Tunel na zakopiance otwarty! ZDJĘCIA
Nowy tunel nosi imię Lecha i Marii Kaczyńskich. W uroczystości otwarcia tunelu wzięli udział m.in. Jarosław Kaczyński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, czy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Nowy tunel na zakopiance powstał pod górą Luboń Mały.
- Drążenie tunelu rozpoczęło się od marca 2017 roku. W 2019 i 2020 nastąpiły przebicia obu naw tunelu. Teraz doszliśmy niemal do końca. W przyszłym roku pozostanie nam wykończenie muru oporowego przy wjazdach do tunelu. A także rozliczenie całej inwestycji – mówi Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA.
Tunel na zakopiance. Koszt budowy
Podziemny przejazd składa się de facto z dwóch tuneli, którymi prowadzą po dwa pasy w każdym kierunku. Każda z nitem liczy po 2058 metrów.
- W sumie w tunelu zamontowanych zostało ok. 200 kilometrów różnych kabli. Znajduje się tam 300 kamer monitoringu wizyjnego, wszystkie możliwe instalacje jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Tunel jest zasilany z dwóch stron, ale także są dwa bardzo duże agregaty prądotwórcze. Każdy z nich może zasilić tunel awaryjnie – dodaje Tomasz Pałasiński.
Ograniczenie prędkości w tunelu będzie wynosiło 100 kilometrów na godzinę. Dodatkowo zainstalowano tam system odcinkowego pomiaru prędkości. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość, muszą liczyć się z mandatem.
Koszt budowy tunelu pod Luboniem Małym to blisko 1 miliard złotych.
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury na otwarciu tunelu zaznaczył, że trwają prace na kolejnym odcinku zakopianki - od Rdzawki do Nowego Targu. - Na odcinku tym chcielibyśmy jechać już jedną nitką tej drogi pod koniec 2023 roku. Mam nadzieję, że to się uda. A całą nową drogą już w 2024 roku - zapowiedział minister.
Otwarcie tunelu i odcinka S7 Skomielna-Biała - Naprawa oznacza, że z Krakowa do Rdzawki dojedziemy już cały czas dwupasmową drogą.
W trakcie uroczystości otwarcia tunelu odsłonięto tablicę pamiątkową nadającą tunelowi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Tablicę odsłonił Jarosław Kaczyński, a poświęcił ją metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Jarosław Kaczyński w przemówieniu zaznaczył, że otwarcie tunelu to krok ku budowie ważnej drogi, potrzebnej dla Małopolski i dla całej Polski. Dodał, że ma nadzieję, że nowa droga - być może w nieco innej formie - dotrze także do Zakopanego.
Prezes PiS skupił się także na nadaniu tunelowi imienia Marii i Lecha Kaczyńskich, a także imienia gen. Stanisława Maczka estakadzie znajdującej się na południe od tunelu. Kaczyński zaznaczył, że jego śp. brat i jego małżonka zasługują na takie wyróżnienia. Bo - jak stwierdził - dzięki niemu Polska obecnie idzie drogą, którą idzie. - Stworzył możliwość, otworzył drogę, którą idziemy. I dlatego wpisał się w historię Polski złotymi zgłoskami - mówił Jarosław Kaczyński.
- Pierwszą zakopiankę budowali Włosi na osłach z Sardynii, a wytyczali ją Austriacy
- Tak drążono tunel pod górą Luboń Mały. Prace trwały całe dnie i noce przez trzy lata
- Dwupasmówką z Krakowa do Nowego Targu. Tak w otoczeniu gór i rzek powstaje zakopianka
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gwiazdy "Żon Miami" przetrwały horror huraganu. Ich historie mrożą krew w żyłach
- Ula z "M jak miłość" paraduje na imprezie w STANIKU! Przesada? | ZDJĘCIA
- Kinga Zawodnik wpuściła ludzi do sypialni. Naprawdę powiedziała, jak TO robi!
- Tomaszewska pójdzie do Polsatu?! Powiedziała o jedno słowo za dużo | WIDEO