. Ale chcąc go przygotować jako produkt turystyczny najwyższej klasy i odpowiednio wypromować, potrzeba sporo środków. Jeśli występować będziemy o nie wspólnie, jako trzy województwa, nasza siła przebicia będzie znacznie większa. I stąd to porozumienie - powiedział marszałek B. Rzońca.
Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego okazało się idealnym miejscem do stworzenia klimatu porozumienia w dziedzinie architektury drewnianej. Goście i licznie przybyli na uroczystość dziennikarze mieli okazję podziwiać prawdziwe arcydzieła budownictwa drewnianego zgromadzone w skansenie. Uzupełnieniem całego projektu była biesiada, podczas której podawano dawne regionalne potrawy m.in. żur wiejski, bób ze skwarkami, fasolę po żydowsku, pierogi z razowej mąki z kapustą i ziemniakami oraz chreczanyty (placki z kaszy i mięsa).
Przygrywała wspaniała kapela ludowa "Kremenaros" w składzie: Ola Maliniak, Julian Pałasiewicz i Dariusz Onyszkanycz, tworząc niepowtarzalną atmosferę spotkania. Oby takie też były efekty podpisanej umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24