MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle zarabiają Polacy. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach. Zarobki poszły w górę?

Justyna Madan
Justyna Madan
Z danych GUS wynika, że Polacy zarabiają...Urząd podał najnowsze dane
Z danych GUS wynika, że Polacy zarabiają...Urząd podał najnowsze dane Gazeta Wrocławska Piotr Krzyżanowski/Polska Pres Grupa
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r. w porównaniu z kwietniem 2023 r. wzrosło nominalnie o 11,3% i wyniosło 8271,99 zł brutto. Spadło natomiast przeciętne zatrudnienie. W porównaniu z kwietniem 2023 r. było niższe o 0,4% i wyniosło 6499,4 tys. etatów.

Spis treści

Takie są teraz zarobki w Polsce. GUS podał najnowsze dane

W styczniu 2024 r. ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 4242 zł, tj. o 17,8 % względem ostatniego wzrostu w lipcu 2023 r., kiedy to wynosiło 3600 zł, co miało też wpływ na zmiany przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w kwietniu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z kwietniem 2023 r. było niższe o 0,4% i wyniosło 6499,4 tys. etatów.

Natomiast jeśli chodzi o przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r. w porównaniu z kwietniem 2023 r. wzrosło nominalnie o 11,3% i wyniosło 8271,99 zł brutto.

- Sektor przedsiębiorstw stanowi część gospodarki narodowej i obejmuje podmioty o liczbie pracujących 10 i więcej osób, prowadzące działalność gospodarczą – informuje GUS.

To już dziewiąty z rzędu miesiąc, w którym odnotowuje się dodatnią dynamikę realnych płac. W realnym ujęciu, płace rok do roku wzrosły aż o 8,9%, w marcu było to aż 10,1% - jak się okazuje to najwyższy wynik od 25 lat.

Czeka nas ożywienie konsumpcji?

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny „silny wzrost wynagrodzeń oznacza także ożywienie w konsumpcji oraz przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Zwykle wyższe płace przekładają się na poprawę konsumpcji z opóźnieniem 1-2 kwartałów (…) Rekordowa skala wzrostu wynagrodzeń już obecnie przekłada się na zwiększanie wydatków. Dlatego konsensus prognoz zakłada wzrost konsumpcji prywatnej w tym roku o ponad 3%”.

Ekonomiści ING podkreślają, że płace w kwietniu są poniżej oczekiwań. - Rynek pracy z opóźnieniem reaguje na słabszą koniunkturę, ale niskie bezrobocie i m.in. podwyżka płacy minimalnej utrzymuje wysokie wynagrodzenia - podają.

- Zatrudnienie jest blisko historycznych maksimów, obecnie to o 107 tys. etatów więcej niż w kwietniu 2019. Podobnie stopa bezrobocia pozostaje rekordowo niska, a firmy zgłaszają wysoki popyt na pracowników - zauważa PIE.

Źródło danych GUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle zarabiają Polacy. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach. Zarobki poszły w górę? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24